Sanal Gerçeklik ve Mimarlık

Sanal gerçeklik ve mimarlık
Manhattan Loft Bahçeleri, SOM.

Sanal gerçeklik gibi ileri teknolojilerin mimarlık sahnesinde kullanılmasının önemi giderek daha fazla gerekli hale geliyor. İşlenmiş bir görüntü ne kadar güzel olursa olsun, her zaman bir projenin kapsamını ve hissini bir bütün olarak iletme kapasitesinden yoksun olacaktır. Bu durum, teknolojilerin kullanımını profesyonel bir uygulama düzeyinde dahil etme gerekliliğini daha da sürdürecektir.

Sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanımını tasarım süreçlerine dahil etmemeyi seçen mimarlar, önemli bir dezavantaja sahip olmanın kurbanı oluyorlar. VR, günümüzde derin deneyimlere sahip yaş almış mimarlar için bile büyük ölçüde bir olasılık olduğundan, sorun artık erişilebilirlik içinde bile kalmıyor.

Oculus Rift gibi başa takılan ekranlar (HMD'ler), mimarların ve tasarımcıların fikirlerini oluşturma ve iletme şeklini, yapılar inşa edilmeden çok önce değiştirilebilme kapasitesini içlerinde barındırıyorlar. Müşteriler, neredeyse video oyunları gibi sanal bir yapılı çevreyle meşgul olduğunuzda uyandırılan duygulara benzer şekilde, kendilerini daha fazla odaklama durumuna getirmek için çalışma tasarımının üç boyutlu temsillerine kolayca erişebiliyorlar.

Müşteri Deneyimi

Sanal dünyalar, tüketicileri geçici olarak başka bir gerçekliğe, duygular, hisler ve duyumlar gibi ince şeyleri iletebilen, iyi yapılandırılmış bir ortama taşımayı amaçlar. Bu şekilde, müşteriler fiziksel olarak ayakta durmadan önce bu duyguların akışını deneyimleyebilir. Deneyim sonucu ise bina, bir yapıya taahhütte bulunmadan önce yapılacak değişiklikler için fırsatlar açabilir. Bu sanal dünyalardaki geleneksel işleme, ölçek modelleri veya animasyon yöntemleri geleneksel olanla karşılaştırıldığında eşsiz olan ölçek, derinlik ve uzamsal farkındalığın çok daha doğru bir temsilini sağlar. Tasarım amacını iletme yeteneği, tasarımcı olarak, müşteriye gerçekten mekânda yaşamanın sürükleyici deneyimini ve hissini sağlama araçlarına sahip olduğunuzda, çok daha görünür bir mimar haline gelebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Mimari
Şanghay Astronomi Müzesi, Ennead Architects.

Sanal gerçeklik araçlarını kullanmanın güzelliği, farklı alanlar, ışık, yapı ve maddesellik arasındaki ilişkileri daha fazla araştırabilmenizdir. Bu durum, kavramsal aşamaların inşadan önce kullanılabileceğini göstermektedir. Sürükleyici bir temsilin kullanılması, yalnızca ölçekli bir modele veya görsel işlemeye bakmanın aksine, bu tasarım öğelerinin daha hızlı anlaşılması için bir fırsat sağlar. Bir tasarımcı veya mimarın mesleği ile ilgisi olmayan kişiler, sadece iki boyutlu bir resme bakarken uzamsal ilişkileri ve ölçeği anlayamayabilir. Ancak sanal gerçekliğin kullanımı daha evrenseldir ve aynı şekilde mimari anlamda fiziksel olarak olumlu bir tepki uyandırabilir.

Mimarlıkta Sanal Gerçeklik
Manhattan Loft Bahçeleri, SOM.

 Sanal Gerçeklik Teknolojisi Mimarlık Alanını Nasıl Değiştiriyor?

New York merkezli Ennead Architects, müşterilerin hem alanı hem de verileri üç boyutlu bir alanda görselleştirmelerine yardımcı olmak için VR'yi kullandı. Şanghay Astronomi Müzesi (2021), kavramsal tasarım ve planlama aşamalarında, binanın en fazla ışığı alacağı yeri gösteren çeşitli renkli blokları göstermek için VR'yi yoğun bir şekilde kullandı. Örneğin, daha kırmızı bloklar daha fazla ışığa maruz kalmayı ifade etti. Ölçek, biçim ve ışığın manipülasyonu sayesinde bina, güneşle ve dünyanın yörünge hareketiyle olan temel ilişkinin farkındalığını artırarak, ziyaretçileri gerçek astronomik fenomenlerle doğrudan etkileşime sokan sürükleyici bir deneyim yaratıyor.

Sanal Gerçeklik Çalışmaları
Şanghay Astronomi Müzesi, Ennead Architects.

Portland merkezli ZGF Architects, 2015'ten beri 50'den fazla projesinde kullanılan ve sayıları artan bir VR uzmanına sahiptir. Ekip içindeki tasarım prensipleri, VR'de aktifken projeler hakkında geri bildirim sağlayarak, personelin eş zamanlı olarak tasarımlarda değişiklik yapmasına olanak tanır.

Hedefin stresi azaltmak ve bakıcıların hastalarla daha fazla zaman geçirmesine olanak sağlamak olduğu sağlık tesislerinde, VR'nin yol bulmayı geliştirme, seyahat mesafeleri ve malzeme aramak için harcanan zaman gibi israfı en aza indirme yeteneğimiz üzerinde önemli etkileri olabilir. Bu izlenecek yol, modern bir tasarım aracı olarak kullanıldığında VR teknolojisinin doğruluğunu gösterir.

Sanal Gerçeklik Mimari Örnekleri
Arizona Üniversitesi Kanser Merkezi, ZGF Architects.
Sanal Gerçeklik ve Tasarım
Arizona Üniversitesi Kanser Merkezi, ZGF Architects.

Londra merkezli Urbanist Architecture, mülkün kendisi halen devam ederken, müşterilerin önerilen geliştirmelerinin nasıl görüneceğini deneyimlemede nihai gerçekçiliğe ulaşmalarına yardımcı olmak için, sanal gerçekliğin kullanımına öncülük etmeyi hedefliyor. Urbanist 4D Reality sizi ofislerinden mülkün içine çekmeye çalışıyor. Böylece müşteriler mimarlarla sadece konuşmakla kalmıyor, aynı zamanda mimarlarla yürüyüşe çıkıyorlar.

California merkezli Skidmore, Owings & Merrel Inc , VR'nin içgüdüsel doğası, mimarların tasarımcılara ve mimarlara aynı şekilde, tasarımı iyileştirebilecek değişiklikleri anında yapma becerisine sahip olmak için, daha hızlı geri bildirim almalarına olanak tanıyor. Bu nedenle, 2015'ten beri çeşitli projeler için sanal gerçeklik yazılımı kullanıyor.

Virtual Reality and Architecture
Manhattan Loft Bahçeleri, SOM.
Virtual Reality and Architecture
The Mark, ZGF Architects

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)