EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sanya Farm Lab Mimarlık, Kültür ve Tarımı Onurlandırıyor

Sanya Farm Lab, eğitim, oyun ve yenilikçi fikirler için 4.000 metrekarelik alan sağlayan dört katlı bir sergi alanıdır. Tropikal Hainan Adası'nın en güney şehri olan Sanya'nın Nanfan Yüksek Teknoloji Bölgesi'nde, bilimsel ve tarımsal bir araştırma merkezine dönüşen bir bölgede yer almaktadır. Sanya Farm Lab, hükümetin çevresel değişiklikler, arazi/su kıtlığı ve gıda üretimi gibi kritik konular etrafında araştırmalara yatırım yaptığı çevreyi yansıtıyor.

Çok fonksiyonlu araştırma kompleksi; ticari sergi alanı, tarımsal robotik ve iç mekân dikey tarım gibi yüksek teknolojili gelişmeleri kapsayan sergilere sahiptir. Projenin amacı, bina tasarımının iç ve dış mekân arasındaki çizgileri bulanıklaştırarak onurlandırdığı bir misyon olan tarımsal ilerlemeyi vurgulamaktır. Bu, binaya doğal ışık akışı sağlayan büyük pencerelerin yanı sıra iç mekân peyzajı ve bitkileri ile elde edilir.

Pekin merkezli CLOU Architects, yapının platformlar, merdivenler ve gölgelik etrafında geliştirildiğini açıkladı. İlk olarak organik restoran ve bar alanlarını barındıran ikinci katta iyi planlanmış bir konsol ile açık kamusal alanların detaylandırılmasıyla başlandı. Konsollu tasarım, birinci kat için bir yağmur barınağı ve pasif soğutma sağlıyor. Platformlar, tarladan sofraya yemek alanı, tiyatro ve çocuk oyun alanı etrafında toplanıyor. Kavisli merdivenler, iç ve dış mekanları doğanın kıvrımlarına uyum sağlayarak birbirine bağlar.

Son katman, güneş ışığı emilimini %70 oranında azaltan ve enerji verimliliğini artıran ahşaptan yapılmış derin çatı ızgara yapısıdır. Doğal havalandırma da tasarım sayesinde sağlanır. Izgara tasarımı, bölgenin kültürel Çin mirasını kucaklayan geleneksel Hainan Li evine saygı gösterir.

Sanya Farm Lab, CLOU Architects'in birçok projesinden biridir. Ekibin proje üzerindeki parmak izleri, “sürecinde yer alan insanları, çevreyi ve orada yaşayan ve çalışan toplulukları olumlu yönde etkileyecek projeleri gerçekleştirmeye çalışmak” misyonunu ifade ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)