​Schneider Electric “Yeni Sürdürülebilirlik Taahhütleri”ni Açıkladı

Sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmesinin ardından kapsamını da genişleten Schneider Electric, açıkladığı yeni taahhütler kapsamında, önümüzdeki 15 yıl içinde tüm tesisleri ile karbon nötr bir şirket olmayı amaçlıyor.

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, Paris İklim Değişikliği Konferansı (COP21) öncesinde sürdürülebilirlik konusunda 10 yeni taahhüttünü açıkladı. Schneider Electric'in 2005 yılından bu yana sürdürülebilirlik konusunda tuttuğu puan tablosu olan Gezegen ve Toplum barometresi ile uyumlu bu 10 yeni taahhüt, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine de katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Schneider Electric bu 10 yeni taahhüt ile tesislerini önümüzdeki 15 yıl içinde karbon nötr bir hale getirme ve tedarikçileri ve müşterilerini iki büyük girişim etrafında birleştiren tutarlı bir ekosistem oluşturma hedeflerini destekliyor. Söz konusu iki büyük girişim ile Schneider Electric’in aktif enerji verimliliği çözümleri ile iş ortaklarının enerji tüketimlerini %30 oranında azaltmalarına destek olması ve düşük gelirli insanların temiz enerjiye erişebilmelerini ya da yakıt yoksulluğundan kurtulmalarına yardım ederek yaşamlarını değiştirmesi hedefleniyor.

Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jean-Pascal Tricoire katıldığı COP21 kapsamında yaptığı konuşmasında; "Kurum olarak, teknolojimiz ve “Life is On” mottomuz sayesinde hayatın herkes için, her yerde ve her zaman devam ettiğinden emin olma rolünü üstleniyoruz. Bu nedenle sürdürülebilirlik, şirket stratejimizin özünü oluşturuyor. Schneider Electric olarak, daha iyi bir iklimin, daha iyi bir ekonomi anlamına geldiğini biliyoruz. Yeni teknolojilerin, enerji ile ilgilenme yöntemlerimizi çok daha sürdürülebilir ve verimli şekilde ele almamıza olanak verdiği, heyecan verici bir dönemde yaşıyoruz. İklim değişikliğine karşı mücadelenin, kalkınma ile ilgili konulardan ayrıştırılmasının mümkün olmayacağına inanıyoruz. Herkesin eylemlerinin iklim üzerindeki etkileri konusunda verdiği güvenceleri entegre edebildiği, “karbon ödemesi” için sağlam bir sisteme ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz."

Paris'te gerçekleştirilen COP21 kapsamında düşük karbonlu, sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılan güçlü bir adım niteliğinde olacak bir iklim değişikliği anlaşmasının yapılmasını desteklediklerini belirten Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Jean-Pascal Tricoire, “İklim değişikliği konusunda iyimser ya da kötümser değilim, ancak ben bir aktivistim. İklimin teknolojik çözümlere ihtiyacı olduğunu düşünürüm. Bizler, gezegenimizin karbon ayak izini ve herkesin kaliteli enerjiye ulaşma hakkını dengeleyerek, enerji paradoksunu hedef alan yenilikçi çözümler sunmayı amaç ediniyoruz.” dedi.

Paris İklim Değişikliği Konferansı kapsamında, Schneider Electric’in kendi bünyesinde yürüttüğü Gezegen ve Toplum Barometresi’ne yönelik olarak açıkladığı 10 taahhüt ise şu şekilde:

Yeni büyük müşteri projelerinin yüzde 100'ü için karbondioksit etkisinin sayısal olarak ölçülmesi;

Yeni tekliflerin yüzde 100'ünün Schneider Electric ecoDesign Way™[i] ile tasarlanması ve ürün gelirinin yüzde 75'inin Green Premium™ ekolojik etiketi ile gerçekleştirilmesi[ii];

Döngüsel ekonominin "son kullanım" hizmetleriyle 120 bin ton karbondioksitin önüne geçilmesi;

Gelir seviyesinin en altında yer alan 50 milyon kişi için geliştirilecek düşük karbonlu çözümler sayesinde, 10 yıl içinde aydınlatma ve iletişim erişiminin kolaylaştırılması;

Yenilenebilir enerji ve mini şebeke geliştirme çalışmaları için depolama girişimlerinin uygulanması;

5 yıl içinde yeni alternatiflerle SF6 gazı sorunlarının çözülmesi ve 10 yıl içinde Schneider Electric ürünlerinin SF6 gazından arındırılması;

Schneider Electric'in enerji yoğunluğunun yılda %3,5 oranında azaltılması;

Schneider Electric'in taşımacılık kaynaklı CO2 emisyonlarının yılda %3,5oranında azaltılması;

Önümüzdeki 10 yıl içinde sürdürülebilirlik konusunda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına 10 milyar EURO yatırım yapılması;

Schneider Electric işletmeleri içinde düşük CO2 için yapılacak Ar-Ge çalışmalarının finansmanı için bir iklim tahvilinin yayınlanması.

Schneider Electric gerçekleştirmeyi hedeflediği bu taahhütler kapsamında ortaya koyduğu ilerlemeleri, Gezegen ve Toplum barometresi aracılığıyla düzenli olarak kamuoyu ile paylaşacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)