Şehirler Isı Dalgalarını Azaltmak İçin Yeni Önlemler Alıyor

Uzun süreli sıcak hava dalgaları son yıllarda giderek daha yaygın hale geldi. Bunun üzerine şehirler, kentsel ısı adası etkisiyle mücadele etmek için çeşitli stratejiler geliştiriyor. Sidney , 50 santigrat dereceye kadar çıkan kavurucu yaz sıcaklıkları yaşarken, yetkililer yakın zamanda yeni evlerde siyah çatıları yasakladı ve güneş ışınımını yansıtmak için daha açık renkli alternatifleri zorunlu kıldı. Avrupa'da, Atina Miami örneğini aldı ve çok sayıda sakinin başkenti boşaltmasına neden olan sıcak hava dalgaları ve orman yangınlarıyla karşı karşıya kalan şehirle başa çıkma stratejileri bulmakla görevli bir “ısı baş görevlisi” olarak tayin etti.

Kentsel Isı Adası

Kentlerde Isıyı Kontrol Altına Almak

Sidney'in banliyölerini etkileyen kentsel ısı adası etkisiyle mücadele etmek amacıyla şehir, tüm yeni evler için açık renkli çatıları zorunlu hale getirdi. Aynı zamanda, bazı mahallelerde gölgelik oranı sadece yüzde 1 olduğu için, yetkililer konut alanlarında en az bir olgun ağaç bulunmasını şart koşuyor. Yeni düzenlemeler, başlangıçta WiltonSydney'in banliyölerinde uygulanacak olan mevcut iklim stratejisi, şehrin gölgelik örtüsünü 2030 yılına kadar %50 oranında büyüterek ve serin kaldırımlar uygulayarak kentsel ısıyı daha fazla ele almayı amaçlıyor.

Kentsel Isı Adası Makale
Melbourne'deki Banliyö

 Sıcak hava dalgaları Atina için temel bir unsur haline geldiğinden ve önümüzdeki yıllarda sıradan olmaya başlayacağından dolayı, belediye Miami gibi şehirlerin ayak izlerini takip etti ve adaptasyon stratejileri bulmakla görevli bir “ısı baş görevlisi” tuttu . Önerilen bazı önlemler arasında, sıcak hava dalgaları sırasında endüstriyel alanlardan konut alanlarına enerjinin yeniden yönlendirilmesi, klimalı topluluk merkezleri oluşturulması, asfalt yüzeylerin daha yansıtıcı yüzeylerle kaplanması ve çatı bahçelerinin uygulanması yer alıyor. Sıcak hava dalgaları şimdiden sakinlerin göçünü tetikledi ve büyük olasılıkla şehrin turizm endüstrisi üzerinde olumsuz bir etkisi olacak. Ayrıca, Atina'da yeşil alanların olmaması, sakinleri için sağlık riskleri oluşturuyor.

Kentsel Isı Adası Nedir?
Atina

Birkaç yıldır araştırmacılar, elektriğe ihtiyaç duymadan kentsel ortamları serinletmeye yardımcı olacak teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Isı yayan ve çevrelerini soğutmaya yardımcı olan çeşitli yeni kaplamalar ve cilalar geliştiriliyor. Ancak, büyük ölçekli uygulamaları henüz görülmedi.

Kentsel Isı Adası Etkisi
Los Angeles Şehri Bayındırlık Bakanlığı Sokak Hizmetleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)