Seramik Atıkları Su Geçirgen Tuğlalara Dönüştürüldü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çinli malzeme şirketi Yi Design, kentsel alanlarda sel baskınlarını önlemek için kullanılabilecek, geri dönüştürülmüş seramik atıklardan yapılmış gözenekli bir tuğla geliştirdi. Permeable YiBrick, Çin'in seramik başkenti olarak bilinen Jingdezhen kentindeki endüstriyel porselen üreticilerinden elde edilen yüzde 90 geri dönüştürülmüş seramik atıklardan üretilmiştir.

Yi Design, küratör ve sanatçı Caroline Cheng ve tasarımcı Karl Yin öncülüğünde, ülkenin seramik üreticileri tarafından üretilen muazzam hacimdeki atık malzemelere karşılık olarak kurulmuştur. Şirkete göre Çin'de her yıl yaklaşık 18 milyon ton seramik atığı üretiliyor ve bunların büyük bir kısmı yasadışı yollarla çöpe atılıyor ya da gömülüyor.

Geçirgen Tuğla

Yi Design atıkları seçilmiş yerel üreticilerden topluyor, ardından öğütüyor ve şirketin plastik ve çimento içermediğini iddia ettiği özel olarak geliştirilmiş organik olmayan kimyasal bir bağlayıcı kullanarak bir araya getiriyor. Elde edilen malzeme, şirketin 2021 yılında Jingdezhen'de kurduğu kendi fabrikasında tuğla ve sırlı fayans gibi bir dizi dayanıklı ürün oluşturmak için kullanılıyor. Permeable YiBrick'in üretiminde yüzde 97'ye varan oranda geri dönüştürülmüş atık kullanılıyor ve bu da ürünü hem son derece gözenekli hem de sağlam hale getiriyor.

Geçirgen Tuğla

Sonuç olarak, yapı taşları çeşitli mimari bağlamlarda geleneksel çimento tuğlalara göre daha emici bir alternatif olarak kullanılabilir.

Cheng, "Bu tuğla yağmur suyunu toplayarak kanalizasyon sisteminden zemine nüfuz ederek su tablasına yönlendirebilir.” dedi. "Sünger şehirler - yağmur suyunu kademeli olarak filtreleyip serbest bırakmadan önce tutan kentsel alanlar - veya kaldırım alanlarında ve bahçelerde dış mekan kullanımı için mükemmeldir." diye ekledi. "Su fıskiyelerinin tabanı olarak da kullanılabilir."

Geçirgen Tuğla

Şirketin ürünleri, moda markası COS'un Şanghay'daki Century Plaza alışveriş merkezindeki mağazasının karo duvarları da dahil olmak üzere birçok projede kullanıldı. Permeable YiBrick, Norveçli Snøhetta firmasının altıgen finişer sistemi ve geri dönüştürülmüş istiridye kabuklarından yapılan Erozyon Azaltma Üniteleri ile birlikte 2023 Dezeen Ödülleri'nin sürdürülebilir yapı ürünü kategorisinde kısa listeye kaldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)