Seranit ile Kokusuz ve Temiz İç Ortam Kalitesi

Ece Ceylan Baba / Seranit Yapı Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı

Kurum kültürünüzde sürdürülebilirliğin konumundan bahseder misiniz? Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

Seranit Yapı Grubu olarak, özellikle çevreyi korumaya, insan sağlığına ve kaliteli yaşama değer veriyor ve bu yönde geliştirdiğimiz inovatif ürün gruplarımızla hem sektörümüze katma değer sağlıyor hem de tüketicilerin yaşam kalitesini artırmaya çalışıyoruz.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sabriye Pişkin öncülüğünde yürüttüğümüz Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla doğaya ve insan sağlığına dost ürünler geliştiriyoruz. Bu kategoride DRC ısıtıcı panel, ekolojik iç mekan sıvası Seraoxicoat, ısı, ses ve su geçirmeyen bina dış cephe mantolama sıvası Seramont gibi yenilikçi ürünlerimiz bulunuyor.


Bu yönde yenilikçi ve ekolojik ürünler geliştirmek üzere Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de sektöre ve insan hayatına olumlu katkılar sunacak yeni ürünlerimizi sizlerle tanıştırmaya devam edeceğiz.

Bu sayımızın dosya konusu “biyolojik iç mekan kalitesi”. İnsanın biyolojik ve ruhsal sağlığını kaçınılmaz bir şekilde belirleyen iç mekanlara dair genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

İnsanın yaşamını sürdürdüğü iç mekan; aydınlatması, oksijen miktarı, kullanılan renkler, objeler vb. unsurlarıyla elbette biyolojik ve ruhsal olarak olumlu ya da olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Kişinin kendisini en iyi hissetiği yer evidir. Evini, hem görsel açıdan hem de fonksiyonel olarak kendisini en rahat hissedeceği şekilde hazırlar.

Ancak iç mekanlar en çok, özellikle ortamdaki hava kalitesiyle fiziksel sağlığımızı etkiler. Rutubet ve ortamdaki küfün meydana getirdiği alerji, virüs ve bakteri tarzı zararlılar romatizmal rahatsızlıklarla solunum yolu hastalıklarına yol açar. Karbondioksit gibi zehirli gazlar sinir sistemine zarar vererek zaman zaman baş ağrısı, mide bulantısı, zihin bulanıklığı, halüsinasyon, adele seğirmeleri ve hatta koma gibi olumsuz durumlar yaratır. Günlük yaşamda sürekli karşılaştığımız kozmetik ürünler, ev mobilyalarında kullanılan malzemeler, dokuma ürünleri ve bazı inşaat malzemelerinden yayılan formaldehit ise çok tehlikeli bir maddedir. Solunum yoluyla alınmasına bağlı olarak lösemi ve beyin kanserinin yanı sıra ani ölümlere bile yol açabilir. Çok az miktarı bile göz sulanması, öksürük, nefes darlığı, deri döküntüleri, kusma ve ishale, ortamdaki yoğunluğu arttıkça çok daha şiddetli tepkilere yol açabilir.

Bu nedenle yapılarda iç mekan kalitesi sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için önem verilmesi gereken konuların başında gelmelidir.

İç ortam kalitesinin artırılmasında SERANİT YAPI GRUBU ürünlerinin katkıları nelerdir?

Titiz bir Ar-Ge ve Ür-Ge çalışması sonucu geliştirilen inovatif ürünümüz Seraoxicoat, dünyada ilk kez; içerdiği özel elementlerle mekanlardaki yemek, sigara, tuvalet, boya, rutubet ve ilaç kokusu gibi istenmeyen kokuları yok ediyor. Ortamın nem seviyesini dengeleyerek hava kalitesini artırıyor.

Ekolojik iç mekan sıvası Seraoxicoat, bina yapısını korurken insan sağlığına da sayısız yarar sağlıyor. Vücudun kurumasıyla oluşabilecek tahrişlerden günlük yaşamda sürekli karşılaştığımız kozmetikler ve ev mobilyalarında kullanılan malzemelerin neden olabileceği kanser türleri gibi ciddi hastalıklara karşı korunmaya kadar önemli yararlar sunuyor.

Özellikle sıcak havalarda insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen rutubeti engelleyen yapısıyla, ortamdaki küfün meydana getirdiği alerji, virüs ve bakteri tarzı zararlıları yok ederek romatizmal rahatsızlıklar ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)