Seratech'in Karbon Nötr Betonu 2022 Obel Ödülü'nü Kazandı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz şirketi Seratech, uygun maliyetli ve kolay ölçeklenebilir olduğunu iddia ettiği karbon nötr beton prototipi ile mimari odaklı Obel Ödülü'nü kazandı. Seratech, Imperial College London'da araştırmalarını ticarileştirmek için doktora öğrencileri Sam Draper ve Barney Shanks tarafından kuruldu. Seratech, betonun çimento içeriğinin bir kısmını doğrudan fabrika bacalarından yakalanan karbondioksiti kullanarak bir tür silika ile değiştiriyor. Betonun çimento içeriğinin ancak %40'a kadarı bu şekilde değiştirilebilir.

Karbon Nötr Beton

Bununla birlikte Seratech'e göre, alternatif malzemeyi üretmek için gereken karbon tutma ve depolama (CCS), betonun çimento üretimi sırasında salınan karbondan daha fazlasını depolamasına neden olarak betonu karbon nötr hale getirir. Çimento oldukça kirletici bir malzemedir ve şu anda küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %8'ini oluşturuyor. 

Obel Ödülü jürisi "Geniş ölçekte karbon nötr beton uygulanırsa inşaat sektörünün karbon ayak izi önemli ölçüde azalacak." dedi. Diğer şirketler ve araştırmacılar, betondaki tüm çimentoyu değiştirmek için teknoloji üzerinde çalışırken Seratech, sürecinin şu an için en pratik avantajına sahip olduğunu dile getirdi.

Draper "Portland çimentosunun tamamen değiştirilmesi şu anda CCS'ye veya dengelemeye başvurmadan karbon nötr beton elde etmenin tek yoludur. Bununla birlikte bu yaklaşımın önemli dezavantajları var. Genellikle 'jeopolimerler' olarak adlandırılan bu bağlayıcıların ham maddeleri, mevcut çimento üretimi ve emisyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmak için yeterli miktarda mevcut değil. En yaygın olanı, çelik üretiminin bir yan ürünü olan GGBS'dir (Öğütülmüş Granüle Yüksek Fırın Cürufudur), zaten kısmen çimento ikame malzemesi olarak kullanılıyor." dedi. 

Karbon Nötr Beton

Bununla birlikte Seratch teknolojisi için gerekli olan ham maddeler - endüstriden gelen karbondioksit ve olivin (magnezyum demir silikat) - dünya çapında bol miktarda bulunuyor. Endüstriden kaynaklanan emisyonlar bir gün istenilen seviyeye düşürülürse o zaman Draper Seratech'in bunun yerine atmosferden karbondioksiti yakalamak için uygun fiyatlı doğrudan hava yakalama teknolojisini kullanabileceğini söyledi.

Bu teknolojinin bir başka büyük avantajı, mevcut beton üretim süreçlerine herhangi bir büyük değişiklik olmadan entegre edilebilir. Silika, Portland çimentosu ve diğer tamamlayıcı çimentolu malzemeler (SCM) ile karıştırılabilir.

Karbon Nötr Beton

Draper "Bazı çimento içermeyen bağlayıcılar çok farklı kimyalara dayalıdır. Bu yüzden uzun vadeli performansları ve dayanıklılıkları kuşkuludur. Netice endüstrinin bunları benimseme konusunda temkinli olmasını sağlar ve binaların sigortalanmasında önemli adımlar atılmasını sağlar. Ayrıca insanlık, sürdürülebilir malzemeler elde etmek için teknolojiye 20 50 yıl ömrünü harcayamaz. Bunun şimdi olması gerekiyor!" dedi. 

2019'da kurulan Obel Ödülü, her yıl Henrik Frode Obel Vakfı tarafından insan gelişimine olağanüstü bir mimari katkıyı onurlandırmak için veriliyor. Ödül her yıl farklı bir odak noktası üzere kuruludur ve ödülün bu yıl odak noktasında karbon emisyonları vardı. Draper ve Shanks, ödül olarak sanatçı Tomás Saraceno'nun benzersiz bir sanat eserinin yanı sıra 100.000  tutarında para ödülü alacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)