Seul Robot & AI Müzesi

Melike Altınışık Architects – MAA, Güney Kore'nin Seul kentinde bulunan Robot & AI Müzesi için uluslararası bir yarışmayı kazandı. Seul Büyükşehir Hükümeti'nin ev sahipliğinde düzenlenen yarışma, robotik alanında halk eğitimini desteklemek ve halkın robotlara olan bilgisini ve ilgisini artırmak için Dünyanın ilk öncü Robot ve Yapay Zekâ Müzesi'ni (RAIM) tasarlamak adına fikirler çağrısında bulundu.

RAIM, Seul'ün kuzey kesiminde Chang-dong için bir Kültür Merkezi olacak olan 'Changbai Yeni Ekonomi Merkezi' yenileme alanının merkezindeki binalardan biri olacak. Aynı zamanda bu merkez Robot ve AI Müzesi'nin (RAIM) yanına inşa edilecek olan Sanat Müzesi (PAM) ile bağlantılı olacak.

Seul Robot & AI Müzesi

Tasarım sorumlusu Melike Altınışık, tasarımın arkasındaki fikri ve süreci anlattı:

Toplumda bilim, teknoloji ve inovasyonun ilerletilmesinde ve tanıtılmasında katalizör rolü oynayan yeni Robot ve Yapay Zekâ Müzesi (RAIM) sadece robotları sergilemekle kalmayacak, aynı zamanda tasarımdan, imalattan inşaatan ve hizmet robotlarından sorumlu olacak. Yani RAIM 'ilk sergisine' yerinde robotlar tarafından 'kendi inşası' ile başlayacak.”

Tasarımdan yapım aşamasına kadar üstlenilecek bu temsili ve anlamsal rol, müze için işlevsel gereksinimlerin en üst düzeyde karşılanması kadar önemlidir. Bilim ve teknolojinin evrenselliği göz önüne alındığında, inovasyon ve robotlar konusunda öncü bir müze için ileri mimari tasarım çözümlerine öncelik verilmesi özel bir anlam kazanıyor. Başka bir deyişle, tasarımdan form üretimine, yapısal tasarımdan malzemeye kadar bu şekilde tasarlanan binalar robotları, bilimi, teknolojiyi ve inovasyonu ortaya koymalıdır.

Yapay Zeka Müzesi Örnekleri

Bilimsel, Teknolojik ve Yenilikçi Bir Misyon

Müzenin ana karakteri robotlar ve ziyaretçileri için kendi evrenini yaratmak olan katı geometri ve ortogonal formlar yerine yönsüz, akışkan ve doğal form gibi bir küre tercih edilmiştir.

Yapay Zeka Müzesi Kesit

Bu form dili, anlamsal yönün ötesinde, mekansal konfor ve yapı fiziğinin işlevsel gereksinimleri ve koşullarını karşılamak için bir tasarım aracıdır. Yönsüz form üretimi içinde kentsel yönelim ve kamusal alanlarla bağlantı için çok çeşitli olanaklar yaratır.

Müze Tasarımı

Yapı yüzeyinin akışkan morfu, kamusal alanı iç mekâna dahil etmek, yaya ve araç hareketini karşılamak ve organize etmek ve ara alanlar oluşturmak gibi amaçlara hizmet eder. Binanın zemin katındaki işlevler, kamusal dış mekanlar ile iç mekanlar arasında süreklilik ve etkileşim sağlar. PAM ve RAIM arasındaki kamusal alanda bulunanlar, müzenin bilimsel, teknolojik ve yenilikçi misyonuyla doğrudan karşı karşıyadır.

Melike Altınışık Mimarlık
Melike Altınışık Projeleri

Robot ve Yapay Zekâ Müzesi, yapay zekâ, sanal ve artırılmış gerçeklik, hologram gibi en son robot teknolojisini deneyimleme fırsatları sağlayarak ve yeni robotları keşfetmek için derinlemesine bir eğitim kursu düzenleyerek bilim kültürünü yaymak için bir temel görevi görür.

Robot ve Yapay Zekâ Müzesi

Robot ve Yapay Zekâ Müzesi için tasarım önerisi, çağdaş üretim teknolojileri ve robotik inşaat metodolojilerinin kullanımı yoluyla bir mimari dil geliştirmeye odaklanıyor. Bu tasarım ve yapım metodolojileri, ideal olarak inşaattaki robotları, hizmetteki robotlar, sergilenen robotlar ve ziyaretçileri arasında zengin bir ilişki alışverişine izin verecektir. Bir robot ekibi gibi müzenin kavisli metal cephesini bir araya getirirken zamandan ve paradan tasarruf edecek. Bina bilgi modelleme (BIM) sistemi önderliğinde metal plakaları kalıplayacak, birleştirecek, kaynaklayacak ve parlatacaklar. Başka bir robot ekibi, çevredeki manzara için betonu 3D olarak basacak.

Bir şehir yetkilisi, "Kullanıcıların rahatını en üst düzeye çıkarmak için, mimari tasarım planı döneminde tasarım ve inşaat sürecindeki fikirleri yansıtmak için önceden bir planlama ekibi ve bir yönetim danışmanlığı ekibi kuracağız" dedi.

Yeni Robot & AI Müzesi'nin ilk sergisine 2020'nin başlarında yerinde başlaması bekleniyor ve 2022'nin sonlarında yapılması planlanan resmi açılışla tamamlanması bekleniyor. Açılıştan sonra, Seul Metropolitan Müzesi'nin bir şube sistemi olarak faaliyet gösteriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)