Shenzen'de Tasarlanan Otoyol Şehrin Simgesi Oluyor

Avoid Abvious Architecture ekibi, G107 otoyolunu ve Bao'an, Shenzhen'deki çevresini yeniden tasarlamaya davet edildi. Bu kentsel tasarım projesi için, Avoid Abvious Architecture'ın karşısındaki rakipler arasında OMA ve 5 global tasarım firması yer aldı. Bao'an eski imalat sektörünü sürdürülebilir ve teknoloji odaklı olacak şekilde geliştiriyor. Bao'an şehri, ayrıca 30 km uzunluğundaki 12 şeritli G107 otoyolunu daha verimli ulaşım ve yeni gayrimenkul geliştirme projelerine izin vermek için çağdaşlaştırmak istiyor.

Kent Planlaması ve Otoyollar
Bao'an, Shenzhen, Çin

Avoid Abvious Architecture ekibi:

G107 mücadelesine bir otoyolun rolünü sorgulayarak başladık. Geleneksel karayollarının modası geçiyor, dolayısıyla bu karayolları verimsiz hale geliyor. Sunumumuz, dronlar, otomatik pilot araçlar ve yüksek hızlı transit gibi otomatik teknolojileri entegre eden çok modlu ulaşım sistemlerinin 21. yüzyılın kentsel gelişiminin geleceği olduğunu gösteriyor. Bao'an'ın 12 şeritli otoyolunu genişletmeye gerek olmadığına inanıyoruz. Geleneksel otoyolu sabit bir altyapı parçası olarak ele almak yerine, daha küçük, daha akıcı, çok katmanlı, organik bir akıllı şehir için muhteşem bir büyüme başlangıç ​​noktası olacak bir cadde tasarlayacağız.

Kentsel Planlama Örnekleri

Kentsel Tasarım – Organik Otoyol 107

Mevcut G107, şehrin batı kıyılarındaki gelişme alanlarını dağ sıralarından doğuya doğru kesiyor. Tasarım hedeflerimizden biri, bu iki doğal özelliği yeniden birbirine bağlamak ve Bao'an'ı tarım arazisi olduğu 1990'a geri getirebilecek bir kentsel peyzaj yaratmaktır. Ayrıca G107'yi ilk ORGANİK OTOYOL olarak yenilemek için aşağıdaki değerleri kendimize belirledik:


Yeni G107'nin Tasarım Konsepti

Tasarım ilkelerini doğadan ödünç aldık. Daha iyi kirlilik kontrolü için 12 şeritli G107'yi iki adet 4 şeritli platformlar şeklinde yükselteceğiz. Yeni G107, 30 km'lik uzunluğu boyunca dikey ve yatay olarak örülecek. Karayolunun sınıf, sınıf üstü ve sınıf altı bölümleri olacaktır. Her üç bölüm de yeşillik ve çeşitli işlevlere sahip kamusal alanları içerecek. Üst sınıf olan yeşil platformlar, yeni toplu taşıma merkezlerine yaya erişimi sağlamak için G107'nin her iki tarafındaki binaların arasına örülecek. Burada bir bölgeden diğerine 15 dakikalık bir zaman diliminde seyahat süresi sağlayan multimodal transit sistemleri kullanılacak. Ayrıca bu şekilde, şehrin arabalara olan bağımlılığını azaltabileceğiz. Yeni G107, yalnızca doğal ve kamusal olanakları bir araya getirmekle kalmayacak, aynı zamanda sanat ve tasarımı kutlayan yeni kültür merkezleri için alan da yaratacak.

Kentsel Tasarım Örnekleri
Mevcut otoyol şehri doğu ve batı olarak ayırdı
G107 ile doğu ve batı yeniden bağlanacak
Kentsel Tasarım Projeleri
G107'nin yeniden doğuşu
Ekolojik Kent Örnekleri
Yeşil Kent Tasarımı Örnekleri
Kentsel Tasarım ve Peysaj Mimarlığı Örnekleri
Kentsel Tasarım Rehberi
Sürdürülebilir Kentsel Tasarım İlkeleri
Sürdürülebilirlik Stratejileri

ggg

Paylaşımlı Ekonomi Örnekleri
Paylaşımlı Ekonomi Modeli
Urban Planning and Highways
Yaşam Yeri
Urban Planning and Public Space
Alt geçit Parkı
Urban Planning Examples
Yeşil Platform
Kentsel Tasarım Kriterleri
Su Yönetimi

Sürdürülebilir Tasarım ve Bütünsel Yaklaşım

Peyzaj işleme, su yönetimi ve ulaşım, yeni G107 ile yakından bağlantılıdır. Paylaşım ekonomisinin gelişmesiyle birlikte, her kavşağın üzerinde G107 boyunca paylaşılan araçlarla toplu taşıma merkezleri tasarlanacak. Çok katmanlı tasarım, yalnızca sorunsuz bir geçiş deneyimi yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda su ve hava kirliliğini yönetmek için akıllı teknolojiyi de taşıyacak. Yeni G107 artık gelişme için caydırıcı değil, Bao'an için değerli bir varlık olacak. Akıllı tasarımımız şehrin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltacak. Nihai hedef, Bao'an'ı 2045 yılına kadar karbon nötr olabilecek akıllı bir şehir yapmaktır.

Kentsel Tasarım Yeraltı Ulaşımı
Yeraltı Bağlantısı
Kentsel Tasarımda Ulaşım
Ulaşım Merkezi
Kentsel Ulaşım Örnekleri
Toplu Taşıma Merkezi Dronesport
Büyük Veri ve Mimarlık
Büyük Verinin Doğuşu
İnovasyon ve Mimarlık Örnekleri
Otopilot
Yeşil Karayolları Örnekleri
Yeşil Karayolu
Paylaşımlı Platform
Drone ve Mimarlık
İlk Drone Otoyolu
Kent Yönetimi
Kent Kararlılığı ve Yönetimi
Şehir Planlama Kriterleri
İdeal Kent Nasıl Olur?
Geçirgen Şehir

ggg

Su Yönetimi Örnekleri
Su Yönetimi

İş Trendi ve Gelecek

Dünya çapındaki işletme sahipleriyle bir anket yaptık ve yetenekli insanların şu özelliklere sahip bir şehirde yaşamak istedikleri sonucuna vardık:

Tasarım amacımız, bir üretim kasabası olarak Bao'an'dan vazgeçmek değil, tesislerini, insanları, yerleri ve olanakları paylaşma ve birbirine bağlama gücüne sahip bir “Yeşil Üretim Şehri” haline getirmektir. Bu sürdürülebilir şehir, şeffaf fabrikalar, teslimatlar için drone limanları, deneyler için açık platformlar, mobil ofisler ve paylaşılacak doğal olanaklar gibi tesislerle yeni “paylaşım ekonomisini” kutlayacak. Yeni G107 yaşamak, çalışmak ve oynamak için bir yer olacak.

Kentsel Planlama Çalışmaları
Yeşil Üretim Örnekleri
Yeşil Üretim
Drone Teknolojisi Örnekleri
Drone Teknolojisi
Paylaşımlı Teknoloji Nedir?
Paylaşımlı Teknoloji

Yeni İnci Nehri Deltası

Shenzhen, Çin'deki en yeşil şehir ödülünü kazandı, ancak Bao'an kirlilik yönetimi ve yeşil oranı konusunda geride kaldı. Bao'an, tasarımımızla Çin'in en yeşil şehrinin en yeşili olabilir ve olacaktır. İlk drone otoyolu ve ilk yeşil üretim tesisleriyle Bao'an, dünyanın örnek alacağı ve ders çıkaracağı bir pilot şehir olacak. Aynı zamanda eski üretim kasabamızı tamamen yeniden geliştireceğiz. Yeni G107, Shenzhen'i “Tasarım Şehri” olarak geliştirecek. Ayrıca Pearl River Delta'sını çeşitlendirecek ve yeniden tanımlayacak. Bu sayede, Çin'in küresel ölçekte inovasyon lideri olarak yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Kentsel Planlama Kuramları
Uygulama Planı
Urban Design Projects
Havaalanı İçinde Bir Kültür Merkezi
Sustainable Urban Design Examples
Phoenix Dağı İle Bağlantı
Most Sustainable Urban Examples
Pearl Nehri Deltası Bağlantısı
City Planning Examples
Şehrin Yeni Yerel Simgesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)