Shunde Büyük Opera Binası

Geçmiş, Şimdi ve Gelecekte Olan Kültür Merkezi

Nordic'in Shunde Grand Opera House vizyonu, jürinin kazanan tasarım konsepti olarak seçildi. Konsept, geleceğe bakan aktif bir arena ile Shunde tarihine dayanan bir kültür merkezidir. Zemin kat geçmişe odaklanan bir müzeye ayrılıyorken, bir sonraki kat ise çağdaş performanslar için mekânlar içeriyor. En üstteki akademik kat ise geleceğin yeteneklerini eğitecek, ilham verecek ve teşvik edecektir.

“Shunde Kültür merkezi sayesinde, yerel halkın ve ziyaretçilerin Shunde'nin zengin geleneklerini ve çeşitli resmi/ gayri resmi sahnelerde dünya standartlarında performansları deneyimledikleri, dışa dönük bir kamu binası için bir konsept geliştirdik”. 

 Thomas Fagernes, Sorumlu Ortak, Nordic — Mimarlık Ofisi

Shunde Büyük Opera Binası

Etkileşimli Bir Opera Binası

Teklifte Nordic, ana plazadaki büyük kamusal performans alanından, müşterinin programında belirtilen üç büyük aşamaya ek olarak, çatıda ve lobide daha samimi açık hava performanslarına kadar bir dizi fırsat sundu. Kültür merkezi için ekip, keşif ve etkinlikler düzenleyebilmek adına bir takım işlevler belirledi. Bu sayede binanın dışını ve çevresindeki peyzajı kullanarak, çok çeşitli karşılaşmalar ve etkileşimler için, farklı alanlar ve sahneler yarattılar.

Shunde Büyük Opera Binası

Opera Binasını Şekillendiren Su

Su, Çin kültüründe yaşamı sembolize eder. Aynı zamanda su, sonsuz olasılıkları temsil eder. Zengin yerel su kültürüne dayanan nehirlerin, sitenin manzarasını nasıl yarattığına baktık. Kavramsal yaklaşımımız, binaları nehrin şekillendireceği gibi şekillendirmek ve nehir boyunca yumuşak akan çizgiler yaratmaktı. Sonuç bize biri yere, diğeri gökyüzüne bağlı iki büyük kamusal alan veriyor”.  

Jaymar Delgado , Mimar, İskandinav — Mimarlık Ofisi

Batı binası, büyük bir giriş plaza arenası ile dışa dönük ve manzaraya bakan Shunde Büyük Opea Binası’dır. Burada tasarlanan yaratıcı vadi, insanların buluştuğu ve farklı yaratıcı meslekler arasında sinerjilerin ortaya çıkarabildiği, yeşil bir plaza etrafında ortalanmış doğu binasında yer almaktadır.

Shunde Büyük Opera Binası

Altın Konser Salonu

Büyük konser salonunun tasarımı, pirinç teraslarından ilham alıyor ve sahneye doğru yumuşak, akıcı hatlar veriyor.

“Shunde'nin yemyeşil manzarasından esinlenerek ipeksi bir parlaklık, koyu ahşap zeminler ve yeşim yeşili kumaş kaplı minderler oluşturmak için, ipek kaplı ahşap duvar paneller ile altın bir atmosfer tasarladık”. 

Frederico Francisco , Mimar, İskandinav — Mimarlık Ofisi

Shunde Büyük Opera Binası

Samimi Bir Buluşma Yeri

Opera sahnesi, oyuncu ve seyirci arasında samimi bir buluşma yeridir. Bunun yanı sıra opera sahnesi, koyu renkli ahşap yüzeyler ve bölgeden tedarik edilen desenli ipek kumaşlarla tasarlanmış koyu kırmızı koltuklarla, zengin ve lüks bir iç mekana sahiptir. Bu şekilde salon, yerel bağlamda sıcak bir atmosfer yaratır. Mekanların her biri, herkesin aynı anda çalışabileceği kapasiteye sahip, ayrılmış yüksek alanlara sahiptir.

“Sahneyi oyuncu ve seyirci arasında samimi bir buluşma yeri olarak çerçeveleyerek, yerel bir kimliğe sahip sıcak bir atmosfer yarattık. Haç şeklindeki sahne düzeni ile, sanatçılar ve seyirciler arasında daha kısa mesafe yaratırken, çoklu performanslar ve provalar için tam esneklik sağladık”. 

 Yang Zhang, Mimar, İskandinav — Mimarlık Ofisi

Shunde Büyük Opera Binası
Shunde Büyük Opera Binası

Sürdürülebilir İpeksi Malzeme

"Bu merkezi öğenin tasarımı, Guangdong'un bu bölgesinde uzun bir geçmişi olan bir malzeme olan ipeğin görünümünden esinlenmiştir". Eva Schwärzler , Mimar, Kuzeyli — Mimarlık Ofisi

Lobi balkonları, konser salonlarını yumuşak ve havadar ipek kurdeleler gibi sararak, üç performans alanı ve çeşitli balkon seviyeleri arasında akıcı bir yatay bağlantı oluşturur.

Shunde Büyük Opera Binası
Shunde Büyük Opera Binası

Mimar: İskandinav — Mimarlık Ofisi
Yerel Mimar: Guangdong İl Mimari Tasarım
Tiyatro Tasarımcısı:  Tiyatro Projeleri
Marka Tasarımcısı:  Soyut Çizim Merkezi
Tasarım Ekibi: Thomas Fagernes, Frederico Francisco, Eva Schwärzler, Yang Zhang, Jaymar Delgado ve Alexander Wærsten
Yer: Shunde, Çin
Proje Yılı: 2021


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)