EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sıfır Atık, Enerji Pozitif, Az Fatura

Londra merkezli konut geliştirici gs8, Walthamstow’da gerçekleştirilecek bir sürdürülebilir konut geliştirme projesi olan Orford Mews için hazırladığı pilot projenin detaylarını yayınladı. Studio Anyo mimarı Michael Lynas tarafından geliştirilen proje sıfır atıklı, enerji pozitif konut projeleri için önemli bir örnek teşkil etmeyi planlıyor. RIBA 2030’un enerji tasarrufu ve karbon salınımı hedeflerini yakalaması beklenen projede 8 aile evi ve bir adet üç yatak odalı daire yer alıyor.

Yerel inşa malzemelerinden faydalanılacak olan projede aynı zamanda mümkün mertebe yerel iş gücünden yararlanmak ve böylelikle karbon ayak izini düşürürken toplumu desteklemek hedefleniyor. İnşa alanında mevcut bulunan binalardan çıkacak ve kullanıma uygun olan yapısal atıklar, bir sonraki projenin inşası sırasında geri dönüşüm süreciyle kazanılmış olacak.

Bu şekilde elde edilen tuğlalardan ve ahşap malzemelerden meydana gelecek çağdaş ve minimalist tasarım, meyilli çatı alanlarına yerleştirilecek canlı yosun tabakası ile taçlanacak. Yapıların cephelerinde asma kullanımının da özendirileceği projede böylelikle daha serin mikro iklim alanı yaratmakla birlikte hava kalitesini de arttırmak hedefleniyor.

Yapının çatı ve cephesinde kendine yer bulan yeşil alanların dışında London Glades peyzaj mimarları tarafından tasarlanacak olan bir bir bahçe de projeyi destekleyecek. Orford Mews sakinlerini bekleyen bir başka hoş sürpriz ise projeye dahil edilen yenilenebilir ve pasif enerji prensipleri sayesinde neredeyse hiç fatura ödemeyecek olmaları.

Bahsi geçen pasif enerji prensipleri arasında ısı kaybını önlemek ve planlı biçimde yerleştirilen pencereler sayesinde hem günışığı hem de ısı yakalamak yer alıyor. Proje dahilinde aynı zamanda çok amaçlı bir refah merkezi, kamusal yaşam seçeneklerini arttıran bir tekrar kullanım merkezi ve gerçek zamanlı olarak enerji harcamalarını ve bu harcamaların nasıl azaltılabileceğini gösteren Neighborhood App de yer alıyor.

gs8 yöneticilerinden Ben Spencer, pilot proje olarak bu alanı seçmelerinin sebebi olarak bu denli küçük bir bölgede sıfır atık ve enerji pozitif bir konut projesi inşa edilebilirse her yerde edilebileceğinin kanıtlanacağına inanmalarını gösteriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)