Sıfır Kilometre Malzemeler: Çevreyi ve Yerel Kültürleri Korumak

Çevremizle ilgili endişelerin yanı sıra, bu konularla ilgili sürekli yeni hareketler, kavramlar ve terimler ortaya çıkıyor. Bu durum da her zaman güncel kalmamızı gerektiriyor. Sürdürülebilirlik kelimesinin kendisi, ortak kelime dağarcığına dahil edilene ve çok çeşitli bağlamlarda yaygın olarak kullanılana kadar bir miktar dirençle karşılaştı. Şu anda, döngüsel ekonomi, esneklik, 4 Rs, kentsel madencilik ve diğer terimleri çevreleyen çok sayıda tartışma var. Ek olarak, diğer alanlardaki aktivizmden dahil edilen ve bu tür konuların akışkanlığını gösteren sürdürülebilirlikle ilgili bazı hareketler de mevcut. Bu girişimlerden biri de son zamanlarda ürkek de olsa manifestolarda ve bazı projelerde yer bulan sıfır kilometrelik malzeme hareketidir.

Sıfır Kilometre Konusu

Sıfır kilometre terimi Slow Food hareketinden türetilmiştir. Fast food zincirlerine açık bir karşı duruş olarak çıkan hareketin fikri, yerel malzemelerin tüketimini teşvik etmek ve üreticiler ile tüketiciler arasındaki mesafeyi azaltmaktır. Bu misyon ile monokültürün çevreye verdiği zararı ve bu ürünlerin taşınmasından kaynaklanan karbondioksit/fosil yakıt tüketimi emisyonlarını azaltmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak, Slow Food, yerel ve mevsimlik malzemelerin üretimini ve tüketimini teşvik etmeyi, bölgesel gelenekleri sürdürmeyi ve gıdaya daha fazla bağlantıyı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Sürdürülebilir Malzeme Örnekleri

Mimarlıkta Sıfır Kilometre

Sıfır km malzemeler de Slow Food ile çok benzer bir yaklaşım benimsiyor. Bunlar yerel olarak satın alınabilen, dönüştürülmesi gerekmeyen ve kullanım ömürleri sonunda çevreye geri döndürülebilen malzemelerdir. Başka bir deyişle, hareket yerel ürünlerin ve tercihen endüstriyel işlemenin büyük aşamalarından geçmemiş ürünlerin kullanımını teşvik ediyor. Sıfır km mimari yaklaşımı, öncelikle sitelerinin kimliğiyle güçlü bir şekilde bağlantılı, daha sürdürülebilir, sağlıklı, ekonomik ve sosyal olarak erişilebilir binalar sağlamayı amaçlamaktadır.

Örneğin, İspanya'daki Casa Ter'de duvarlar sıfır km malzemelerden yapılmıştır: seramiklerin yanı sıra yakındaki bir nehirden gelen beton ve taş karışımını kullanırlar. Bu malzemeler komşu La Bisbal'da uzun bir kültürel geleneğe sahiplerdir. Aynı zamanda bu malzemeler bölgenin ana ekonomik faaliyetlerinden birini oluşturmaktadır.

Sürdürülebilir Tasarım

Örneğin tuğla aynı zamanda Pietro Carlo Pellegrini Architetto'nun bir projesinde kullanılan baskın malzemeydi. Ofis, "sıfır km" içinde bulunan malzemeleri arayarak bir enerji geri kazanım yaklaşımını izledi. Tuğla, eski tuğla fırınların güçlü bir hatırlatıcısı olarak seçildi ve yalnızca duvarcılık olarak değil, aynı zamanda çok yönlülüğünü, çağdaş kullanımını ve dolayısıyla güzelliğini kanıtlayan Brise soleil olarak da kullanıldı.

Sürdürülebilir Malzemeler

Sürdürülebilir Bir Ofis

Edra arquitectura sıfır kilometreyi andıran adıyla 21st Century Vernacular House, eski yerel kil yapılardan, özellikle oryantasyonlarından, morfolojilerinden ve yerel malzemelerin kullanımından esinlenmiştir. Proje için kullanılan teknik, daha fazla termal konfor için saman ilaveleri ile işlenmemiş toprak kullanılarak yapısal duvarların inşasına dayanan geleneksel bir antik teknik olan tapyoka calicostrada'dır. Bir yaşam döngüsü analizi, CO2 emisyonlarında %50 azalma olduğunu göstermiştir. Taş, toprak ve saman gibi yerel malzemeler, binanın ağırlığının %80'ini temsil etmektedir. Yine projede hidrolik kireç, çatı kiremitleri, ahşap ve koyun yünü de kullanılmıştır. 150 km yarıçapındaki bir alandan elde edilen ev, doğal ışığın verimli kullanımı için özel olarak tasarlanmış pencereler, ısı yalıtımlı panjurlar, yağmur suyunun yeniden kullanımı için sarnıç, termal akümülatör kil sıvama, biyokütle ısıtma kazanı gibi pasif güneş stratejileri içerir.

Mimarlıkta Malzeme Örnekleri

0 km konsepti tasarım ve moda alanlarında da kullanılmaktadır. Fernando Menis ve Dulce Xerach tarafından yazılan Mimarlık ve Sıfır Kilometre Felsefesi Manifestosu'nda açıklandığı gibi, "Bir mimari projenin her bir konseptini oluşturan malzemelerin ham gerçeğine bağlılık, kültürün faydalarını araştırmaya bağlılıktır. Daha iyi bir gelecek için; hayatın önünde duran, her türlü kriz anının şüphelerinde hâkim olan mimarinin ve toplumun sorunlarına bir cevaptır.”

Gelecekteki Malzemeler

Sürdürülebilirlik ile ilgili sürekli ortaya çıkan farklı terimler ve hareketler olsa da, genellikle bu terimlerin ortaya çıkma sebepleri ortak bir temada toplanır. Bu terimler son derece bağlantılı ve küreselleşmiş dünyamızı, gelecek nesiller için yaşam kalitesini, özellikle de yaşam kalitesini korumayı başaran bir dünya ile dengelemeye çalışmaktır: biyolojik çeşitlilik, kimlik ve korunmuş yerel kültürler gibi. "Yerel hareket edin, küresel düşünün."


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)