Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kuzey ve güney Hindistan'ın yerel yapı teknikleri Sketch Design Studio tarafından tasarlanan sıkıştırılmış toprak duvarlı bir konut olan Hybrid House'da bir araya geliyor. Mimarlık ofisi Sketch Design Studio, Hindistan'ın kuzeyindeki Rajasthan eyaletinde Aravalli Dağları'nın yanında konumlanan Alwar şehrinde üç yatak odalı bir sürdürülebilir mimari ev tasarladı ve inşa etti.

Singapur'da ikamet eden ancak burada büyümüş olan bir müşteri için ikinci bir konut olarak hizmet veriyor. Kendisi ve eşi, aileleriyle daha fazla vakit geçirebilecekleri bir yer istiyorlardı. Çift yapının Hindistan'ın güney eyaletlerindeki konutlarda hayranlık duydukları bazı mimari özellikleri barındırmasını istiyordu.

Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Sketch Design Studio kurucusu Shipra Singhania, "İlk yıllarından beri sık sık Tamil Nadu ve Kerala'ya seyahat ettiler ve Tamil geleneksel konutlarına özel bir ilgileri var. Verandaları ve diğer yarı açık alanları çok seviyorlar. Kentte bulundukları sırada onları görmeye gelen çok sayıda aile ve arkadaşları var, bu sebeple eğlenmek için kullanabilecekleri ortak alanlara özel önem verildi." dedi. Singhania bu mimari özelliklerin Rajasthan'daki malzeme kaynaklarının yanı sıra daha farklı iklim ve topografyaya nasıl adapte edilebileceğini araştırmak için zaman harcadı. "Bu unsurları sıcak ve kurak bölgelerdeki mimari için işe yarayabilecek bir dile çevirdik." dedi.

Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Kerala'da yaygın olduğu üzere konutun duvarları sıkıştırılmış topraktan yapılmış ancak Rajasthan toprağında bulunan daha yüksek hacimli kil sebebiyle bu duvarlar daha pembe bir tona sahip. Sürdürülebilir mimari örneklerden konut yarı açık, batıya bakan bir avlu etrafında düzenlenmiş, U biçiminde basit bir yerleşime sahip. Korunaklı bir veranda, cephenin güney kısmını çevreleyerek toprak duvarların güneşten korunmasına destek olur. Bu verandanın üzerindeki çatı Mangalore kiremitleriyle kaplanmış ve Güney Hindistan konutlarında yaygın olarak kullanılan ahşap yerine yerel olarak temin edilen kum taşından yapılmış kolonlarla desteklenmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Singhania, "Yerel olarak bulunan malzemeleri ve zanaatkarları kullandık, böylece güneyden hiçbir şey taşımak zorunda kalmadık. Mangalore kiremitlerini tedarik etmek için en uzağa Gujarat'a gittik." dedi. 

Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Sürdürülebilir mimari projelerden konutun içinde üç adet banyolu yatak odası ile oturma ve yemek için geniş bir açık plan alan bulunuyor. Yemeklerin çoğu ayrı bir binada bir şef tarafından hazırlandığı için mutfak küçük. Duvar yüzeyleri basit kireç sıva ile kaplanırken, pişmiş toprak zeminlerde pirinç unu kullanılarak meydana getirilen bir tür parke olan kolam bulunuyor. Konsollu merdivenler avludan dağ manzarası üzerinde yükselen bir çatı terasına çıkar. Bütün yapıdaki çok az sayıdaki beton unsurdan biri. Singhania, "Konsept çimento ortaya çıkmadan çok önce zanaatkarlar tarafından kullanılan geleneksel inşaat tekniklerini geri getirmekti." dedi.

Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Hybrid House Rajasthan merkezli Sketch Design Studio'nun bir başka projesi olan Mud House adlı toprak duvarlı evi izliyor. Yapı organik bir sebze bahçesi ile çevrelenmiş ve müşterilerin 70'ten fazla ülkeye gerçekleştirdikleri seyahatlerde biriktirdikleri sanat ve tasarım parçalarıyla döşenmiş.

Sıkıştırılmış Toprak Duvarlı Sürdürülebilir Bir Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)