Sıkıştırılmış Toprak Sürdürülebilir Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İklim değişikliğinin bazı zorluklarına yanıt olarak inşaat sektörü, sahalar üzerindeki etkileri azaltmak için geri dönüş teknolojilerine yöneliyor, aynı zamanda pasif sıcaklık kontrolünü kolaylaştıran "termal" yapılar yaratıyor. Karşılaştığımız tek çevre sorunu ısı değildir. Bir diğer önemli husus, bir yapının orman yangınlarına, depremlere, kasırgalara ve kasırgalara nasıl dayanacağıdır.

Eski bir teknik ise sıkıştırılmış topraktır. Alt toprak karışımı, sertleştirilmiş bir form oluşturmak için katmanlar halinde dökülür. Daha sonra bir tokmakla hacminin %50'sine kadar sıkıştırılır ve ardından bir sonraki katman, aynı anda birden fazla parti bir duvar oluşturana kadar uygulanır. 

Sıkıştırılmış toprak

Modern sıkıştırılmış toprak yapıları, temel olarak geleneksel temelleri veya güçlendirilmiş levhaları kullanır. Ayrıca sahadan çıkarılan toprak, kontrplak ve ahşap kullanılarak duvar yapmak için kullanılacak kalıba dökülür. İstenilen yüksekliğe ulaşıldığında ahşap kaldırılmalı ve yapı uygulanacaksa hemen işlenmelidir. Bunun nedeni, toprak karışımının çabuk kuruması ve sertleştiğinde üzerinde çalışılmasının zorlaşmasıdır.

Antik yapılar

Sıkıştırılmış toprak, kurak çöllerden tropiklere kadar neredeyse her kıtada arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan bir tekniktir. Binlerce yıldır varlığını sürdüren bu yapısal örnekler, bu teknolojinin dayanıklılığına bir övgü niteliğindedir. M.Ö. 200'lerin başlarına tarihlenen, İpek Yolu ticaret yollarında kullanılan bir Çin gözetleme kulesi sıkıştırılmış toprak yöntemi kullanılarak inşa edilmiş ve bugün hala görülebilir.

Bu tekniği kullanan ilham verici yapıların pek çok örneği binlerce yıldır ayakta kalmış ve Bereketli Hilal gibi Neolitik yerleşimlerde bulunmuş. Bu siteleri korumak için çok şey yapıldı ve ömürlerini ve kalıcılıklarını bilmek için araştırılmalarına izin verildi.

Sıkıştırılmış toprak duvar

Eski köklerine rağmen sıkıştırılmış toprak, dünya çapında birçok modern şaheserin yapımında kullanılmış. Bir yapının parçası olarak veya tüm duvarları oluşturmak için bu teknik giderek daha popüler hale geliyor.

Tasarım avantajı

Duvarlardaki kil miktarına bağlı olarak sıkıştırılmış toprak da nem kontrol etkisine sahip ve doğal olarak küf oluşumunu engeller. Ona karşılık gelen beton çok daha yoğundur ve bu nedenle ek koruyucu malzemeler uygulanmadıkça küflenmeye karşı daha hassas hale gelir. Kil içeriği yapının nefes almasına izin vererek hem nem birikimini hem de ısı tutulmasını büyük ölçüde azaltır. Duvarın yoğunluğu onu doğal olarak yangına dayanıklı, termitlere dayanıklı ve doğal bir ses bariyeri yapar.

Sıkıştırılmış toprak kullanmak atık, enerji ve yapı malzemelerinin nakliye maliyetini azaltıyor. Beton yapıdan farklı olarak sıkıştırılmış toprak, duvara dökülen karışıma eklenen topraktan agrega kullanıyor. Yoğunluğu ve kalınlığı, ısının nüfuz etmesi için 12 saate kadar süren bir termodinamik birikimi destekliyor.

Ayrıca duvarları oluşturmak için kullanılan kereste, gelecekteki binalarda yeniden kullanılabilir ve fiyatı iki katına çıkan kereste maliyetini azaltıyor. Çimento üretimi ton başına 1,5 ton karbondioksit üretiyor ve bu da sıkıştırılmış toprağı daha çevre dostu bir seçenek haline getiriyor.

Sıkıştırılmış Toprak Sürdürülebilir

Sıkıştırılmış toprağın dezavantajları

Her inşaat tekniğinin bazı olumsuz yanı var. Ancak sıkıştırılmış toprak nispeten kısa bir listeye sahip. Toprak türlerinin iyi bilinmesi başarı için bir ön koşuldur. Soğuk iklimlerde yalıtım gerekli ve iç duvarların doğal görünümü tehlikeye giriyor. Ayrıca, beton gibi inşa edildikten sonra duvarları uzatmak zordur.

Bu eleştiriler nedeniyle bankaları ve kredi verenleri projeleri finanse etmeye ikna etmek zor olabilir. Ancak alternatif yapılar hakkında daha fazla bilgi edindikçe ve bunların başarıyla uygulandığını gördükçe bu engeller kaldırılabilir.

İhtiyaç mucidin başlangıcıdır. Bu nedenle gezegene nazik olan ve kaçınılmaz ekolojik değişikliklerle başa çıkmada onu destekleyen tasarım esas olmalı. Antik tekniklerden sıkıştırılmış toprak modern bir sürdürülebilirlik rüyası haline geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)