Sıradışı ve Ekolojik Tasarımlar

ENDÜSTRİNİN SADE VE MİNİMALİST ÇİZGİLERİ

Alman tasarımcı Konstantin Grcic, iş ve işlevsellik merkezli çalışmalarıyla çok yönlü işlere imza atan bir isim. 1991 yılından bu yana başta mobilya olmak üzere pek çok farklı türde ürün veren, aydınlatma sistemleri konusunda ise kendisinden başarıyla söz ettiren tasarımcı, deneyselliğin tüm artı yanlarını kullanıyor.

360° adını verdiği koleksiyon ile sade ve minimalist tutumunu devam ettiren Grcic, geniş hareket kabiliyetine sahip olan sandalye ve masa tasarımlarını modern tasarım izleyicisiyle paylaşıyor.


KARİM RASHID İMZASI

Karim Rashid tasarım ve tasarımcı söz konusu olduğunda tanıma ihtiyaç duymayan birkaç isimden biri. Butterfly adını verdiği tasarımı, Rashid’in Magis için yaptığı ve detaylarında gizli iyi düşünülmüş noktaları örten pozitif bir görünüşe sahip.

Çelik borular üstüne yerleştirilmiş sandalye formuyla dikkat çeken Butterfly, adını hak eden bir biçimde her an kanatlanacakmış gibi duruyor. Parlak rengi ve Rashid’e has yuvarlak hatlarıyla son derece canlılık verici hissettiren tasarım, üretiminde kullanılan maddeler sayesinde hem kapalı hem açık alanda kullanıma uygun.

ÇİFTE KULLANIŞLILIK

Tasarımcı Ron Arad’ın Folly adını verdiği, keyifli görüntüsüyle işlevselliğinden önce mutlu hissettiren sıradışı koltuk çalışması, uluslararası alanda başarı yakalamış durumda. 1990’ların ortasında tamamladığı kitap kurdu isimli kütüphane tasarımının ardından Folly ile bir kez daha rüştünü ispatlayan tasarımcı kavisli çizgiler kullanıyor.

Folly’i yaratmak için bugün kapalı alan mobilyalarında olduğu kadar bahçe ve açık alan tasarımlarında da sıkça kullanılan polietilen tercih edilmiş.

BİREYE ÖZEL ALAN

Prooff için yaptıkları çalışmada pek çok farklı kapalı ve açık yaşam alanını inceleyen Makkink&Bey tasarım stüdyosu, estetiği ve işlevselliği bir arada kullanıp çalışma masası, sandalye ve kütüphane üçlüsünü birleştirip bilgi paylaşımı için daha fazla alana imkan sağlıyor.

Kendi etrafında dönebilen koltuğuyla kullanıcıya hareket kabiliyeti ve esneklik sağlayan model iş alanı daha rahat kılarken kamusal alanda bireye özel alan oluşturuyor.

BASİT ÇİZGİLER

Tarihi 1930’lu yıllara uzansa da kemikleşmiş marka imajının izlerini taşımayan Gelderland’ın son gözdesi toz pembe bir koltuk olan The Ritz.

Oturma üniteleri söz konusu olduğunda rakiplerini yer çekimini engellemekten başka işe yaramayan işlere imza atmakla suçlayan marka, kalın yastıklı koltuk imajına da savaş açmış durumda.

İlk bakıldığında konfor fikrinden uzak gözüken The Ritz’in sevimliliği insanları kendisine çekiyor. Alışılmış, elyaf ve sünger gibi, doldurma maddelerinden mümkün mertebe uzak durmayı yeğleyen Gelderland, tasarımın konforuna kefil olduğunu da söylüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)