Şişecam'dan Karbon Salınımı Azaltacak Proje

şişecam genel merkezi

Şişecam, sürdürülebilirlik odaklı projelerine bir yenisini ekliyor. TÜBİTAK'ın desteğiyle başlatılan Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Yöntemleri ile Cam Rengi Optimizasyonu Projesi (CROP), cam üretimi sırasında ortaya çıkan renk sorunlarını gidererek üretimdeki fire oranını düşürmeyi ve karbon salımını azaltmayı hedefliyor.

Şişecam, Koç Üniversitesi, TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü ve Analythinx Bilişim Hizmetleri ile iş birliği yaparak hayata geçirdiği projede, renk farklılıklarını en aza indirme ve olası renk sorunlarını tespit edip çözüm önerileri sunma amacı taşıyan bir yapay zekâ altyapısı geliştirecek. Bu proje, cam endüstrisinde renk kalitesini artırmayı hedefleyerek yapay zekâ teknolojisinin üretime entegrasyonunu ve ulusal bilgi birikimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Proje, ilk aşamasını Şişecam'ın Eskişehir Cam Ev Eşyası fabrikasında gerçekleştirecek ve toplamda 2 yıl sürecek. Şişecam'ın inovasyona verdiği önemi vurgulayan bu proje, tamamlandığında elde edilen bilgilerin diğer fabrikalara aktarılmasıyla sektör genelinde önemli bir etki yaratmayı amaçlıyor.

CROP, TÜBİTAK'ın 2023'teki 1711 Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı kapsamında desteklenen 17 projeden biridir. Proje, yapay zekânın yönetimi, toplum yararı, değer üretme ve kritik teknolojilerde bağımsızlık hedefine katkı sağlama konularında öncü bir modeli içermektedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)