Slow Studio'nun Pasif Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Slow Studio İspanya'da Sürdürülebilir Bir Ev İnşa Ediyor

Mass del garraf

Slow Studio, İspanya'nın Mass del Garraf kentinin dağlık bölgelerinde düşük enerjili bir konut binası tasarladı. Sürdürülebilir mimari proje, tek ailelik bir evde biyoklimatik stratejilerle sıfır tüketime ve sağlıklı bir iç ortama ulaşmayı hedefliyor. Bu pasif ev 90 m2'lik sıkı bir programa dayanır. Ekip sınırlı bir yüzey alanının iklim performansını optimize etmek için kompakt bir kare kat planı seçti. Bu cephelerde termal kayıplardan kaçınma avantajına sahipken, aynı zamanda arka odada güneye doğrudan güneş ışığına izin vermeme dezavantajına da neden olur. Bu nedenle kapalı atriyum şeklinde ışığı ve ısıyı yakalayan merkezi bir alan tasarlandı. Üst kısımda güneye açılan açıklıklar ile çatının üzerinde yükselir.

Mass del garraf

Enerji Tasarrufu İçin Biyoklimatik Bir Atriyum Etrafında Planlama

Mass del garraf

Sürdürülebilir mimari odaların düzeni biyoklimatik atriyum etrafında düzenlenmiş. Bu iki kat yükseklikteki alan, güneye açılan bir üst açıklık sayesinde ısı toplar ve çapraz havalandırma sağlarken kuzey bölgesi odalarının sıcaklığını korur. Bu şekilde atriyum, güneş enerjisi kazanımı için ikinci bir cephe oluşturur ve evin havalandırılmasında kullanılan sıcak havayı depolar. Ekip, üzerinde yükselen sıcak hava ve güneş panelleri ile tabakalı hava elde etmek için biyoklimatik bir atriyum kullandı. Merkezi alan ayrıca ek bir oturma odası, yemek odası veya sadece gece alanına serbest erişim alanı olarak kullanılabilen çok amaçlı bir yardımcı programa sahip. Son olarak kuzeye bakan atriyum, gerekmediğinde hareket ettirilebilen veya gizlenebilen kütüphane benzeri bir merdivenle erişilen küçük bir asma kata sahip.

Mass del garraf

Bu Pasif Evde Isıtma ve Havalandırma Kolaylaştırıldı

Mass del garraf

Yapı sistemi, iç mekan için taş ve dış yüzey için tuğla kullanılarak aralarında yalıtım sağlayan çift duvara dayanır. Girişte açıkta kalan tuğla duvar, eve erişimi öne çıkaran yarı açık bir kafes oluşturur. Sürdürülebilir mimari örneklerden evin açıklıklarında dıştan tekstil panjurlar kullanılarak güneşten korunma sağlanır. Soğuk kış günlerinde sıcak su ve ısıtma sağlamak için geleneksel radyatör sistemini besleyen topaklara sahip bir biyokütle kazanı kuruldu. Bu sürdürülebilir mimari evde hava tazeleme için galerinin en yüksek noktasından hava veren ve çıkışı banyoların ve mutfağın ıslak alanlarında bulunan vantilatörler kullanılarak merkezi atriyumdan gerçekleştirilir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)