Snøhetta'nın Cloud 11: Genişleyen Bir Şehir Bahçesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir Kentsel Alanlar İçin Yeni Bir Model

Snøhetta Cloud 11

Snøhetta ve MQDC, sürdürülebilir kentsel alanlar için yeni bir model oluşturmak üzere tasarlanmış, oldukça büyük bir karma kullanımlı inovasyon merkezi olan Bangkok'ta Cloud 11'i tanıttı. Sürdürülebilir mimari proje, Bangkok'un yaklaşmakta olan Güney Sukhumvit bölgesinde yeşil kamusal alanlara olan acil ihtiyacı ele alıyor. A49 Architects ile iş birliği içinde geliştirilen bu proje, Tayland'ın önde gelen emlak geliştiricilerinden biri olan MQDC için şu ana kadar Asya'daki en kapsamlı projedir. İnşaatı devam eden projenin 2024'ün sonuna doğru tamamlanması bekleniyor.

Cloud 11: Genişleyen Bir Şehir Bahçesi

Snøhetta Cloud 11

Snøhetta'nın sürdürülebilir mimari Cloud 11'i, Bangkok'taki Güney Sukhumvit'in 250.000 m2'lik bir alanını canlı bir inovasyon ve teknoloji merkezine dönüştürmek için iddialı bir çabasıdır. Yaklaşan CyberTech bölgesinde yer alan karma kullanımlı bina, toplu taşıma araçlarına elverişli bir şekilde bağlanacak ve şehir sakinlerinin yaşam tarzı ihtiyaçlarını karşılayacak olanaklar sunacak. Ayrıca mimarlar yeşillikler için geniş bir kamusal alanın yanı sıra sanatçılar, yapımcılar ve teknoloji girişimcileri için alanlar dahil edecek. Geniş ölçeği ile Cloud 11 projesi başkentin parlak geleceğinin sembolü olan Bangkok için bir dönüm noktası olmayı hedefliyor.

Acil Yeşil Alan İhtiyacı

Snøhetta Cloud 11

Sokak hayatı ve kültürel alanlarıyla tanınmasına rağmen Bangkok, Asya'da kişi başına düşen en düşük kamusal yeşil alan miktarlarından birine sahip. Diğer 22 büyük Asya şehri arasında kişi başına ortalama 39 m2'ye kıyasla kişi başına yalnızca 7 m2 düşer. Sürdürülebilirliği ve yaşanabilirliği artırmaya yardımcı olmak için Green Bangkok 2030 ve Enter Bangkok2050 gibi girişimler meyvelerini verdi. Bu proje yeşil alanlara, kültürel kurumlara ve modern olanaklara 24 saat erişim sağlayarak topluma fayda sağlayacak. 

Snøhetta'nın Kurucu Ortağı Kjetil Trædal Thorsen "Sadece bir bina değil, Bangkok'un merkezinde yeni bir bölge yaratma fırsatımız oldu. Güney Sukhumvit bölgesinde yaşayan insanların yaşam kalitesini artıracak, kültür ve yaratılış için gelişen bir yer ve yeşil kamusal alanlar sağlayan kentsel bir eser olacak. Giderek daha fazla insan kentsel alanlara taşındıkça, geleceğin şehirlerinin ihtiyaçlarını sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir şekilde karşılayan topluluklar geliştirmek çok önemlidir." dedi.

Bangkok İçin Yüksek Bahçeler

Sürdürülebilir mimari örneklerden Cloud11 benzerleri Tayland'da daha önce hiç görülmemiş yüksek bahçelere ve devasa bir merkezi çimenliğe sahip olacak. Ayrıca sürdürülebilir mimari projeye bir dizi park dahil edilecek ve yerel halka çeşitli etkinliklere katılabilecekleri bir yer verilecek. Sadece toplum için bir huzur ve dayanıklılık kaynağı olmakla kalmayacak, aynı zamanda Bangkok gibi şehirlerde hava kirliliği ve yeşil alan kıtlığı gibi çok yaygın olan çevresel sorunların üstesinden gelmeye de yardımcı olacak.

Ekip, açık doğasını kısıtlamadan bir topluluk vahası olarak potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için avlunun bitki örtüsünün tasarımına ve düzenine özen gösteriyor. Yapıdaki çok sayıda daha geniş açıklığa odaklanmak havanın bitkilerden serbestçe geçmesine izin verir, böylece çevredeki alanın hava kalitesini iyileştirir. 

Bitişik bir kanalın suyunu arıtmak için derin su arıtma sistemi kullanılacak ve sürdürülebilir mimari Cloud 11 peyzajı daha sürdürülebilir çözümleri teşvik etmek için halka bir eğitim girişimi olarak sergilenecek. Toprak ve bitki parçaları diğer türleri çekecek ve sahadaki biyolojik çeşitliliği artıracak ekolojik koridorlar oluşturmak için saha boyunca stratejik olarak yerleştirilmiş. Bu toprak parçaları çevredeki diğerlerinden farklıdır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)