Snøhetta'nın Hong Kong'da Yeşil Tasarımlı Kentsel Çiftliği

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyosu Snøhetta, Hong Kong, Tai Wai'deki Pavilia Farm mülkü için üç kulüp binasıyla çevrili bir kentsel çiftlik tasarladı. Dağlık çevreden ve yakındaki Shing Mun Nehri'nden haberdar olan Snøhetta, projeyi bir sakinlik ve dinginlik sığınağı olacak şekilde tasarladı. Sürdürülebilir mimari proje hareketli şehirde doğa ile yakın bir bağ oluşturur. Kulüp evlerinden ikisi - Tea House ve Farm House- Pavilia Farm sakinlerine açık ve üçüncüsü olan Sky House'un 2023'ün sonlarında tamamlanması bekleniyor. 

Snøhetta Asia'nın Ortağı ve Genel Müdürü Robert Greenwood "Bu proje ile Tea House ve Farm House, hareketli Hong Kong'un merkezinde yeşil bir akciğer yaratıyor. Burası sadece tüm sakinlerin huzur ve sükunet bulabileceği bir yer değil, aynı zamanda sosyalleşme ve birbirleriyle bağlantı kurma yeridir. Pavilia Farm yeni yeşil kentsel mahalleler yaratmanın önemini vurgulayan bir projedir. Şehirlerde her zamankinden daha fazla insanın yaşadığı ve bu eğilimin gelecekte artması muhtemel olduğu için bu nedenle onu hem çevresel ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir şekilde inşa etmemiz gerekiyor." dedi. 

Pavilia Farm

Geliştirme için ana giriş noktası olması amaçlanan Tea House binası, hızlı tempolu şehirden insanları daha rahat bir alana yönlendirmek için yaratıldı. Sürdürülebilir mimari binanın tasarımı, kapalı havuz ve düşen suyun sesini yumuşatan açık şelale ile suya odaklanıyor. 

Sürdürülebilir mimari örneklerden ikinci bina olan Farm House ortak bir mutfak ve yemek alanıdır. Burada Pavilia Farms sakinlerinin geliştirme merkezindeki kentsel çiftlikte yetiştirilen pirinç, elma ve aloe gibi ürünleri paylaşmak için bir araya geleceği bir yerdir. Merkezinde hareket edebilen masaların bulunduğu açık bir yemek alanı var. Zemindeki izler doğrudan bahçe alanına götürür. 

Snøhetta "Masa yiyecek ve doğadan hasat yoluyla birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluk oluşturan Farm House'un kalbidir." dedi. Beton binalar bir kil sıva tabakasıyla tamamlandı ve tropikal iklimlerde dayanıklılığı nedeniyle seçilen Accoya ahşabı iç ve dış mekan döşemelerinde kullanıldı. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Pavilia Farm

Snøhetta'ya göre kentsel çiftlik ve kulüp evleri Pavilia Farm'ın 3.090 yerleşim biriminde yaşayan insanları ortak deneyimler ve mekanın ortak mülkiyeti yoluyla birbirine bağlamak için tasarlandı.

Pavilia Farm

Stüdyo "İki yapıda farklı tasarlanmış ve farklı şekillerde kullanılmış ancak aynı felsefeye dayanıyor ve amaca hizmet ediyor. Böylece farklı geçmişlere ve yaş gruplarına sahip insanların bir araya gelmesine, deneyimlerini paylaşmasına ve anılar oluşturmasına olanak tanır." dedi. 

Pavilia Farm

Geliştirme çalışmaları devam eden Sky House'da fitness ve sağlıklı yaşam tesisleri ile çocuklar için oyun alanı yer alacak. Snøhetta'nın yoğun şehirden kaçmayı sağlayan bir başka tasarımı da Tokyo'daki 164,8 metrelik bir gökdelen olan Shibuya Upper West Projesi'dir. 2027'de tamamlanması planlanan projede mağazalar, apartmanlar, lüks bir otel, sanat ve kültür programları için alanlar yer alacak. Stüdyo yakın zamanda mimar Philip Johnson'ın AT&T binasının yenilemesini tamamladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)