Snøhetta Paris'teki Müzeye Yeni Bir Dokunuş Katıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Dört yıllık kapsamlı yenileme çalışmalarının ardından Carnavalet Müzesi, 29 Mayıs 2021 tarihinde Cumartesi günü yeniden ziyarete açıldı. Yenilenmiş müze, Paris'in zengin tarihini keşfetmek için eşsiz bir yolculuğa olanak tanıyan gelişmiş bir ziyaretçi deneyimi sunuyor. Müze tablolar, heykeller, mobilyalar, ahşap işleri, sanat eserleri ve fotoğraflar da dahil olmak üzere 625.000 eser aracılığıyla anlatılan bir hikaye… Snøhetta, müzenin tüm düzeninin yeniden düzenlenmesine yardımcı oldu ve yeni bir ziyaretçi deneyimi sunmak için Chatillon Architectes ile birlikte çalıştı. Böylece müze orijinal özelliklerini korurken çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayabiliyor. 

Carnavalet Müzesi

2016 yılında Snøhetta, Fransa'nın en önemli müzelerinden biri olan tarihi Carnavalet Müzesi'ni yenilemek için baş mimar Chatillon Architectes ile görevlendirildi. Paris'in 3. bölgesinde, tarihi ve canlı Marais bölgesinde yer alan 3.900 metrekarelik Carnavalet Müzesi, Paris'teki tüm müzelerin en eskisidir. Müze, 2016 yılında tadilat nedeniyle kapatılana kadar her yıl 400.000'den fazla ziyaretçiyi ağırlamış. 

Özverili Bir Yenileme 

Carnavalet Müzesi iki önemli binayı bir araya getiriyor; 1655 yılında ünlü mimar François Mansart tarafından tamamlanan Hôtel Carnavalet ve bitişiğindeki, 1688 yılında mimar Pierre Brett'in planına göre inşa edilen Hôtel Le Peletier de Saint-Fargeau… 1800'lerin ortalarından beri Carnavalet Müzesi, Fransa'nın mimari ve kültürel mirasına verdiği önem nedeniyle 'tarihi anıt' olarak listeleniyor.

Önemli tarihi nedeniyle müzenin genel tasarımı, müzenin bilimsel ve kültürel ekiplerinin yanı sıra Paris Belediyesi'nden çeşitli uzmanlarla yakın iş birliği içinde geliştirilmiş. İlk olarak yenileme tüm ziyaretçiler için genel müze deneyimini geliştirerek, mevcut standartları karşılayacak şekilde restore ederken binanın orijinal yapısı korunmuş. İkinci olarak yalnızca müzeler, avlular ve bahçeler arasında daha sezgisel bir yolculuk oluşturarak değil, aynı zamanda yapıyı çocuklar ve engelli insanlar için uyarlanarak elde edilmiş.Tüm eserlerin %10'u çocukların göz hizasında sergileniyor.

Carnavalet Müzesi

Chatillon Architectes müzenin tüm restorasyon ve yenilenme sürecini denetlerken, Snøhetta resepsiyon alanına yeni mobilyalarla ve modern bir merdiven tasarımıyla mekana taze bir dokunuş getirdi. Snohetta ayrıca, genel müze ziyaretini kolaylaştırmaya yardımcı olacak olan müzenin tabelalarının, sergi tabelalarının, plaketlerinin ve eğitim ekipmanlarının grafik tasarımından da sorumluydu. 

Carnavalet Müzesi

Yeni anıtsal merdiven, rafine ahşap basamaklı çalışma ile koyu renkli çelikten cesur bir organik şekilde tasarlanmış. Snøhetta, sergilenen eserlerin ayrıntılarını ve karmaşıklığını vurgulayan karanlık ve tutarlı bir palet sağlamak için projenin geri kalanıyla, özellikle de Agence NC (Nathalie Crinière) tarafından oluşturulan senaryoyla çalıştı.

Zamansız Bir Yaklaşım

Carnavalet Müzesi

Müzenin tasarımındaki şekiller ve malzemeler zamansızdır. Tasarım sürdürülebilir enerji çözümleri ve yüksek kaliteli, dayanıklı malzemeleri içerir. Merdivenlerde ve masif ahşap yüzeylerde toz boyalı metal tercih edilmiş, bu daha dayanıklıdır ve malzemenin ömrünü uzatır. Plastik ve tek kullanımlık malzemeler yerini esnek multimedya çözümlerine bırakmış.

Yenilenen resepsiyon alanı optimum kullanım için tasarlandı ve bilet gişeleri, vestiyerler, müze kapasitesini ve rahatlığı artırmak için yeniden tasarlandı. Ayrıca Snøhetta, müze genelinde öğretim faaliyetlerine adanmış yeni alanlar tasarladı. Bunlar, halkın özel etkinlik programlarına katılabileceği ve müzenin kapsamlı koleksiyonlarından mükemmel kaynaklara erişebileceği atölye çalışmalarını ve araştırma alanlarını içerir. Chatillon Architectes tarafından, birkaç yeni sergi alanı oluşturuldu. Bazıları şimdiye kadar halkın erişemediği mahzenlerde yer alıyor. 

Gelişmiş Bir Senaryo

Carnavalet Müzesi

Agence NC'deki (Nathalie Crinière) sergi tasarımcıları ve senograflar, geniş sergi alanlarıyla ziyaretçi deneyimini daha da geliştirdi. Tarih öncesi çağlardan günümüze Paris'in hikayesini anlatmak için bir araya getirilen eserlerin kronolojik sunumunu geliştirdiler. Tüm müzenin restorasyonu ve yenilenmesine paralel olarak 3.800'den fazla eser de ustalıkla eski ihtişamlarına kavuşturuldu. Proje ayrıca daha önce müze rezervlerinde saklanan eserlerin %60'ının sergilenmesini mümkün kıldı.

Carnavalet Müzesi

Geliştirilmiş ziyaretçi deneyimi, Carnavalet Müzesi'ni Parisliler, Fransızlar ve uluslararası turistler için daha çekici bir destinasyon haline getirecek. Sergilenen eserler hakkındaki bilgiler çeşitli dillere çevrilerek evrensel olarak erişilebilir hale getirildi ve her türden müze ziyaretçisine uyarlandı. Sanat ve tarih uzmanlarından müzenin zengin dünyasını keşfetmeye yeni başlayan meraklı küçük çocuklara kadar… 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)