Elastik Tavanlı Sürdürülebilir Bir Mağaza Projesi

3Gatti mimarlık ofisi Çin’de ticari bir mağaza tasarlıyor. Tasarımcılar bu perakende projesine başladıklarında, her malzemeyi tavandan asmak gibi basit ve çekici bir fikir ortaya sürüyorlar. Bu şekilde tüm zemin alanı müşteri dolayşım srkülasyonuna en uygun şekilde hizmet edebiliyor.  Aslında bu mağazada asıl hayal edilen, gerçek malzemelerin fiziğini simüle eden bir yazılım kullanarak, bu çeşitli nesnelerin ağırlığıyla aşağı çekilen esnek bir tavan tasarımıdır.

Tavandan bir sonraki adım, aydınlatma, hoparlör, sprinkler, kamera, klima ve havalandırma gibi mağaza için gerekli teknik ekipmanları düşünmektir. Bu yüzden tasarımcılar bu tavanı geçirgen bir yüzey olarak düşünüyorlar. Bu tasarım kurgusu, eterik beyaz tavanın kökenini oluşturuyor: geçici nesneler için geçici bir destek.

SND Moda Mağazası

Bu kurgu etrafında tasarımcılar, fabrikaya tavana asılması amacıyla 10.000'den fazla olan ve farklı şekilde şeritlerden oluşan dosya şeklinde parçalar temin ediyorlar.  Bu dosya parçalarını her biri Çinli işçiler tarafından el yapımı olarak değil, makineler tarafından çok kısa sürede hassas bir şekilde kesiliyor. Dosyalarda yangına dayanıklılıkları ve ışık yansımasına iyi tepki vermeleri nedeniyle çok ince beyaz ve yarı saydam bir fiberglas malzeme kullanıyorlar. Böylece muhteşem bir ışık, güzellik ve boşluk kaynağı olacak bir tavan manzarası yaratılıyor; her moda kurbanı için bu ortam mükemmel bir hale geliyor.

Mağaza Tasarımı

Mağaza çok büyük olmasa da, eterik tavan boşluklarına bırakılan aynalar, dolaşan ziyaretçilerde derinlik hissi yaratarak mekanın algısını değiştiriyor. Bu gökyüzünü yansıtan tavan kuşkusuz mekânın baş kahramanıdır; Tavanın her açıdan görünmesini sağlamak için zemin ve duvarlar için koyu renkli bir arka plan olarak geri dönüştürülmüş ahşabı kullanılıyor. Son olarak, dükkânın kanepe, vezne ve ürün teşhiri olarak kullanabileceği tek mobilya olarak yumuşak gri keçe ile kaplanmış basit kübik hacimler tasarlanıyor.

En Güzel Mağaza Örnekleri

Mağaza cephesi, sadece tavan hacminin çizgili bölümünü gösterecek şekilde şeffaf bırakılıyor, böylece mağaza Chongqing Dünya Finans Merkezi ziyaretçileri için heykelsi bir cazibe yaratıyor.

Mağaza İç Mimarisi
Mağaza Planı
Parametrik Mağaza Tasarımı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)