Sosyal Sürdürülebilirliğe Örnek Bir Yapı: Birmingham Kütüphanesi

Mecanoo tarafından tasarlanan Birmingham Kütüphanesi (LoB), bir binadan çok, her yaştan ve kökenden insanı birleştiren bir öğrenme, bilgi ve kültür merkezi olan bir halk sarayıdır. Tasarım, dışardaki sokağın alanını iç mekanlara kadar genişletir.

Birmingham Kütüphanesi Kesiti
Mekân ilişkilerini gösteren kesit

Konsollu bir hacim, sadece girişi koruyan bir saçak görevi görmez, aynı zamanda keşif bahçesine sahip büyük bir balkon görevi görür. Meydandan kesilen dairesel avlu, gün ışığını binanın derinliklerine davet eden korumalı bir dış mekandır.

Sosyal Sürdürülebilirlik Örnekleri
Kütüphanelerde Cephe Tasarımı Örnekleri

Ziyaretçiler, doğal ışık ve havalandırma sağlayan birbirine bağlı ve üst üste binen rotundalar aracılığıyla bir kattan diğerine geçer. Kütüphanenin cephesi, bu eski sanayi kentindeki metal işçiliği geleneğinden ilham alınan, birbirine geçmiş dairelerin narin filigran görünümünde ortaya çıkıyor. Belirgin altın çatı rotunda, 1882'den kalma Shakespeare Anıt Odası'na ev sahipliği yapıyor.

Examples of socially sustainable libraries

Birmingham Kütüphanesi 1962'den kalma beton Repertuar Tiyatrosu (REP) ve 1936'dan yapılan Baskerville Evi arasında arasında yer almaktadır. Bu stratejik sayesinde kütüphane, şehrin kalbindeki en büyük meydanı, tarih, kültür ve eğlence için üç farklı alanla dönüştürüyor. 35.000 m² büyüklüğündeki Birmingham Kütüphanesi ilk yılda 2,7 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırladı.

Mimarlıkta Rotunda Örnekleri
Kütüphane Tasarımı Örnekleri

Fonksiyon olarak yeni atölyeler, personel konaklama mekânları ve 300 kişilik bir oditoryuma sahip olan Birmingham Kütüphanesi, hem bir kütüphane hem de entegre ve yenilenmiş REP tarafından paylaşılıyor. Kütüphane mükemmel bir BREEAM derecesi aldı.

Kütüphane kesitinden mekânları ve mekânlar arasındaki ilişkiyi inceleyebilirsiniz:

Sürdürülebilir Kütüphane Örnekleri

1) Shakespeare Anıt Odası

Taçlanan altın rotunda da, Shakespeare Anıt Odası bulunuyor. Burada yaklaşık 43.000 kitaplık koleksiyonu var. 

Shakespeare Anıt Odası
Shakespeare Anıt Odası

2) Personel Ofisleri 

Bu ofisler, mimar Francine Houben'in binanın “her biri şehre farklı bir ölçekte bağlı üç yığılmış hacmi” diye kastettiği kurgunun üzerindedir. Alt hacim ve teras Yüzüncü Yıl Meydanı, orta hacim semt ve üst hacim ise şehir ölçeği ile ilgilidir. Houben, kütüphanenin iç kısmındaki yolculuğun "her biri diğerinden ayırt edilebilen bir dizi olay ve deneyim olarak tasarlandığını" söylüyor.

Kütüphanelerde Ofis Tasarımı

3) Bahçe

Kütüphane, kitap ciltlerinin istiflenmenin yanı sıra meyve, sebze ve ot yetiştirmek için bazı teraslarında açık hava bahçeleri barındırıyor. Güneye ve doğuya cephesi olan 1.400 m2'lik  alt bahçede, uzun ömürlü ve yaprak dökmeyen bitki türleri ile farklı ailelere sahip ağaçlar bulunuyor.

Kütüphane Bahçe Örnekleri

Kuzeye ve batıya bakan 1.050 m2'lik üst bahçede ise  daha yoğun bitkilendirme ile daha içe dönük olarak karşımıza çıkıyor. Bahçenin eğimli yatakları, şehrin manzarasını yansıtacak şekilde tasarlanıyor.

4) Arşiv ve Miras

Francine Houben, "Arşivler daha düşük seviyelere gömüldüğünde kimse onları göremez" diyor. 6.000 arşiv koleksiyonu arasında, Sanayi Devrimi'nin dünyanın en önemli arşivi olan Boulton ve Watt Koleksiyonu yer alıyor. ek olarak, ince baskılar, fotoğraf, edebiyat ve Birmingham koleksiyonları da yine bu alanda yer alıyor.

Kütüphanede Çalışma Alanları Örnekleri

5) Sergi Alanı

Bu sergi alanı, Birmingham'ın en büyük fotoğraf komisyonunu bir araya getiriyor. Yeni binanın oluşturulmasına yanıt olarak geliştirilen binada, Michael Collins, Brian Griffin, Andrew Lacon ve Stuart Whipps'in yeni çalışmaları yer alıyor.

Kütüphanelerde Sergi Alanı Örnekleri

6/7 Okuyucu Hizmetleri 

Orta bölümün en üst seviyesindeki hizmetlere ana rotunda üzerinden ulaşılabiliyor. Dört katı konsollu dairesel balkonlarla çevrili olan rotunda, üç ana katı üç ana işlevle birbirine bağlarlar: Halk Kütüphanesi, Galeri ile Keşif Terası ve Araştırma Kütüphanesi.
Yürüyen merdivenler bu rotundadan zikzak çizerek çıkar. Rotundada bulunan yuvarlak bir asansör ise, kullanıcıları  Gizli Bahçe'ye çıkarır.

Library Sustainability Examples

8 )Toplantı Odası

Meetin Rooms in Library

9)Ortak Çalışma Salonu

Kütüphanelerde Ortak Çalışma Alanları

10) Giriş ve Fuaye

Dış kısımdaki tel şeklindeki daire deseni, fuaye alanında  Birmingham'ın geleneksel ağır metal ve Mücevherat Mahallesi endüstrilerinin işçiliğini simgelemek içindir. Bu cephe, içeride hava durumuna, günün saatine ve mevsimsel ifadeye bağlı olarak sürekli değişen gölgeler panoraması yaratacaktır.

Kütüphanelerde Giriş ve Fuaye

11) Amfi Tiyatro

Yüzüncü Yıl Meydanı'na uzanan bu performans alanının basamaklı terasları gün ışığının iç mekanın derinliklerine ulaşmasına izin veriyor. Bu seviye, çocuğunuzu yeni deneyimler, manzaralar ve seslerle tanıştırabileceğiniz ve aynı zamanda sekiz öğeye kadar hemen ödünç alma olanağı sağlayan Çocuk Kitaplığı'nı içerir.

Kütüphanelerde Amfi Tiyatro ÖRnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)