Sou Fujimoto'nun Sürdürülebilir Ahşap Halka Çatısının İnşaatı Başladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sou Fujimoto'nun Expo 2025 Osaka İçin Hazırladığı Master Plan Şeklini Alıyor

Sou Fujimoto'nun Sürdürülebilir Ahşap Halka Çatısının İnşaatı Başladı

Sou Fujimoto'nun Japonya'da şekillenen 700 metre çapındaki sürdürülebilir mimari ahşap halka çatısına ait yeni fotoğraflar gün yüzüne çıktı. Merakla beklenen Expo 2025 Osaka için ana plan olarak tasarlanan teklif, uluslararası fuarın ana dolaşım yolu olarak işlev görecek 60.000 m2'lik yeşil dolu bir yapıyı gözler önüne seriyor. Kısa bir süre önce verdiği bir röportajda Japon mimar, sürdürülebilir mimari örneklerden çatının 'insanları sadece güneş ışığından ve yağmurdan korumakla kalmayıp aynı zamanda neredeyse 700 metre çapıyla devasa olduğunu' ifade etti. "Sürdürülebilir mimari projelerden çatıyı ahşap bir strüktür kullanarak tasarlıyoruz ki bu da ölçek ve kullanılan malzemeler bakımından eşsiz zorluklar ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte Japonya'nın harika bir tarihi ahşap yapı geleneği var ve ben de bundan ilham alarak inşaat sürecinde yeni teknolojiyle birleştirmeyi amaçlıyorum. Bu çalışma yalnızca böylesine geniş bir ölçekte çalışmak için mükemmel bir deneme değil, aynı zamanda yenilikçi inşaat teknikleri bakımından da oldukça heyecan verici bir meydan okuma." dedi. 

Teklif ilk olarak Aralık 2020'de açıklandı, Japon mimar tahmini bir bitiş tarihi belirtmedi.

Sou Fujimoto'nun Sürdürülebilir Ahşap Halka Çatısının İnşaatı Başladı

İlk Görüş: 700 Metre Çapında Bir Ahşap Halk İnşa Etmek 

Sou Fujimoto'nun Sürdürülebilir Ahşap Halka Çatısının İnşaatı Başladı

Tohata Architects & Engineers ve Azusa Sekkei ile birlikte Sou Fujimoto, yalnızca alanın ana dolaşım halkası olarak hizmet vermekle kalmayacak, aynı zamanda ziyaretçileri yağmur ve güneşten muhafaza ederken yukarıdan doğal manzaralar sunacak yeşil bir çatı yapısı teklif ediyor. Fujimoto, "Sürdürülebilir mimari çatıda ziyaretçiler yukarı çıkıp bir bankı anımsatan yükseltilmiş bir yüzeyi tecrübe edebilir, böylece yukarıdaki gökyüzünü değerlendirebilir ve çevreye tümüyle dalmış hissedebilirler. Lokasyon Osaka Körfezi'nin ortasında olduğu için çevrede yüksek binalar bulunmuyor ve bu da gökyüzünün net bir daire biçiminde izlenebilmesini sağlıyor." dedi. 

Expo Osaka 2025, 13 Nisan 2025 - 13 Ekim 2025 tarihleri arasında, yeni fikirler oluşturmak ve şu anda insanlığı tehdit eden global zorlukları azaltmak için en son teknolojinin kullanılacağı bir yeri savunan Designing Future Society for Our Lives teması kapsamında gerçekleştirilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)