Sou Fujimoto'nun Tasarladığı Çanak Şeklindeki Toplum Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimar Sou Fujimoto, Japonya'nın Hida kentinde çanak şeklinde bir çatıya sahip toplum merkezi için tasarımını açıkladı. Hida-Furukawa İstasyonu Doğu Geliştirme olarak adlandırılan çok amaçlı bina, dağlık Gifu vilayetindeki büyük bir tren istasyonunun bitişiğine inşa edilecek.

Çanak Şeklindeki Toplum Merkezi

Sou Fujimoto Architects tarafından tasarlanan 21.300 metrekarelik binada perakende satış, spa, sergi alanı, yerel üniversite araştırma tesisleri, öğrenci yurtları ve tüm hava koşullarına uygun bir stadyum yer alacak. Bu çeşitli özellikler, ince beyaz sütunlarla desteklenen çanak şeklini andıran geniş dairesel bir çatı yapısıyla örtülmüş.

Çanak Şeklindeki Toplum Merkezi

Stüdyo, "Bu gelişme, Japonca'da utsuwa adı verilen bir kase veya kap şeklindeki ana plaza ile Hida'nın geçmişini ve geleceğini simgeleyen devasa bir manzara." dedi. “Hida'nın muhteşem doğasına daha yakın hissedebileceğiniz eşsiz bir mimari alan burası.”

Çanak Şeklindeki Toplum Merkezi

Binanın çeşitli birimleri, çatının zeminle birleştiği merkezi bir plaza etrafında düzenlenmiş. Çok sayıda dairesel açıklıkla ayrılan çatı, yürünebilir çimenli bir park olarak ikiye katlanıyor. Stüdyo, “Utsuwa, Hida'nın geleneksel sokaklarından ilham alan kesişen yolların üzerindeki pullu bir çatıdır” dedi. "Yürümek eğlenceli bir hedef olurdu," diye devam etti.

2000 yılında Fujimoto tarafından kurulan Sou Fujimoto Architects, Japonya'nın en ünlü mimarlık firmalarından biridir. Kültür merkezine ek olarak, Hida City'de ikinci bir bina planlıyor. Bu bina aynı zamanda engelsiz bir çatıya sahip ve Hida Takayama Üniversitesi'ne ev sahipliği yapıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)