Sou Fujimoto'nun Tasarladığı Sazdan Çatılı Dairesel Bir Villa

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Japon mimar Sou Fujimoto, otel işletmecisi Not A Hotel için Japonya'nın Ishigaki adasında kavisli yeşil çatılı disk şeklindeki bir villayı inşa etti. Not a Hotel Ishigaki, güneybatı Japonya'nın Okinawa bölgesindeki pastoral Ishigaki adasında yer alıyor ve hala 'dünyaya bağlı' iken 10 kişiye kadar misafir ağırlayacak şekilde tasarlanmış.

Not A Hotel Ishigaki, Sou Fujimoto tarafından tasarlanmış

Kiralık otel villaları, kavisli yeşil çatılı disk şeklinde yapılar olarak tasarlanmış. Not A Hotel Ishigaki, bir Japon misafirperverlik markası olan Not A Hotel'in bir parçasıdır. Otel ve villa görselleri binanın yürünebilir, çim destekli çatılarını, çevredeki ağaçları ve çatıların tabanındaki göletleri sınırlayan geniş dairesel açıklıkları gösteriyor. Sürdürülebilir mimari yapı yönden arkaya bir tasarıma sahip ve çevredeki manzarayı görebilmek için düzenlenmiş.

Not a Hotel Ishigaki ve Sou Fujimoto

Stüdyo, “İç ve dış arasındaki sınırlar belirsiz ve mimari dünyayla bağlantılı” diyor. “Evin içi ve dışı denize açık olduğundan gün boyu doğanın rahatlığını hissederek dinlenerek vakit geçirebilirsiniz.”

Villalar ada çevresinin manzarasını sunuyor

Sürdürülebilir yapı iç kısmı eğimli bir çayır çatısı altında yer alır ve binanın dairesel kat planını takip eden kavisli bir alan olarak oluşturulmuş. Sürdürülebilir mimari yapı yaşam ve yemek alanları yakındaki okyanusa bakıyor ve dört yatak odası 10 kişiye kadar konaklayabilir. Evin ortak alanları, iç mekanı çevreye bağlayan açık bir kat planı ve cam duvarlara sahiptir. 

Villa dairesel bir kat planına sahip

Sürdürülebilir mimari projede bitişikteki veranda yaşam alanından 12 metrelik bir sonsuzluk havuzuna erişiliyor ve ayrıca sauna ve açık hava banyosuna bağlanıyor. Çatıdaki dairesel bir açıklık, yakındaki binaların manzarasını stratejik olarak gizlerken, içerideki tropik çevrenin çerçeveli bir görünümünü sağlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)