Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli mimarlık ofisi Stanton Williams, University College London (UCL) için son teknoloji ürünü bir akademik binayı tamamladı. 35.000 m2'lik sürdürülebilir mimari Marshgate binası, UCL'nin yeni Doğu Londra kampüsünün bir parçası, UCL East, üniversitenin 200 yıllık tarihindeki en büyük genişleme projesi. Sürdürülebilir mimari projelerde Marshgate inovasyonu teşvik eden ve zaman içinde oluşmuş disiplin kalıplarını yıkan bir akademik alan olarak tasarlanmış. Son derece esnek, iş birliğine dayalı bir dizi "mahalle", bina boyunca yerleştirilerek yeni disiplinleri ve çalışma yöntemlerini teşvik ediyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Marshgate, UCL'nin en büyük tek binası. Sekiz katında açık ve uyarlanabilir öğretim ile araştırma ve iş birliği alanlarını barındırmakta olup disiplinler arası öğrenime büyük önem verir. Akademik alanlar yaratıcı endüstrilerden mühendislik, robotik, yeşil teknolojiler ve küresel sağlığa kadar uzanır. Komşuluklar farklı katlarda kümelenmiş ve her biri gayri resmi toplantılar ve buluşmalar için kendi çift yükseklikli alanına sahip.

Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı

Sürdürülebilir mimari projelerden Marshgate binasının konfigürasyonu son kullanıcı bilgilendirme oturumları ile şekillendirilmiş. Binanın alt katları, özellikle de zemin katı halka açık; bir kafe, sanat sergileri ve çeşitli etkinlikler bireyleri, okulları ve topluluk gruplarını UCL East'in kalbine davet etmek için tasarlanmış. Araştırma ve akademik alanlar orta katlarda yoğunlaşırken; uzmanlaşmış laboratuvarlar ve atölyeler çoğunlukla üst katlarda yer alır. Merkezi, doğal aydınlatmalı bir atrium, binanın faaliyet yelpazesini birbirine bağlar. Ayrıca Stanton Williams, "Merdivenler ve yürüyen merdivenler de dahil olmak üzere son derece görünür dolaşım yolları, tesadüfi karşılaşmalar ve etkileşim için daha fazla fırsat yaratıyor." dedi. Marshgate binasının yerleşim planında ayrıca amfiler, bir kütüphane, bir yönetici süiti ve çeşitli çalışma alanları da yer alıyor.

Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı

Marshgate binasını tasarlarken Stanton Williams, binaların kalıcılık ve sağlamlık duygusuyla inşa edildiği UCL'nin orijinal Bloomsbury kampüsünü yansıtmayı seçti. Marshgate'in tasarımı aynı zamanda Doğu Londra'nın endüstriyel mirasını da hatırlatıyor. Bina, ince kademeli ton ve dokulara sahip yerinde ve prekast beton panellerden oluşuyor. Cephenin alt katları tahta biçimli betonun dekoratif, ahşap damarlı dokulu desenine sahip; üst katlar ise gün ışığını ve havalandırmayı en üst düzeye çıkarmak için "şekillendirilmiş". Bina BREEAM "Mükemmel" derecesine sahip. Stanton Williams, "Cephenin sağlamlığı yüksek termal performans ve güneş gölgelemesi sağlıyor. Pasif tasarım stratejileri binanın genel tasarımına yön verdi. Tamamen elektrikli olan bina, 2035 yılına kadar net sıfır karbona ulaşma hedefiyle kısmen yenilenebilir elektrikle çalışıyor." dedi. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.

Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı

Marshgate, UCL Doğu kampüsü master planının birinci aşamasını tamamladı.

Marshgate proje ekibi şunları kapsar: Stanton Williams (mimar), Stanton Williams ve Sheppard Robson (iç mimarlar), Sheppard Robson (teslim mimarı), Vogt Landscape (peyzaj), Mace ltd (yüklenici), AKT II (yapısal tasarım) ve Arup (MEP ve altyapı).

Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı
Stanton Williams UCL East İçin Yeni Bir Binayı Tamamladı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)