Stefano Boeri İlk Dikey Orman Kulesini Çin'de Açtı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kiracılar Çin'de açılan dikey orman kulelerinin ilki olan İtalyan mimar Stefano Boeri'nin Easyhome Huanggang Dikey Orman Şehri Kompleksi'ne taşındı. Birkaç hafta önce, toplam beş kuleden oluşan yerleşimin 4.54 hektarlık konut bölümünün taşınması için çalışmalara başlandı. Kompleksin iki konut kulesi 80 metre yüksekliğindedir ve 400'den fazla ağaç ve diğer bitki örtüsü ve yeşilliklerle kaplıdır.

Dikey Orman Kule

Çin'in Hubei eyaletindeki Huanggang'da bulunan bitki kaplı kuleler, stüdyoya göre açık ve kapalı balkonları birleştiren yeni bir dikey orman türüdür. Dikey orman, cephesi ağaçlar ve bitkilerle kaplı Boeri tarafından icat edilen bir yapı türüdür. Stefano Boeri Architetti'nin ofisi tarafından mevcut dikey orman binaları genellikle sadece açık balkonlara sahiptir. Çin kompleksinin yapısı, balkon yapraklarının cephe tasarımına 'mükemmel' bir şekilde tasarlandı.

Dikey Orman Kule

Stüdyo kurucusu Boeri "Huanggang versiyonu büyük ağaç saksıları olan bir balkon ve iç mekan bitkileriyle açık kemerli pencerelerle ayırt edilir." dedi. Bu tasarım kiracıların ağaçlarla çevrili olmasını sağlayacak.

Boeri "Tasarım, ağaçlarla çevrili cephenin harika bir görünümünü sağlar, yeşilliklerin duyusal deneyimini geliştirir ve botanik peyzajı mimari boyuta entegre eder. Böylece konut kulelerinde yaşayanlar, doğayla iç içe olmanın konforunu tam olarak yaşarken, kentsel mekanı farklı bir perspektiften deneyimleme fırsatı buluyor." dedi. Stüdyo Ginkgo biloba, Osmanthus fragrans, Acer griseum, Ligustrum lucidum ve Chimonanthus praecox dahil olmak üzere binayı kaplayan 404 yerel ağaç türlerini kullandı.

Dikey Orman Kule

Easyhome Huanggang Dikey Orman Şehri Kompleksi ayrıca 4.620 çalı ve 2.408 metrekare çok yıllık çiçek ve asma içerir. Stüdyoya göre ağaçlar ve yeşillikler yılda 22 ton karbondioksit emer ve 11 ton oksijen üretir. Stefano Boeri Architetti tarafından 'yeşil bir kompleks' olarak tanımlanan proje, ağaçlarla çevrili konut kulelerine ek olarak otel ve büyük ticari alanları da barındıracak.

Easyhome Huanggang Dikey Orman Şehri Kompleksi, Çin'de açılan ilk dikey orman binasıdır ve Boeri, bu tür binaların özellikle Çin için uygun olduğuna inanıyor. Boeri "Son yıllarda, kentsel hava kirliliğine ana katkıda bulunanlardan biri olan partikül maddeyi emmenin bir yolu olarak Çin'de yeşil alanlara ve kentsel ormancılığa büyük ilgi duyuluyor." dedi. 

Dikey Orman Kule

Stüdyosu yakında Nanjing'de ilk kez 2017'de halka açılan iki dikey orman kulesini de açacak. Boeri "Bu ülkede ve Huanggang ve Nanjing'de olduğu gibi önümüzdeki birkaç hafta içinde ofisleri ve bir oteli barındıracak iki dikey orman kulesinin açılışını yapacağız. Birçok şehirde, farklı yükseklik ve doğada dikey ormanın birçok farklı versiyonunu tasarlıyoruz." dedi. 

Dikey Orman Kule

Stefano Boeri Architetti China'nın ortağı Xu Yibo, şunları söyledi: "Dikey konut orman modeli, gelecekteki kentsel peyzajı temelden değiştirecek ve insanların gelecekteki ekolojik yaşam beklentilerini değiştirecektir." dedi. 

Boeri'nin önceki dikey orman tasarımları arasında Milano'da lüks bir daire içeren ilk Bosco Verticale ve Eindhoven'daki en son Trude Dikey Ormanı yer alıyor. Toplu konutlar için tasarlanan konseptin Eindhoven yinelemesinde 10.000'den fazla bitki bulunuyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)