​Steve Leung: Önce Çevreyi Etüt Etmemiz Gerekiyor…

Yoo ile işbirliği yapmaya nasıl başladınız?

2013 yılında, Steve Leung&Yoo’nun kreatif direktörü olarak Yoo ailesine davet edildim. Yoo ile yaptığımız ortaklık aynı düşünen zihinlerin bir araya gelmesi gibi. İnsanların hayatlarını tasarımla daha iyi bir hale getirme konusunda aynı vizyonu paylaşıyoruz. Asyalı ilk kreatif direktör olarak Asya stil ve tarzını tüm dünyaya tanıtmayı, aynı zamanda Asya’nın çeşitli bölgelerine ve Çin’e yeni fikir, konsept ve hayat tarzları götürmeyi umuyorum.

Steve Leung & Yoo’nun ilk projes Hong Kong’taki Yoo Residence ile hayata geçti. Bu proje için Yoo’nun bölgedeki ilk rezidans tipi projesini geliştirmiş, marka bir projeye imza atmış olduk.


Bu proje özelindeki tasarım kararlarınızdan bahseder misiniz?

Yoo Residence hem benim hem de Yoo’nun belirleyici tasarım esaslarını bir araya getiriyor. Proje dahilinde Yoo’nun dramatik, eğlenceli ve şık tasarım elemanlarını özgürce benim çağdaş ve yalın tarzımla birleştirdim. Birbirinden uzak bu iki tarzın birlikteliği ortaya güçlü bir sinerji çıkardı. Binanın Hong Kong iç mekanlarına şık, stilli ve rafine bir algı getirmesini ve canlı, yeni bir yol yaratmasını görmek beni mutlu ediyor. Tasarımın kozmopolitanizm, marka ve yerel halkın istekleri arasında bir denge yakalayacağından eminim.

Projenin piyasa tarafından bu denli iyi karşılanması ve stüdyo tipi daire satışı açısından metre karesine en çok fiyat biçilen çalışma olmasını görmek heyecan verici. Dünyaca ünlü kreatif tasarım markasıyla çalışmak da öyle. Aramızdaki kimya ve sinerji gerçekten çok hoşuma gitti. Steve Leung & Yoo aracılığıyla ilerleyen günlerde ilgi çekici ve yaratıcı başka birliktelikler yaşamak için sabırsızlanıyorum.

Hem iç mimari projelerde hem mimari projelerde imzanız var. Bu ikisi arasındaki ilişkiden söz edelim isteriz.

Mimari ve iç mekan tasarımı birbirleriyle yakın ilişki halinde olan iki endüstri; ikisi de mekan kullanımı ile ilgileniyor. Mekan tasarımına başlamadan önce çevreyi etüt etmemiz gerekiyor. Ayrıca müşterinin ya da orada yaşaması hedeflenen grubun ihtiyaçlarını not etmek gerekiyor. Bu sebeple hem mimari hem de iç mimari estetiğin ve fonksiyonun müthiş bir karışımı olmalı. Bu da önce mekanın fonksiyonunu anlayıp geliştirmemiz sonrasında estetik dokunuşla mükemmelleştirmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Mimari eğitimimin ardından şehir planlamacılığı alanında mastır yaptım. Mimarinin kariyerimin merkezi olmasının yanı sıra zamanla ilgimi iç mekan tasarımı projelerine kaydırdım. Yeni, zorlu çalışmalar yoğun olarak ilgimi çekiyor. İç mekan projelerinin ürün hayat döngüsü karakterimi, mimari ya da şehir planlamacılığı projelerininkinden daha çok zorluyor. Yaptığımız iç mekan projeleri piyasa tarafından yıllarca çok beğenildi, şu anda projelerimizin merkezinde de onlar yer alıyor.

Steve Leung’un bir sonraki büyük projesi ne olacak?


Son projemiz, 8 Conlay, Kuala Lumpur’un şehir merkezinde yer alacak ve kent simgesi olacak bir rezidans projesi. 2020 yılında bitmesi planlanıyor. Proje aynı zamanda Malezya’daki ilk marka projem olacak, Steve Leung&Yoo ismi altında. İki kulenin iç mekan ve ortak alan tasarımlarını yapacağız. Umarım 8 Conlay, Yoo Residence ile yakaladığımız başarıyı devam ettirir ve yeni bir yaşam tarzı konsepti tanıtmamıza yardımcı olur.

Sürdürülebilirlik değerleri çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?


Doğa dostu ve sürdürülebilir tasarımın tasarımcılar için en çok tartışılan ve kafa yorulan konu olacağına inanıyorum. Benim için; dayanıklı ve estetik açıdan uzun ömürlü materyaller sürdürülebilirliği tasarımlarıma dahil etmemin bir yolu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)