Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li Studio Gang ve SCAPE firmaları Memphis'teki Mississippi Nehri kıyısında, masif ahşap bir gölgelik yapısı ve sanatçı Theaster Gates'in bir enstalasyonunu barındıran halka açık bir park meydana getirdi. Resmi ismi "Day One at Tom Lee Park" olan park yürüyüş yolları, tarlalar, nehir terasları ve büyük bir glulam gölgelik altında muhafaza edilen büyük bir aktivite alanı ile nehir boyunca 31 dönümlük bir araziden meydana geliyor.

Chicago merkezli mimarlık ofisi Studio Gang sürdürülebilir mimari parkın ana planını tasarlarken, SCAPE de toprağın iyileştirilmesi ve binden fazla ağacın dikilmesini kapsayan çevre düzenlemesini yürüttü. Sürdürülebilir mimari Tom Lee Park'ı idare eden kar amacı gütmeyen Memphis River Parks Partnership'e (MRRP) göre, sahil boyunca altı mil uzanan parkın şehri suya yeniden bağlaması ve "kapsayıcı bir kamusal mekan oluşturma modeli" sağlaması hedefleniyor. MRRP, "Sürdürülebilir mimari örneklerden Tom Lee Parkı, Tennessee'deki en düşük gelirli posta kodu da dahil olmak üzere, son 50 senede daha da yoksullaşan, yatırım yapılmayan mahallelerden meydana gelen bir hilalin bitişiğinde bulunuyor." dedi.

Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Yeniden düzenlenen sürdürülebilir mimari projelerden park ekibin "Active Core" ismini verdiği, yapıştırılmış lamine ahşaptan (glulam) yapılmış 16.000 m2'lik bir gölge yapısına sahip. Bu senenin başlarında polis tarafından katledilen siyahi Tyre Nichols'un hatırasına isimlendirilen Sunset Canopy, altı çelik sütunla destekleniyor ve "panjurlu çatı monitörlerine" sahip. Bu isim Nichols'un gün batımını fotoğraflama hobisine gönderme yapıyor.

Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Kanopi Memphis doğumlu sanatçı James Little tarafından tasarlanan bir yüzeye sahip bir basketbol sahasını kaplıyor. Civic Gateway ismi verilen giriş, kentten erişimi sağlıyor ve ekibin iddiasına göre bir dizi kayalıktan aşağı inen geri dönüşlü bir yol vasıtasıyla ülkenin ilk "nehir kenarına ADA uyumlu ilk geçişi"ni barındırıyor.

Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Yolun bitişiğinde dinlenme ve toplanma için bir dizi koru ve alanın yanı sıra sıcak Memphis yazlarında konukları serinletmek için bir dizi fıskiye bulunuyor. Ormanlık bir alanda, sanatçı Theaster Gates'in "A Monument to Listening" (Dinleme Anıtı) adlı enstalasyonu, bir kare kaldırımın üzerine konulmuş bir dizi yuvarlak, siyah sandalyeden meydana geliyor. Bu enstalasyon ve 2006 senesinde sanatçı David Allan Clark tarafından yapılan bitişikteki heykel, 1925 senesinde bir teknenin batmasının akabinde nehirde boğulmakta olan onlarca insanı kurtarmak için yüzdüğü iddia edilen siyahi nehir işçisi Tom Lee'ye adanmış.

Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Danimarka merkezli oyun alanı tasarımcısı Monstrum, SCAPE ile iş birliği içinde Sunset Canopy'nin yanına "nehir konulu" bir oyun alanı kurdu. Oyun alanının yakınında, ekibe göre pasif olarak soğutulan ve sosyal tesislere ev sahipliği yapacak olan bir dizi ahşap pavyon bulunuyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. Su üzerinde SCAPE ve Studio Gang, izleyicilerin nehri ve nehir ile park arasında restore edilen ara yapraklarını görmelerini sağlayan bir dizi teras kurdu. Bu teraslara, ahşap bir platform üzerinde ziyaretçilerin "nehir kenarına yakın doğal polen taşıyıcı çayırları" görebilecekleri bir sınıf ve polen taşıyıcı laboratuvarı da dahil olmak üzere bir dizi yapı yerleştirildi. 

Studio Gang Sürdürülebilir Bir Park Tasarladı

Park beş yıl önce bir çok sponsorun desteğiyle yeniden geliştirilmeye başlandı ve Studio Gang'e göre çok sayıda topluluk üyesine danışıldı. Parkın bugünkü sınırları 1990'larda Army Corps of Engineers tarafından genişletildiğinde oluşturulmuş ve yerel festivaller için bir mekan olarak hizmet vermiş. Ancak projenin savunucuları, Memphis'te on yıllardır devam eden ekonomik durgunluğa paralel olarak parkın da son yıllarda harap olduğunu söyledi. MRRP, "Birçok Amerikan şehri gibi Memphis de 20. yüzyılın ikinci yarısında büyürken sahil kesimine sırt çevirdi. Tom Lee Parkı uzun bir zaman boyunca dikkat çekici olmayan bir çimenlikti, hatta bir dönem şehir çöplüğü olarak bile kullanıldı." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)