Studio Joseph DC'deki Sergisinde İnşaatın İklim Üzerindeki Etkilerini Ele Aldı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New York merkezli mimarlık ofisi Studio Joseph, Washington DC'deki National Building Museum için yapı sektörünü halka anlatmayı amaçlayan bir dizi galeri tasarladı. Welcome Center, National Building Museum için bir lobi ve biletleme alanı olarak işlev görürken, ziyaretçilere iklim değişikliğinin inşaat sektöründeki etkilerinin yanı sıra sürdürülebilir tasarım süreçlerini de tanıtıyor.

Studio Joseph, "Sergi, insanların dünya üzerindeki etkisine odaklanıyor. Doğayı ve bunun sonucunda ortaya çıkan iklim değişikliği sorunlarını etkileyen binalar, inşa edilmiş peyzajlar ve altyapının toplum tarafından anlaşılmasını teşvik ediyoruz." dedi

Proje, müzenin girişinde yer alan ve halk için "dostane bir ön kapı" işlevi gören üç galeri alanı içeriyor.

Studio Joseph DC'deki Sergisinde İnşaatın İklim Üzerindeki Etkilerini Ele Aldı

Stüdyo, "National Building Museum tasarım dünyasında mükemmel bir üne sahip olsa da karmaşık gerçek şu ki, halk, özellikle de yerel topluluklar hoş karşılandıklarını hissetmedi. Günlük yaşamlarının daha samimi yönlerinden doğal kaynaklar ve iklimle ilgili küresel meselelerin yankısına kadar yapılı çevrenin yaşamlarındaki önemini anlamadılar." dedi. 

İlk galeri tarihi cephelerden mimari ögeler, oyuncaklar, aletler, çizimler ve müzenin koleksiyonlarından modellerle doldurulmuş, gömme camla korunan kemerli kasalara sahip geniş bir raf sistemine sahip. Bu çeşitlilik, "Hepimiz yaratıcıyız; doğuştan gelen bir yaratma duygusuna sahibiz" sözünü hatırlatıyor. Ziyaretçiler merkezi, kemerli bir geçitten geçerek, ABD şehir silüetlerinin kesitlerinden oluşan ışıklı bir ekranla donatılmış büyük bir masanın yer aldığı ikinci galeriye girer. Sergide değişen grafikler ve ışık gösterileriyle kent merkezlerinde ulaşım, konut, nüfus yoğunluğu, ekoloji ve dayanıklılık konuları ele alınıyor.

Studio Joseph DC'deki Sergisinde İnşaatın İklim Üzerindeki Etkilerini Ele Aldı

Üçüncü galeri duvarlar boyunca yerleştirilmiş çeşitli sürdürülebilir malzemelerden oluşan panellerle yapı malzemelerini araştırıyor. Tasarımcılar, alan boyunca görsel ve işitsel ekranlar aracılığıyla projeler için belirli malzemelerin seçilmesinin ardındaki gerekçeleri paylaşıyor.

Stüdyo, "Üçüncü galeri, ziyaretçilerin tam ölçekli yapı unsurlarını deneyimlemelerini sağlarken, tasarımcıların kültür, bağlam ve çevresel koşullara dayalı olarak malzemeleri nasıl seçtiklerini tartışmalarını dinleme imkanı sunuyor." dedi.

Galerinin merkezinde yer alan bir masada, bitki lifleri ve yeniden kullanılan diğer malzemeler kullanılarak üretilen sürdürülebilir malzemelerin dokunulabilir örnekleri sergileniyor. Panellerin tamamı koruyucu bir gri Zolatone boya tabakasıyla kaplanırken, oturma yerleri için parlak turuncu ve kırmızı minderler temin edildi.

Stüdyo, "NBM'deki sorun, yapılı çevreyle ilgili konuların görsel veya deneyimsel değil, teknik olabilmesidir. Bu nedenle, insanları yeryüzünde inşa ettiğimiz birçok yolla ilgili gerçeklere boğmadan halkı soruna dahil etmenin yollarını bulmamız gerekiyordu. Tüm bu deneyim bir keşif niteliğinde." dedi.

Studio Joseph DC'deki Sergisinde İnşaatın İklim Üzerindeki Etkilerini Ele Aldı

Stüdyo, sürdürülebilir tasarım uygulamalarına uygun olarak LED aydınlatma ve sürdürülebilir ahşap döşeme kullandı. National Building Museum'daki Welcome Center, sergi tasarımı kategorisinde Dezeen Awards 2023 için kısa listeye kaldı. Yakın zamandaki diğer sergi tasarımı projeleri arasında Londra'da Alexander Boxill tarafından gerçekleştirilen Objects Of Desire: Surrealism and Design 1924 - Today ve Milano'da Daisuke Yamamoto Design tarafından gerçekleştirilen Flow yer alıyor.

Studio Joseph DC'deki Sergisinde İnşaatın İklim Üzerindeki Etkilerini Ele Aldı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)