Studio Ma'nın Phoenix'te Sofistike, Sürdürülebilir Konutları

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Konut topluluğu Hollyhock, mimari açıdan büyüleyici Arcadia mahallesine yerel kaynaklı malzemeler, sürdürülebilir ve konfor odaklı biyoklimatik tasarımını taşıyor. Bu yıl çok beklenen Hollyhock apartman kompleksinin tamamlanmasını kutlayan mimari stüdyo Studio Ma, Phoenix'in geleceğinin daha sürdürülebilir ve daha yoğun olması gerektiğini söylüyor.

Yürünebilir avlularla birbirine bağlanan 11 şehir evinden oluşan modern, konforlu ve sofistike yeni koleksiyon, Phoenix'in mimari açıdan dikkate değer Arcadia semtinde bir konut kompleksidir. Bir ve iki katlı konut birimleri, özel bahçeler, yemyeşil yürüyüş yolları ve ortak alanlar etrafında düzenlenmiş. Konut birimleri yaklaşık 13.000 fit karelik kompakt bir inşaat alanını kaplıyor ve evin birçok bölge sakini için erişilebilir olmasını sağlayan ekonomik bir yaklaşımla inşa edildi.

En önemlisi The Hollyhock, Studio Ma'yı ulusal ve uluslararası şöhretin eşiğine getirmeye yardımcı olan çeşitli yeşil ve sürdürülebilir inşaat tekniklerini sergiliyor. Proje aynı zamanda Studio Ma'nın temel değerlerinden birini de bünyesinde barındırıyor; "ortaklık yoluyla liderlik"... Phoenix merkezli küçük bir erkek ve kız kardeşe ait bir işletme olan geliştirici Hollyhock LLC, The Construction Zone ile yakın iş birliği içinde çalışıyor.

Hollyhock Apartments

Studio Ma'nın Kurucu Müdürü Mimar Christopher Alt, R.A. "Ekip bu uzun vadeli aile yatırımı için büyük değere sahip benzersiz bir pazar lideri estetiği, işlevselliği ve performansı birleştirmeyi taahhüt etti. Konsept, herhangi bir piyasada dairelerde bulunmayan sofistike mimari detaylara ve niteliklere odaklanıyor." dedi. 

Hollyhock Apartments LLC'nin Ortağı Marianne Cracchiolo-Mago "Kardeşim ve ben Arizona'da büyüdük, mahallemizi sevdik ve Hollyhock Caddesi'ndeki mülkümüzde bir topluluk duygusu yaratmak istedik. Studio Ma tarafından elde edilen lüks kentsel tasarım bakıldığında  mahremiyete, manzaralara ve açık bir kat planına ustaca öncelik verirken küçük bir 'köy' estetiği yarattı. Daha mutlu olamazdık. Sonuçlar muhteşemdi ve tasarım mülkün potansiyelini en üst düzeye çıkardı." dedi. 

Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, yeni evler konforu artırmak ve işletme maliyetlerini azaltmak için yerel güneş ışığı ve rüzgardan yararlanırken, üstün yalıtım, enerji verimliliği ve su tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanmış. Malzeme yelpazesi yüksek performanslı, düşük emisyonlu cam, yalıtım sıvası, galvanizli metal, doğal ahşap ve açık beton zeminlerin soğutulmasını içeriyor. Dayanıklı paletler ekonomik ve çevre dostudur ve doğal ahşap ve metal, yapının karbon ayak izini azaltır. Yapıda özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler ve sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler tercih edilmiş.

Hollyhock Apartments

Studio Ma, çevre düzenlemesinin çok az sulama gerektirdiğini söylüyor. Yeni park gölgeliği, gelecekte elektrikli araç şarj istasyonlarına fotovoltaik panellerin eklenmesine izin verecek şekilde tasarlanmış. Hollyhock ayrıca, kalsiyumu uzaklaştırmak ve bölge sakinlerine daha iyi içme suyu sağlamak, sıhhi tesisat armatürlerini korumak için su filtrasyonu gibi değerli yaşam kalitesi özellikleriyle yaşayan bina standardının ilkelerini de benimser. Böylece yapı sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.

Bu yaklaşımlar - ve The Hollyhock'un mahalle ölçeği - The Brokery, TMK Law ve Xero Studio gibi ticari ofis merkezleri de dahil olmak üzere Studio Ma'nın diğer alan mimarisinde de görülüyor. Hollyhock'un Camelback Dağı'nın eteklerindeki şık Arcadia semtindeki konumu, imza niteliğinde bir mimari özellik taşıyor. Ünü ve soy ağacı, Frank Lloyd Wright ve Al Beedle gibi önemli mimarların modern evlerine kadar uzanıyor. 

Mimar Christiana Moss, FAIA "Geliştirme ekibinin Phoenix için güçlü vizyonunu benimsediğini görmekten çok memnunuz. Ulaşılabilir konut fiyatları, daha düşük işletme maliyetleri sunan hem karma kullanımlı çok aileli konutlar hem de yüksek binalar için bu yaklaşımlara daha fazla ilgi var." dedi. 

Hollyhock Apartments

PRD 845, The George ve Holly Street'teki yeni şehir evleri gibi yenilikçi ve ödüllü konut konseptleriyle tanınan Studio Ma, Arizona'da Yılın AIA Firması seçildi ve genel merkezi Xero Studio, Fast Company tarafından "daha fazla yaşam yaratmak için mevcut doğal kaynakları kullanan bir rejeneratif mimari firma" olarak tanındı. Diğer yeni ödüllü konut projeleri arasında Princeton Üniversitesi ve Arizona Eyalet Üniversitesi'ndeki başarılı konut projeleri ve dikkate değer yurt projeleri bulunuyor. 

Firma, hem ekonomik hem de şehircilik açısından karma kullanımlı konut projeleriyle özellikle başarılıdır. Bu önemli bir yaklaşımdır. Birçok ABD şehrinde büyük ölçekli projelere tüketici ve geliştirici ilgisi artıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)