Studio One Eleven'ın Yeni Yağmur Suyu Sistemi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Rancho Los Cerritos Long Beach'te 4,7 dönümlük tarihi bir alan ve müze. 1844 yılında inşa edilen iki katlı Monterey kerpiç tarzı ev ve arazisi bu bölgeden gelmiş çeşitli İspanyol, Meksika ve Avrupa kültürlerinin yerel tarihini sergiliyor. Rancho 2022 yazında yağışları yerinde yakalayacak, depolayacak ve yeniden kullanacak gelişmiş bir yağmur suyu arıtma sisteminin açılışını yaptı. Studio One Eleven'ın bu yeni yağmur suyu sistemini geliştirme projesi su israfını en aza indirmeye katkıda bulunacak ve Kaliforniya ile diğer kurak iklimlerin iklim değişikliğine ilişkin kuraklıklara veya kuru ve yağışlı hava koşullarına adapte olma yollarını ortaya koyacak. 

Yeni Ranch Los Cerritos yağmur suyu sistemi "İlerlemek İçin Geriye Bakmak" adlı geniş kapsamlı bir halk eğitim programını da içerir. Yeni teknolojiyi Tongva halkı tarafından 5.000 yıl kadar önce geliştirilen doğa bazlı çözümlerle birleştiriyor. Bu inovatif hibrit sistem sayesinde Rancho, yağışın yaklaşık %100'ünü yakalayıp yeniden kullanarak su kullanımını önemli ölçüde azaltacak ve yüzey akışının ve kirleticilerin Dominguez Gap Wetlands, Los Angeles Nehri ve okyanusa karışmasını engelleyecek.

Rancho Los Cerritos

Neden bir yağmur suyu yönetim sistemi konusunda ortalığı velveleye verelim? Çünkü türünün tek örneği! Rancho Los Cerritos ABD'de yöresel, eyalet ve ulusal düzeyde kayıtlı tarihi bir bölgede bu kadar yaygın bir sistem kullanan ilk yağmur suyu iyileştirme projesi. Su toplama sistemi etrafındaki alanın en az seviyede tahrip edilmesine öncelik vermekte ve halk için bir tür bahçe olarak hizmet etmek için bilinçli malzemeler kullanıyor.

Rancho su yönetim sistemi yağmur suyunun yakalanması, depolanması ve arıtılması için iki metot kullanır. İlki sahanın yukarısında yer alan ve yeraltındaki 22.000 galonluk bir sarnıca giden su geçirgen kaplama tuğlaları vasıtasıyla yağmur suyunu geri kazanma ve depolama teknolojisini kullanır. Rezervuarda tutulan yağmur suyu filtrelenip arıtıldıktan sonra alandaki tarihi bahçelerin sulanmasını sağlıyor. 

Rancho Los Cerritos

Rancho'nun sistemi kendi bölgesi için büyük çünkü ABD'deki diğer konumlara adapte etmek için bir sistemi ölçeklendirmeyi ve çoğaltmayı burada test etmek istediler. Bixby Knolls bölgesinin zirvesinde yüksek bir alanda yer alan tesis, yer çekimi sayesinde yağmur suyunu doğal bir alana yönlendirerek mülkün en dip noktasına ulaşmasını sağlar. Kanala yönlendirilen su, biyofiltrasyon yöntemiyle arıtılmakta ve su kaynağının doğal dengesini muhafaza etmeye yardımcı olmak üzere bitkilerden istifade eder.

Long Beach karayoluna yakın bir park alanına ilave "biyoswaller" ya da atık maddeleri temizleyen doğal bir su yolu inşa edilecek. Park yeri sistemi yılda 140.000 fit küp ek akış yakalayarak yağmur suyu yakalamayı yıllık %40'tan %95'e çıkarmış. Bu yüzey akışının Dominguez Gap Wetlands'e ve Los Angeles Nehri'ne erişmesini önler, her ikisi de çeyrek milden daha kısa bir uzaklıkta. Buradaki nihai amaç suyu doğal su yollarına yönlendiren geleneksel yerel yöntemi modern teknolojiyle harmanlayarak depolamak ve yeniden kullanmak, dolayısıyla toprağı ve insanları iklim değişikliğine karşı daha dayanıklı yapmak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)