EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sürdürülebilir 2026 Olimpiyat Köyü’nü tasarlayacak mimar seçildi

SOM adıyla tanınan Skidmore, Owings & Merrill, Milan-Cortina’da gerçekleşecek 2026 oyunlarının yapılacağı Olimpiyat Köyü’nü tasarlayacak. Bu yeni köy, yenilenen Porta Romana Demiryolu Bakım İstasyonu İmar Planı’nın bir parçası olacak.

SOM, dokuz ülkeden 71 farklı tasarım stüdyosunun bulunduğu yarışmayı kazanarak proje için seçildi. Bu proje ile Porta Romana bölgesinin tamamı yeniden tasarlanacak, burada yeni ve sürdürülebilir bir kent topluluğu oluşturulacak ve 2026 Olimpiyat Oyunları bittikten sonra da etkilerini göstermeye devam edecek.

Çevre Dostu Tasarım

Yeni köyün çevresel etkileri en az olacak şekilde ve NSEB (Neredeyse Sıfır Enerjili Bina) gerekçelerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Tasarımın içinde birçok topluma açık yeşil alan da bulunuyor. Olimpiyat sporcularının oyunlar sırasında yaşayacağı altı yeni konut binası yapılacak ve iki tarihi yapı tamamen değiştirilecek. Oyunlar bittiği zaman bu alanlar öğrenci konutlarına, Olimpiyat Meydanı’na yakın olan park ve tren yolu binaları uygun fiyatlı kent konutlarına dönüştürülecek. Olimpiyat Alanı’nın kendisi ise yeni bir mahalle meydanı olacak. Bu meydanda dükkanlar, restoranlar, barlar, kafeler ve topluluğun bir araya geleceği ve pazarların yapılacağı dış alanlar olacak.

SOM tasarım ortağı Colin Koop’a göre, “Olimpiyatlardan sonra kullanımını yitirmesi yerine, Porta Romana Olimpiyat Köyü’nün ileride; sosyal eşitlik, çevreye bağlılık, sağlık ve kapsayıcılık ilkeleri üzerinde inşa edilmiş hayat dolu ve kendisini sürdürebilen bir mahalle olacak.”

Var olan tarihi yapılardan esinlenen yeni binalarda bitki ekilmesi için dikey alanlar ve açık alan olarak kullanılacak, ayrıca binaları birbirine bağlayacak teraslar bulunuyor.

Güneş panelleri ve çatı bahçeleri gibi birçok tasarım özelliği sayesinde bu yapılar kullandıkları enerjinin %30’unu kendileri üretebilecek. Sel suyu ise toplanarak içme suyu ve ısıtma/soğutma için kullanılan su olarak kullanılacak. Gıda üretimi için de birçok açık alan ayrılacak.

Olimpiyat Köyü’nün bir parçası olarak Porta Romana bölgesinin imar planında bir şehir parkı, yeşil alanlı eko bölgeler ve alanın doğu ve batı taraflarını birleştiren bir asılı orman bulunuyor.

Yeni Olimpiyat Köyü Temmuz 2025’te tamamlanmış olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)