Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Rundzwei Architects Almanya Rottenburg am Neckar'da bir aile şirketi için yeni bir masif ahşap genel merkez ve şirket binasını tamamladı. Yapı "ahşap başlık" olarak nitelendirilen dikkat çekici bir mimari unsur olan kömürleşmiş karaçam ağacından yarı saydam bir gölgelik ile taçlandırılmış. Bu başlık yapıyı dış koşullardan muhafaza eder ve yapıya kendine has biçimini ve ismini verir.

Sürdürülebilir mimari yeni genel merkez ve firma binası, forklift ve endüstriyel araçların satışı ve kiralanmasında profesyonel bir şirket olan Hald & Grunewald için tasarlandı. Köklü aile şirketi farklı faaliyetlerini özel bir yerde toplayacak bir binaya gereksinim duyuyordu.  Bu amaca ulaşmak için şirketin kendine has çalışma biçiminin gözden geçirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi gerekiyordu. Rundzwei Architekten, "Hedef eski yapıları incelemek ve bütün kullanıcı grupları için en ideal iş akışlarına ve mekan kalitesine sahip modern bir ticari bina oluşturmaktı." dedi.

"Mümkün olduğunca çok ahşap"

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Hald & Grunewald'ın sürdürülebilir mimari örneklerden yeni merkezi birbirine bağlı iki kısımdan meydana geliyor, 10 m yüksekliğinde bir fabrika binası ve birlikte düz bir küp meydana getiren üç katlı bir ofis bölümü. Fabrika 4.900 m2'lik binanın yaklaşık dörtte üçünü, ofis bölümü ise kalan dörtte birini kaplıyor. Ofis bölümünün üçüncü katı, alt hacmin üzerinde her iki tarafta 6 m yükselir. Rundzwei Architects, "Etrafı saran, başlık benzeri bir kanopi, yapısal bir birim oluşturmak için ana kütle ile çapraz kirişleri birbirine bağlıyor." dedi.

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Sürdürülebilir mimari yapının inşaatı ve destek yapısı "mümkün olduğunca çok ahşap" mottosunu izliyor. Fabrika holünde konsollu glulam kirişler glulam kolonlar üzerinde desteklenir. Holün cephesi de ahşap bir yapı ve etrafındaki beton taban onu mekanik hasarlardan muhafaza ediyor. Çapraz lamine ahşap (CLT) panellerden oluşan zemin döşemeleri, glulam kirişlerle desteklenir. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Mimar, "Sadece atriyumun üstündeki bölge sahada dökülmüş beton zemin olarak tasarlandı." dedi.

Kanopi ve cephe

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Timber Hat'in önemli bir tasarım niteliği de yapının etrafını çevreleyen kanopi. Kanopi altı fit eğilir ve sonra dikey olarak eğilir. Mimar, "Bu basit ama verimli tasarım yalnızca doğrudan güneş ışığı ve yağmurdan koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yapısal ısı yalıtımına da yardımcı oluyor." dedi. Kanopinin kullanışlı biçimi, kapalı çalışma alanları ve kiralık araçların teslim alınması ve iade edilmesi için alanlar sunar. Yarı saydam tasarım, hem fabrika hem de ofis mekanlarının doğal bir biçimde aydınlatılmasını sağlar.

Sürdürülebilir mimari projelerden yapının tamamı ahşabın mimari tasarımdaki kullanışlı ve estetik uygulamaları için bir çeşit vitrin işlevi görüyor. Mimar, "Şirketin yeni genel merkezi için malzeme seçerken, müşterinin ekolojik bina metodunu görünür hale getirme isteği çok önemliydi." dedi. Yoğun bir fabrika ortamında, ahşap cephenin hem dayanıklı hem de az bakım gerektiren bir yapıda olması gerekiyordu.

Rundzwei Architects iki farklı karaçam ağacını bir araya getirdi. Mimar, "Kanopinin dikey yüzeyleri ortogonal olarak vidalanmış ahşap çıtalardan meydana gelir. Japon yakisugi [shou sugi ban olarak da anılan bir ahşap koruma tekniği] geleneğine uygun olarak elle kömürleştirilmiş ve böylece hava koşullarından korunmuştur." Hoş bir tezat olarak, "Asıl bina yapısının ahşap cephesi açık renkli, doğal karaçam ağacından yapılmıştır." dedi. 

Avlu ve merdiven boşluğu

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Ofis alanındaki aydınlık oval avlu, heykelsi bir çelik spiral merdivene ev sahipliği yapıyor. Kıvrımlı biçimi üç ofis katı arasında mimari bir bağlantı işlevi görüyor.

Mimar, "Geniş pencere cepheleri doğal ışığın yapıya nüfuz etmesini sağlıyor ve açık, katılımcı bir çalışma ortamı oluşturuyor." dedi. "İç alanların şeffaf tasarımı, örneğin ofisler arasındaki cam bölmeler ve ahşaptan yapılmış hafif akustik tavanlar, çalışanlar arasındaki iletişimi ve iş birliğini destekliyor." Açıkta kalan ahşap kirişler ve kolonlar bilhassa göze çarpar.

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği

Sürdürülebilir mimari Timber Hat'in çatısının çoğu geniş bir yeşil çatı olarak ekilmiş. Yeşil bir çatı biyoçeşitlilik için ideal, kuşlar ve böcekler için bir habitat oluşturuyor. Ayrıca yoğun yağış sırasında koruma sağlar ve yaz aylarında bir yapının iç sıcaklığını düşürmeye ve kış aylarında yalıtımı iyileştirmeye destek olabilir. Temiz hava pencere açıklıkları yoluyla yapı boyunca sağlanır. Mimar, "Ayrıca yapının nem emici ahşap yüzeyleri oda havasının doğal olarak iklimlendirilmesine yardımcı oluyor." dedi. 

Sürdürülebilir Biçimde İnşa Edilmiş Yeni Bir Fabrika ve Ofis Binası

Yapı düşük enerji standartlarına göre yalıtılmış. Kombine ısı ve güç sistemi uygun maliyetli yerden ısıtma imkanı sağlar ve elektrik gereksiniminin çoğunu karşılar. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)