Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı mimarlık firmaları De Zwarte Hond ve Loer Architecten, Groningen şehir merkezinin kuzey tarafında sürdürülebilir bir apartman olan Mercado'nun tasarım ve inşaatını tamamladı. Proje, bir zamanlar karanlık ve köhne bir ara sokak olan Rode Weeshuisstraat'ın beş yıllık dönüşümünün (2018-2023 arası) bir parçası. Mercado ve bitişiğindeki yeni kamusal meydan, yayalara, bisikletlilere ve yenilenmiş bir hareketlilik duygusuna odaklanarak şehir merkezindeki alanların yeniden canlandırılmasına bir örnek teşkil ediyor.

De Zwarte Hond, "Yeni kentsel gelişim planında Rode Weeshuisstraat artık Grote Markt'ın arka tarafı değil, şehir merkezinin kuzey tarafının ön tarafıdır." diye açıklıyor. Tarihi Grote Markt meydanının kuzey tarafı İkinci Dünya Savaşı'nda yıkılmıştı. 1950'lerde yeniden inşa edildi ve Hollandalı bir büyük mağazalar zinciri olan Vroom & Dreesmann'ın (V&D) büyük bir şubesini içeriyordu. Sonraki yıllarda mağazanın tesisleri genişlemiş, ancak V&D zincirinin 31 Aralık 2015 tarihinde iflas ettiği açıklanmış ve bu durum Grote Markt bölgesi üzerinde olumsuz bir etki yaratmış. Rode Weeshuisstraat'ın yeniden geliştirilmesi, eski V&D mağazasının, dağıtım binasının dönüştürülmesini ve bir V&D deposunun yerini alan Mercado'nun inşasını içeriyor. De Zwarte Hond, "Caddenin yeniden tasarımı, yeni meydanla birlikte bir buluşma yeri yaratan altı metre yüksekliğindeki cömert bir şeffaf kaide ile birleştirildi." dedi.

Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Mercado binası Grote Markt ile Rode Weeshuisstraat arasında bir bağlantı oluşturur. Grote Markt üzerindeki binalar, eski bir yetimhane (Weeshuis) de dahil olmak üzere Rode Weeshuisstraat'ın kuzey tarafındakilerden daha büyük ölçekli. Buna karşı koymak ve kentsel bağlamına hitap etmek için Mercado'nun tasarımı, altı metre yüksekliğindeki kaidenin üzerinde 41 sürdürülebilir daireden oluşan kademeli bir hacme sahip. De Zwarte Hond, "Sonuç, ölçek açısından şehir merkezine mükemmel bir şekilde uyan ancak kendi kimliğine sahip bir bina oldu." dedi.

Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Mercado cam, prekast beton ve doğal taş ile inşa edilmiş. Çarpıcı cephesi seramik unsurlardan yapılmış. De Zwarte Hond, "Seramik üreticisi NBK ve cephe yapımcısı Bijlbouw ile yakın iş birliği içinde, özel yapım detaylarıyla cephe için mükemmel mavi-yeşil sırı bulmak için numuneler ve maketler kullanıldı." dedi. Caddenin karşısında bulunan eski yetimhanenin pastel tonlarından esinlenen sır, farklı hava koşullarında renk değiştiriyormuş gibi görünen cepheye zanaatkar bir nitelik katıyor. Stüdyo için bu, "Groningen'in tarihi binalarının zenginliğine ve savaş sonrası mimarinin iyimser saflığına atıfta bulunan bir sanat dokunuşu" katıyor. Mercado binasının bej renkli kili ve mavi-yeşil sırı, komşu savaş sonrası blokların pastel renkli Weeshuis ve taş benzeri malzemeleriyle uyum sağlıyor.

Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Mercado'nun zemin katında, geniş, açık ve esnek bir kamusal alan yaratmak için merdivenler ve asansörler binanın yan tarafına yerleştirilmiş. Binanın altında termal enerji depolama (TES) için sondaj kuyuları bulunuyor - ısı pompaları ile birlikte Mercado tamamen doğal gazdan arındırılmış durumda. Cephenin dikey bahçesi yaklaşık 3.800 bitki içeriyor; kademeli tasarım çatı terasları ve ek yeşillikler için alanlar sağlıyor.

Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Detaylar

Mercado Groningen tasarımı + Rode Weeshuisstraat için kentsel plan: De Zwarte Hond ve Loer Architecten

Müşteri: Geliştiriciler MWPO ve Beauvast

Program: Konut, perakende ve restoranlar

Boyut (brüt taban alanı): 8.400 m² (90.417 fit kare)

Konut: 6.332 m² (68.157 fit kare)

Ticari: 2.105 m² (22.658 fit kare)

Sürdürülebilir Bir Apartman Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)