Sürdürülebilir Bir Kültürel Pavyon

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mostlikely Architecture Avursturya'da Kültürel Pavyon İnşa Ediyor

Sürdürülebilir Bir Kültürel Pavyon

Viyana merkezli Mostlikely Architecture Avusturya'nın Semmering şehrinde bulunan, tümüyle bölgesel ahşaptan ve iklime zarar veren yapı malzemeleri kullanılmadan inşa edilen yeni bir mobil konser salonu olan sürdürülebilir mimari 'Cultural Pavilion'un yapımını üstlendi. Sürdürülebilir mimari örneklerden yapı dağlarda iki ay boyunca sürecek bir kültürel etkinlik olan Kultur.Sommer.Semmering festivali için salon ve ana mekan olarak hizmet verecek. Modüler tasarımı nedeniyle haftalar içinde sökülüp yeniden monte edilebilen yapı, kültürel etkinlikler için hızlı ve sürdürülebilir bir çözüm sunuyor. Aynı zamanda pavyon gelecek festival sezonlarının gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlanabilir ve genişletilebilir.

Sürdürülebilir Bir Kültürel Pavyon

Yerel Ladin ve Karaçam Minimal Pavyonu Oluşturuyor

Sürdürülebilir Bir Kültürel Pavyon

Sürdürülebilir mimari projelerden minimal pavyon Semmering dağ manzarasının keyfini çıkararak etrafındaki orman manzarasına eğlenceli bir biçimde uyum sağlıyor. Disiplinlerarası ofis yalnızca yerel, sertifikalı ahşap kullanarak ve bölgesel şirketlerle çalışarak inşaat için yüksek sürdürülebilirlik standartlarını izliyor. Toplamda yaklaşık 75 ton ladin ve karaçam işlenmiş ve iklime zarar veren beton ve çelik yapı malzemelerinden kaçınılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Klima sistemi, teknik sistemlerin enerji yoğun kullanımını engellemek için baca etkisi uygulamakta ve doğal havalandırmayı optimize eder. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Hafif Eğimli Çizgiler ve Eğimler Tasarımı Tanımlar

Sürdürülebilir Bir Kültürel Pavyon

Yüksek ses estetiği kriterlerine uygun olarak sahne açılır ve ahşap yüzeylerle birlikte uyumlu bir akustik ve ses yayılımı sağlar. Geniş panoramik pencereler neredeyse Viyana'ya kadar uzanan ormanların manzarasını sunar. Konser salonunun bitişiğinde, festival misafirlerine etraftaki manzaranın muhteşem bir görüntüsünü sunan, üstü kapalı bir terasa sahip giriş fuayesi bulunuyor. Sürdürülebilir mimari minimalist Cultural Pavilion'un silüeti hafifçe eğimli şeritler ve eğimlerle nitelendirilmiş. İç alanda ışık perdeleri, azaltılmış teknik unsurlar ve aydınlatma mekansal niteliklere, manzaraya ve sanatsal performanslara odaklanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)