Sürdürülebilir Bir Otel "Ulaman Eco-Luxury Resort"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bali Tabanan Kaba- Kaba'da yer alan bu eko-tatil yerinin çarpıcı ikinci aşaması, tüm kompleksi entegre eden bir dizi önemli tesisten oluşuyor. Ulaman'ın birinci aşaması, medya ve halk tarafından son derece iyi karşılandı. Ulaman çok sayıda uluslararası tasarım özelliği barındırdığından ödül aldı. Hatta en dikkate değer olanı, sürdürülebilir mimari için UNESCO Prix-Versailles ödülüdür.

Ulaman Eco-Luxury Resort

İlk aşamayı sıkıştırılmış toprak, bambu, doğal taş ve geri kazanılmış ahşap gibi bir malzeme paleti ile sürdüren sürdürülebilir mimari proje, SIP kompozit paneller gibi yeni temel unsurları da bünyesine katıyor. Özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Bunlar bir dizi çatı yapısında ve kaplıca binasında görülebilir.

Ulaman Eco-Luxury Resort

Bu organik yapı, binayı çevreleyen ve ekosistemle harmanlayan dalgalı yeşil çatılı bir dizi kubbeden oluşuyor. Çok düşük karbon ayak izine sahip olan bu paneller, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir EPS'yi toprak bazlı fiber takviyeli polimer kaplama ile kullanır. Böylece bu panelleri güçlü, hafif ve yüksek yalıtımlı hale getirir.

Ulaman Eco-Luxury Resort

Yeni Lotus restoran alanı, bir dizi geometrik bölme içeriyor. Hatta bütünsel mini katedraller gibi işlev görür. Bunlar şelalelerin kesişme noktasının üzerinde elverişli bir şekilde yer alır. Bunlardan biri, sitenin merkezine yeniden kazandırılan bir gölden yaratılmış. Bir zamanlar tarımsal nedenlerle yok olan bu göl yeniden hayata döndürülerek adeta bir mikro ekosistem olarak canlandırılmış. Ayrıca bölgeye ışık ve atmosfer getirerek yeniden canlandırdı. Göl ayrıca hidroelektrik türbinlerine güç sağlamak için bir rezervuar görevi görüyor.

Ulaman Eco-Luxury Resort

Hidroelektrik türbinleri bir park alanında bulunan güneş panelleri ile tamamlanıyor. Bir dizi oda da bulunuyor. Bu odaların bazıları gölün üzerine tünemiş ve bazıları 9 metre yüksekliğindeki ağaç saçaklarına yükseltilmiş. Bu lüks birimler iyi yalıtımlı ve ses yalıtımlıdır, bol miktarda alana ve geniş kapsamlı manzaralara sahiptir. Diğer tesisler arasında spor salonu, yoga pavyonu, doğal havuz ve küçük bir konferans salonu bulunuyor.

Ulaman Eco-Luxury Resort

Özetle Ulaman Faz 2, sürdürülebilir teknoloji ve malzemelerin tutarlı ve benzersiz kombinasyonuyla bir dönüm noktasıdır. Ayrıca çevredeki ekosistemin korunması ve canlandırılması da örnek niteliğindedir.

Ulaman Eco-Luxury Resort

Ulaman müşteriler ve mimari tasarım ekipleri birlikte çalıştığında neler başarılabileceğinin bir kanıtıdır. Sürdürülebilir akıllı tasarım ve çözümleri yaratmak için mümkün olanın sınırlarını zorlayarak ortak bir hedef için çalıştılar. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)