Sürdürülebilir Bir Özgürlük Müzesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollanda'nın Groesbeek kentinde bulunan Özgürlük Müzesi, 2022 yapı tasarımı the Architecture MasterPrize ile prestijli bir ödüle layık görüldü. Müze Shaded Dome Technologies adlı bir şirketin kuruluşu olan Shaded Dome adı verilen benzersiz bir yapıya sahip. Bu müze kapalı bir spor stadyumuna veya paraşüte benziyor. İkincisi II. Dünya Savaşı'nın sonunda tanınmış bir kurtuluş sembolüdür.

Müze Kültürel Mimarlık kategorisinde mimarlık ödülünü kazandı. Uluslararası bir Amerikan mimarlık ödülü olan Architecture MasterPrize, alanında lider bir ödül olarak kabul edilir.

Özgürlük Müzesi

ZJA'nın Mimarı ve Ortağı Rob Torsing ödülden şu şekilde bahsetti: "Groesbeek'teki Özgürlük Müzesi'nin Architecture MasterPrize ödülüne layık görülmesinden son derece onur duyuyoruz. Olağanüstü bir proje için bir ödüldür. Özgürlük Müzesi çarpıcı bir biçime ve aşırı hava koşullarında bile optimum iç mekan iklimine sahip, son derece sürdürülebilir bir yapıdır. Ayrıca Shaded Dome hem malzemeleri hem de teknolojiyi verimli bir şekilde kullanır.”

Özgürlük Müzesi

Ayrıca müze alçak bir tepenin üzerindeki ağaçların arasında yer alır. Ayrıca aşağıdaki vadiye doğru eğimli ve yuvarlak yapıya net bir giriş oluşturmak için bu yönde kesilir. Müttefik birliklerinin bir zamanlar savaşı kazanmak için Almanya'ya doğru hareket ettiği vadi manzaralı bir restorana, ofislere ve yer seviyesinin altında bir depo alanına sahip. 

Özgürlük Müzesi

Eğimli kubbe, müze ile yan taraftaki Kanada askeri mezarlığı arasında açık hava etkinlikleri ve yeşil bitkiler için bir alan yaratıyor. Özgürlük Müzesi'nin Direktörü Wiel Lenders "Binanın mimarisi gibi müzenin içeriği de yenilikçi ve çarpıcı olduğu için son derece gururluyuz. Gençler ve yaşlılar için hem yirminci yüzyılın tarihi hem de güncel olaylarla bağlantılı, sınırları olmayan, sınır ötesi ve çok perspektifli bir Savaş ve Barış hikayesi anlatıyoruz." dedi. 

Aslında çatı şişer, bu da tavanı güneşin ısısını uzaklaştıran hava akışını şişirilmiş tutmak için kendi kendini düzelten ara parçaları yükseltir. Çatı katmanları arasındaki boşluk yaklaşık 50 cm'dir. Bu binanın diğer çadır tipi yapılara göre daha az enerji kullanmasını sağlar. Ayrıca Shaded Dome Technologies mimari stüdyo ZJA, Royal HaskoningDHV ve Polyned tarafından kurulmuş.

Özgürlük Müzesi

Bu müzenin tasarımının Avrupa'yı özgürleştirmeye yardımcı olan birlikleri anmak için sözde bağlılıktan çok daha fazlası olduğu açık. Binanın çatı özellikleri bile onun paraşüt ilhamını hatırlatıyor. Bu arada çatı, ara parçalarla ayrılmış yalıtımlı iç ve dış dokuya sahip yüksek teknolojili bir dokumadır.

İç mekanın destek kolonlarına ihtiyacı yok, bu nedenle müzenin 2.400 m2 iç kısmı herhangi bir kullanım için bölünebilir. Kubbenin en yüksek kısmı 12 m ve serbest açıklığı 60 m'dir. Bu müze, resepsiyon alanı, kafe ve sergi alanlarının fazladan inşaat israfı olmadan tekrar kullanılmasına olanak sağlar. 

Özgürlük Müzesi

Bu yapım yöntemi, bu kadar büyük bir yapı oluşturmak için gereken maliyetleri ve malzemeleri de azalttı. Aynı zamanda müze sergilerini barındırmak için kontrollü bir iklime sahip olması gereken bir binanın standartlarını da karşılar. Sürdürülebilirliği iyimser bir gelecek için ön planda tutarken, işlevsellik ve nostaljik tasarımın ilham verici bir birleşimidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)