Sürdürülebilir Bir Sinema Yapısı: BIG BIO Nordhavn Sineması

Arkitema, Kopenhag'daki prestijli Nordhavn'daki son arsa üzerinde Danimarka'nın ilk sürdürülebilir sineması olan göz alıcı sinema BIG BIO'yu tasarladı. Sinemanın vizyonu, Kopenhag'ın yeni şehir bölgesi Nordhavn'daki Århusgade bölgesine olağanüstü bir yapı eklemek ve aynı zamanda bölgenin halihazırda sahip olduğu özel kimliği güçlendirmeye katkıda bulunan bir kültürel yapı yaratmaktı.

BIG BIO Nordhavn Sineması

Bu nedenle mimarlar, sinemanın cephesi için bölgedeki diğer kırmızı/kahverengi binalarla uyumlu olacak şekilde derin ve yoğun bir kırmızı renk seçtiler. Ancak aynı zamanda bina yine de güçlü ve bireysel bir varlığa sahip olacaktı. BIG BIO sineması, bir kentsel meydanın yanında yer alıyor ve yeni kentsel alanın büyük bir sinema, mağazalar, kafeler ve restoranlar ile kültürel bir buluşma yeri olma arzusunun altını çiziyor.

Kırmızı Cepheli Sinema Yapısı
Sinema Planı ÖRnekleri
Sinema planları Tasarımı

Bir sinema, karanlığa sarılmış büyük salonlar talep eder. Bu nedenle mimarlar, binanın geometrisi ve kapalı doğasını, dinamik ve davetkar bir kaplama şeklinde gerçekleştiriyor. Bu şekilde mimarlar, cephedeki tek ve inandırıcı bir dokunuşla, pilili kıvrımlı delikli cephe kaplamasının ilk sinemalardan bildiğimiz klasik sahne perdesinin hatıralarını getirdiği bir bina yarattılar. Aynı zamanda, sinema yapısının dalgalı dış hatları ve perforasyonu, gün boyunca ışık ve gölgelerin hayal edilemez desenler oluşturduğu görsel bir deneyim sağlıyor. Bu perdenin ardındaki dev ekranlar, sinemaseverlere önümüzdeki yıllarda farklı bir sinema deneyimi yaşatacak.

Sinema Tasarımı Örnekleri

Sinemanın zemin kattaki perdesinin kaldırılmasıyla şehir içeri davet edilir, şeffaf alt katı mağaza ve kafelerle ortaya çıkar. Aynı zamanda, binanın lobi ve merdiven odasının bulunduğu bir ucunda perde zarif bir şekilde kenara çekilir. Merdiven, konukları binanın içinden toplam beş sinema salonuna götürür veya binanın tepesindeki restorana kadar devam edebilirler.

Sinema İç Mimari Örnekleri
Sinema İç Mimari Örnekleri

Sürdürülebilir Bir Sinema Yapısı

Bina hem alüminyumdan yapılmış cephenin hem de yapının gelecekte yeni kullanımlara dönüştürülmesini kolaylaştıracak yapısal tasarımın ana nedeni olan sürdürülebilirlik odaklı olarak tasarlanmıştır. Binanın zemin katında ve üst katında taşıyıcı veya takviye duvarları bulunmamakta, bu da taşınmasını ve yeni duvarların kurulmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, gövde, stadyum stantları için kullanılan seviyeye karşılık gelen canlı yükler için tasarlanmıştır.

Sürdürülebilir Sinema Örnekleri

Bu nedenle, tüm işlevlerin kullanımını kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şeyle değiştirmek kolaydır; müzik etkinlikleri, sergiler, spor etkinlikleri veya küçük ölçekli işletmeler. Bina, istenmeyen kimyasallardan arındırılmış, dayanıklı hale getirilmiştir. Aynı zamanda bu sinema yapısı esnekliğe önem verir,  bina bir gün başka bir şey için kullanıldığında, yenilendiğinde veya yıkıldığında büyük ölçüde sökülüp geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılmıştır.

Sinema Cephesi Kaplama Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)