Sürdürülebilir Çapraz Lamine Ahşap Üretiminde Yapay Zeka Kullanımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Maestro Torino merkezli Carlo Ratti Associati (CRA) tarafından kurulan ve kısa bir süre önce "A.I. Timber" prototipini tanıtan bir inşaat teknolojisi girişimi. Sürdürülebilir çapraz lamine ahşap (CLT) üretmenin bu yeni yolu, bir ağacın özgün şeklini korumak için yapay zeka kullanıyor. Ahşap parçalar bir yapbozdaki gibi birbirine uyuyor ve böylece israfı azaltıyor.

Küçük, üçgen bir pavyon olan ilk A.I. Timber prototipi bu yazın başlarında Şangay'da "DigitalFUTURES" (Şangay Tongji Üniversitesi'nden Profesör Philip Yuan tarafından düzenlenen bir konferans) kapsamında bir haftalık bir atölye çalışması sırasında üretildi. Prototip hem Tongji Üniversitesi'nden hem de Carlo Ratti'nin Urban Technologies Profesörü olduğu Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) öğrenciler ve araştırmacılarla birlikte geliştirildi.

Sürdürülebilir Çapraz Lamine Ahşap Üretiminde Yapay Zeka Kullanımı

"Çimento üretimi ve kullanımı, dünyadaki toplam CO2 emisyonlarının yaklaşık %8'inden sorumludur (Chatham House International Think Tank) ve kentsel inşaat eğilimleri devam ederse bu rakam artacaktır." (Waugh Thistleton Architects, 2023). İnşaat sektörü karbon emisyonlarını azaltmaya çalıştıkça, masif ahşap beton ve çeliğe karşı sürdürülebilir bir alternatif olarak görülmeye başlanmış. Ancak CRA, "benzersiz ağaçları standartlaştırılmış paneller halinde kesmeye yönelik endüstriyel kesim işleminin büyük miktarda ahşap atığı ürettiğine" dikkat çekiyor. Bu nedenle A.I. Timber'ın tanıtımı yapıldı.

Ağaçlar her şekil ve boyutta olabilir ve A.I. Timber gibi bir süreç onların düzensiz niteliklerini ortaya çıkarmayı amaçlar. Maestro bir dizi kütüğü taramak için AI ve dijital işleme araçlarını kullanıyor, kütükleri düz testereyle levhalar haline getirdikten sonra, bunları birbirine uydurmak için optimum bir sıra belirleniyor. Süreç yapboz parçaları gibi birbirine uyan levhalardan oluşan ve ağacın mümkün olduğunca azını harcayan ahşap panellerle sonuçlanıyor.

Sürdürülebilir Çapraz Lamine Ahşap Üretiminde Yapay Zeka Kullanımı

Carlo Ratti ile birlikte Maestro'yu kuran 23 yaşındaki Cambridge mezunu Mykola Murashko, "Ahşap sadece betonun yerine geçmiyor; prefabrike inşaat için yeni olasılıkların kilidini açıyor. İşlenmiş ahşap ürünler hafif, yenilenebilir ve boyutsal olarak stabil olduğundan, fabrikamızda tüm bir binayı tasarlayabilir, ardından bileşenlerinin düz paketini dünyanın dört bir yanındaki şantiyelere gönderebiliriz." dedi.

Maestro'nun amacı A.I. Timber gibi yenilikleri kullanarak inşaat sektöründe devrim yaratmak. CRA'ya göre bu, "inşaatları her zamankinden daha iyi, daha hızlı ve daha çevreci hale getirmeyi vadeden" bir yöntem. A.I. Timber ile dünyanın en eski yapı malzemelerinden biri, en gelişmiş teknolojilerinden biriyle buluşuyor. Carlo Ratti, yapay zekanın "ahşabı daha sürdürülebilir bir şekilde kullanmamızı sağladığını" söylüyor. "Doğalın parlaklığını ortaya çıkarmak için yapay olanı kullanıyoruz."

Sürdürülebilir Çapraz Lamine Ahşap Üretiminde Yapay Zeka Kullanımı

Referans

Waugh Thistleton Architects (2023). Timber Typologies. Londra: Timber Development UK.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)