Sürdürülebilir Cephe Kaplama Sistemi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimari kaplama markası Cupa Pizarras, bir binanın yalıtımını geliştirirken malzemenin estetik kalitesini sergilemek üzere tasarlanmış Cupaclad adlı arduvaz kaplama sistemi geliştirdi. Cupa Pizarras modern mimari tasarımlara uygulanabilecek ekolojik ve sürdürülebilir arduvaz kaplamalar sağlamak için kaplamayı geliştirdi. Marka Cupaclad'ı "doğal arduvazın güzelliğini ve sınıfını kullanan yenilikçi bir kaplama sistemi" olarak tanımlıyor.

Kaplama sistemini oluşturmak için Cupa Pizarras doğal arduvazı kaplamanın bina cephesinin dışına, aralarında havalandırmalı bir boşluk olacak şekilde tutturulduğu bir havalandırma giydirme cephe uygulama yöntemiyle birleştirdi. Cupa Pizarras'a göre havalandırma giydirme cephe yöntemi binanın ısı ve ses yalıtımını artırıyor.

Sürdürülebilir Cephe Kaplama Sistemi

Cupa Pizarras "Son derece dayanıklı tektonik arduvaz kullanımı yeni sabitleme sistemleri ve havalandırma giydirme cephe uygulaması verimliliği, Cupaclad'ı her türlü cepheyi kaplamak için rekabetçi, tamamen sürdürülebilir bir alternatif haline getirir." dedi.

Arduvaz sert hava koşullarına ve uzun ömürlülüğe karşı dayanıklılığı nedeniyle seçildi. Cupa Pizarras "Cupaclad doğal arduvaz teknik özellikleri için özel olarak seçilmiştir. Kurulduktan sonra 100 yıldan fazla kullanım ömrüne sahip. Yüksek dirence ilaveten binanın güvenliğini artıran yanmaz bir malzemedir." dedi.  

Sürdürülebilir Cephe Kaplama Sistemi

Kaplama kimyasal işlemlere gerek kalmadan el yapımıdır ve cephe yüklenicileri tarafından kurulumu kolay olacak şekilde tasarlanmış. Cupaclad ABD mimarlık stüdyosu HGA tarafından tasarlanan Güney New Hampshire Üniversitesi Mühendislik, Teknoloji ve Havacılık Fakültesi'nin dış kaplaması için seçildi. Kaplama farklı formatlarda mevcut ve üniversite binası için Cupaclad 101 Random tasarımı seçilmiş. Ayrıca cephelerde ve çatılarda dinamik bir yüzey oluşturan farklı boyutlardaki arduvaz parçalarından oluşur.

Kaplama sistemi çağdaş ve şık bir görünüm sağlamak için Virginia'daki Fairfield Kütüphanesini kaplamak için de kullanıldı. İlk olarak 1976'da açılan binanın, topluluğun ihtiyaçlarına göre genişletilmesi için kütüphanenin bir uzantısı planlandı. Yaklaşık 1.500 m2'lik arduvaz kaplama dış cepheyi kaplar ve binanın dayanıklılığını artırır.

Sürdürülebilir Cephe Kaplama Sistemi

Cupa Pizarras "Arduvaz her türlü hava koşulunda mükemmel bir performansı garanti eder. Arduvazın yangına ve suya dayanıklılığı da bu malzemeyi yüzlerce ziyaretçiye ve her türlü kültürel etkinliğe ev sahipliği yapabilen büyük bir bina için mükemmel bir çözüm haline getirdi." dedi. 

Cupaclad LEED çevre sertifika programının bir parçası olarak binalara 19 puan kadar kazandırabilir. Cupaclad'ı içeren bir dizi bina, Fairfield Kütüphanesi ve Kaliforniya'daki toplum merkezi Palisades Rekreasyon Merkezi de dahil olmak üzere LEED Gold statüsüne ulaştı. Cupa Pizarras mimari kaplama ve çatı kaplama için yenilikçi ve sürdürülebilir sistemler yaratmaya kendini adamış. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)