Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimar Thierry Bonne, Fransa'nın Champagne bölgesinde yeni bir şarap presi ve şarap turizmi odasının tasarım ve inşaatını gerçekleştirdi. Yapının sürdürülebilir gelişimi, müşterinin işine ilişkin biyo-dinamik vizyonunu tamamlıyor.

Sürdürülebilir mimari proje, Champagne bölgesinin giriş kapısı olan Crouttes-sur-Marne'de yer alan bir mülk olan Champagne Bourgeois Diaz için yürütüldü. Sürdürülebilir mimari örneklerden şarap presi var olan bir şarap mahzeninin üzerine inşa edilmiş ve az kullanılan bir bahçenin yerini almış. Thierry Bonne, "Mülkün ayırt edici özelliği biyo-dinamik bağcılık ve yeni şaraphane bu bakımdan çok sembolik bir boyuta sahip." dedi. Proje ayrıca araziye dair turistik bir vizyon da sunuyor, yeni inşa edilen bina ziyaretçilerin şarap yapım sürecinin tadını çıkarmasına imkan tanıyor.

Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Yapının esası mülkün harmanlama anlayışını yansıtmakta ve üzüm bağının teruarlarını sembolize eder. Thierry Bonne, "Şarap yapımının temposuna ve tabiatına saygı göstererek elde edilen dengeyi yakalıyor." diye açıklıyor. "Bu geniş nefin mantar biçimindeki yapısal bileşimi dengesini, çatı aşıklarının [yatay kirişlerinin] çokluğu ise karışımını yansıtır." Kemeraltılar şarap presine ev sahipliği yapan ahşap bir tonoz oluşturur. Binanın doğal aydınlatması, yatay bir çevresel şerit ve merkezindeki "zirveye yakın ışığı" ile sağlanır. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 

Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Yapının düşük yapısal yükleri müşterinin özel bir arzusu olan yerel malzemelerin kullanılmasını mümkün kılmış. Thierry Bonne, "Kavak teknik özellikleri, rengi ve tüm tedarik zincirine yakınlığı dolayısıyla seçildi." dedi.  "Bu cins, tercih edilen yapısal ve mimari biçime özellikle uygundur." Yalıtım ahşap yünü, ahşap lifi ve selüloz dolgu karışımından yapılmış. Şarap turizmi odasının döşemesi Fransız kereste fabrikası artıklarından elde edilen meşe çıtalardan yapılmış. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Dış cephede ahşap binanın kaplaması yerel kereste fabrikalarından elde edilen kestaneden yapılmış. Çatının çeşitli katlarındaki yeşil çatılar, aşağıdakiler de aralarında olmak üzere bir dizi fonksiyon sağlar: "Biyo-dinamik çalışma için ihtiyaç duyulan bitkilerin yetiştirilmesi, termal hususlar, yağmur suyunun tutulması ve yönetimi" diye açıklıyor Thierry Bonne. "Çift yağmur suyu geri kazanım sistemi, sıhhi tesisleri ve biyo-dinamik karışımları tedarik eder." Şarap turizm odasının sıcaklığı, pelet sobasına bağlı çift akışlı bir havalandırma ile kontrol edilir.

Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Bu farklı yapısal unsurlar birlikte arazinin şarap presi ve şarap turizmi odasının tasarımında "tamamen düşük karbonlu bir anlayışın parçasını oluşturuyor". Proje kısa süre önce "Prix Régional de la Construction Bois 2023" yarışmasında ikincilik ödülü aldı.  

Sürdürülebilir Düşük Karbonlu Bir Bina Örneği

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)