Sürdürülebilir Mimari Örneği "M8 Work & Create"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Doğu Münih'teki Werksviertel'in sürekli gelişen yaratıcı merkezinin kenarında yer alan, Oliv Architekten tarafından tasarlanan M8 Work & Create, çeşitli kullanıcılar için yüksek derecede esneklik ve işlevsellik ile tasarlanmış bir ofis binasıdır.

M8 Work & Create

Sürdürülebilir mimari ofis binasının etkileyici tuğla cephesi, 19. yüzyıl endüstriyel mimarisinden ilham alıyor. Binanın sıkı sadeliği, akıllı orantılar ve tanımlanmış net bir cephe birleşimi ile elde edilir. Zemin kat ve birinci kat, standart katlardaki yatay odağı dengeleyen 44 yuvarlak kemerle kaplıdır.

M8 Work & Create

Klasik klinker tuğla cepheler, bu tasarımda tuğla duvarlar ve geniş pencere alanları ile yeniden yorumlanıyor. Keskin yükseklik her eksende girift bir şekilde işlenmiş pilaster şeritleri ile geliştirilmiş. İç mekan, maksimum esnekliğe ve bol miktarda doğal aydınlatmaya sahip ofis alanlarından oluşur. Bu ofis binası ayrıca sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.

M8 Work & Create

Brüt beton duvarlara sahip iki katlı bir fuaye, binanın neredeyse tüm genişliğini kapsayan çarpıcı bir mimari özelliktir. Siyah çelik bir merdiven bir sonraki kattaki yüksek bir bahçeye çıkar. Çeşitli lounge alanları ve kafe barlar, ziyaretçiler ve kiracılar için buluşma noktası olarak hizmet veriyor. Fuaye ve iç avlu, binanın akış alanı olarak hizmet ediyor ve sakinlik hissi veriyor. 

M8 Work & Create

Çatı aynı zamanda bir teras bahçesidir. Yeşil alanlar ve açık mutfak içeren tasarım, tüm kullanıcılar için mükemmel performans sağlar. Uyarlanabilirlik, zamansız zarafet ve üstün teknolojik başarılar, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirliğe odaklanarak bir binanın uzun bir yaşam döngüsünün çerçevesini oluşturur.

M8 Work & Create

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)