Sürdürülebilir Mimari Örneklerden Ahşap Bir Göl Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık neden doğa için bir durak noktası olsun? Appels Architects tarafından tasarlanan bu güzel Zürih göl evi, her şeyin birlikte olabileceğini gösteriyor. Doğal dünya bir evin iç mekanın bir parçası olabilir ve evin içinde ışık ve mekan kusursuz bir şekilde akabilir.

Göl kenarındaki sürdürülebilir mimari ahşap ev tasarımı sade görünüyor ama aslında bu ev, doğanın ev tasarımının nasıl bir parçası olabileceğine ve her odadan nasıl geçebileceğine dair bir çalışma. Sürdürülebilir mimari örneklerden bu ahşap göl evi, ağaçlar ve doğal yaban hayatı ile çevrili yeşil bir manzaranın içine konumlanmış. Bu çok yatak odalı evin ister içinde ister dışında olun her taraftan ve her açıdan muhteşem manzaralar var.

Sürdürülebilir Mimari Örneklerden Ahşap Bir Göl Evi

Ayrıca özel odalar ahşap bloklardan inşa edilmiş. Bu tasarım, doğal ışığın evin içine derinlemesine sızmasına ve mutfağın tamamen açılarak doğanın içeri girmesine imkan tanıyor. İçeriden bahçe, ağaçlar ve göl manzaraları görülür. 

Sürdürülebilir Mimari Örneklerden Ahşap Bir Göl Evi

Ayrıca çatı, eğimli araziyi dengeleyen eşsiz bir yelpaze tasarımıyla yapılmış. Yarı saydam katlanır panjurlar yatak odaları için gizlilik sağlar veya doğal dünyanın içeri girmesine izin verecek şekilde açılır. İç mekanlar aydınlık ve ferah. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. Doğal malzemeler ahşap duvarlar ve taş vurgulardan parlayarak evin her yerine rahatça yayılan güneş ışığı ile muhteşem bir şekilde aydınlatılmış. Tavan pencereleri, pencerelerin kolayca erişemediği alanlara daha fazla ışık getirir.

Sürdürülebilir Mimari Örneklerden Ahşap Bir Göl Evi

Evin ahşaptan yapılmış olması prefabrikasyona imkan tanıyarak inşaat sırasında karbon ayak izini azaltmış. Bu ev, duman püskürten kamyonlarla şantiyeye malzeme getirip götürmek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde inşa edildi. Sürdürülebilir mimari evin tamamında masif ahşap, meşe, çelik, Terrazzo ve taş kullanılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Sonuç sürdürülebilir malzemelerle dolu ve dış dünyayı yücelten ve hatta onu içeri davet eden akıcı bir tasarımla yapılmış güzel ve pratik bir ev.

Sürdürülebilir Mimari Örneklerden Ahşap Bir Göl Evi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)