Sürdürülebilir Mimari Shenzhen Guangming Scientist Valley'in Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mecanoo, Meng Architects ve LOLA Landscape Architects ile işbirliği içinde Shenzhen Guangming Scientist Valley'in tasarımı için açılan uluslararası tasarım yarışmasının kazananı olarak seçildi. Sürdürülebilir mimari projenin hedefi araştırma ve yenilik için daha büyük bir kitlenin ilgisini çekecek ve ayrıca etrafındaki doğal çevreyle bütünleşecek ve bir arada var olacak bir tesis oluşturmak. Sürdürülebilir mimari proje Guangdong'dan Hong Kong ve Macao'ya kadar geniş bir bilim topluluğuna hizmet vermek üzere stratejik bir konumda yer alan yaklaşık 1,2 kilometrekarelik bir alanı içeriyor.

Sürdürülebilir mimari Shenzhen Guangming Scientist Valley, Lian Tang Reservoir, Lou Village Reservoir ve bunların arasındaki vadi boşluğunun ortasında konumlanacak. Dağlar, ormanlar ve su kütleleriyle kuşatılmış olan bu yer inovasyon merkezi için ekolojik bir üstünlük sunuyor. Yarışma "Bilimsel Orman" kavramı aracılığıyla bölgenin potansiyelini öne çıkararak takımları tabiatın bütün unsurlarını gelişimin bir unsuru olarak görmeye destekledi. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Shenzhen Guangming Scientist Valley

Kazanan teklif "Birlikte Varoluş Vadisi" konsepti çevresinde şekilleniyor. Yol gösterici prensip, "geçici restorasyon ve dikkatli inşaat" ve müdahalenin etrafı üzerindeki kalıcı etkilerinin anlaşılması. Bu doğrultuda plan üç bağımsız bileşenden meydana gelen çeşitli bir kamusal program içeriyor; kamusal bir döngü, bir araştırma merkezi ve doğal bir çevre katmanı. "1001 Orman Bahçesi" olarak anılan stratejinin hedefi, vadide dengeli bir birlikteliği desteklerken bilim insanları ve kamuoyu arasında iş birliğini desteklemek.

Shenzhen Guangming Scientist Valley

Sürdürülebilir mimari örneklerden Shenzhen Guangming Scientist Valley Guangdong, Hong Kong, Macao ve ötesindeki bölgeler için uluslararası düzeyde kabul gören bir bilim ve teknoloji yenilik merkezi olmayı amaçladığından, geliştirmenin konumu uluslararası iş birlikleri bakımından da önemli.

Shenzhen Guangming Scientist Valley

Aynı şekilde LOLA Landscape Architects de yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesinde dünya lideri olmayı amaçlayan Almanya'nın Heilbronn şehrindeki Innovation Park Artificial Intelligence Campus'un tasarımı için MVRDV ile iş birliği yapmış. Yakın zamanda Mecanoo Amsterdam'da konut, orta kiralı konut alanları, özel sektör binaları ve kolektif tesislerden meydana gelen karma kullanımlı bir proje olan Amstel Design District'in tasarımını açıkladı. Hollandalı mimarlık firması aynı zamanda orijinal yapının 2020 yılında meydana gelen bir yangında ciddi hasar almasının ardından ABD merkezli ofis Marvel ile iş birliği içinde Hawaii'deki Doris Duke Tiyatrosu'nu yeniden geliştirme planlarını ortaya koydu.

Shenzhen Guangming Scientist Valley

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)