Sürdürülebilir Mimaride İklim Krizi İçin Neler Yapılabilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu ayın başlarında dünyanın dört bir yanındaki birçok şehir, iklim değişikliğinin etkilerini daha iyi anlamalarına ve daha yeşil bir çevre yaratmalarına yardımcı olacak bir dizi girişimi duyurdu. Karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmak için dijital ikizler yaratan birkaç Amerikan şehrinden, biyoçeşitliliği desteklemek için arı tuğlalarını zorunlu kılan Brighton şehrine kadar… Central Park kent parklarında iklim krizine uyumun çalışıldığı bir laboratuvara dönüşüyor, kentler çevre sorunlarına çok disiplinli ve çok ölçekli bir yaklaşım benimsiyor.

Sürdürülebilir Mimaride İklim Krizi İçin Neler Yapılabilir

İngiltere'nin Brighton kentindeki konsey tozlayıcıları desteklemek ve biyoçeşitliliği artırmak için 5 metreden yüksek tüm yeni binalara arı tuğlaları veya çevik kutuların dahil edilmesini zorunlu kılan bir planlama koşulunu kabul etti. Böylece sürdürülebilir mimari için bir  adım atıldı. İlk olarak 2019'da önerilen karar, bazı bilim insanlarının önlemin arı popülasyonuna zarar verebileceğini ve delikler düzgün bir şekilde temizlenmemesi veya böceklerin çekmesi durumunda hastalığın yayılmasını teşvik edebileceğini düşündüğü için tartışmalara yol açtı. Ancak arı tuğlalarının etkinliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ve bunların şehir düzeyinde uygulanması, biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerini değerlendirmek için bir çerçeve sağlayacak. 

Sürdürülebilir Mimaride İklim Krizi İçin Neler Yapılabilir

Amerika Birleşik Devletleri'nde The Central Park Conservancy, Yale School of the Environment ve Natural Areas Conservancy, New York'un ikonik parkını iklim krizine uyum ve azaltma stratejilerini incelemek için bir laboratuvara dönüştürmek üzere bir araya geldi. Yeni kurulan Central Park Climate Lab, şehir parklarının nasıl korunabileceğine ve iklim krizinin etkileriyle mücadele etmek için nasıl kullanılabileceğine dair içgörü sağlayacak. Sonuçta ülke çapında uygulanacak araçlar geliştirecek.

Sürdürülebilir Mimaride İklim Krizi İçin Neler Yapılabilir

Bazı şehirler ekolojiyle ilgilenirken diğerleri yapılı çevrelerini iyileştirmek için teknolojiye yöneliyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimari için çeşitli adımlar atılıyor. Las Vegas net sıfır karbon emisyonuna geçişi desteklemek için Los Angeles ve Phoenix'e katılarak dijital bir ikiz yaratmak için çalışıyor. Chicago merkezli dijital ikiz platform Cityzenith ile Las Vegas merkezli veri şirketi Turbine arasındaki bir iş birliği olan proje, yerel şehir verileri kullanılarak inşa edilen Las Vegas şehir merkezinin 7 kilometrekaresini kapsıyor. Dijital ikiz ayrıca şehrin emisyonlar, su yönetimi ve hareketlilik üzerindeki etkisi açısından yeni gelişmelerin etkisini değerlendirmesine yardımcı olacak. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)