Sürdürülebilir Mimaride Kenevir Kullanılır Mı?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kenevirin malzeme olarak kullanımı sağlık ve güzellik, tekstil ve gıda gibi endüstrilerde gittikçe hızlanıyor. Şu anda onu kullanan bir diğer endüstri de inşaattır. Kenevir kil tuğlaları ve hempcrete gibi yapı malzemeleri kenevirden yapılabilir. Kenevirdeki son yeniliklerden biri de binalarda yalıtım olarak kullanılmasıdır. HempWool, dokunmamış bir malzeme üreticisi olan Hempitecture tarafından öncülük edilmiş. 

Her şeyden önce Hempitecture sağlıklı, yüksek kaliteli yapı ürünleri oluşturmak için kenevir ve onun optimum karbon depolama kapasitesini kullanır. Kenevirin bir yapı malzemesi olarak görevi, inşaat gibi endüstrilerde kullanılan sentetik ve genellikle zehirli malzemelere alternatif olarak biyo- bazlı kaynakları kullanmak.

HempWool

Hempcrete ve HempWool gibi kendi ürünlerine sahip olan Hempitecture, daha düşük karbon içeriğine sahip ürünlerle çevresel sürdürülebilirliği en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Gömülü karbon, bir şey üretmek için üretilen toplam karbondioksit emisyonu miktarıdır. Binalar ve operasyonları dünyadaki enerji kullanımının yaklaşık %40'ını ve karbon ayak izinin %40'ını üretiyor, bu nedenle daha sürdürülebilir, düşük karbonlu alternatiflere geçiş kritik önem taşıyor. 

HempWool

HempWool Nedir?

HempWool yalıtımı %90 kenevir lifi ve %10 bağlayıcıdan yapılmış. Piyasadaki karbon negatif olan tek yalıtımdır. Bu mimarların, projelerinin yalıtım gereksinimlerine HempWool'u dahil ederek bir binanın gömülü karbon ayak izini azaltabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca paneller eldivensiz güvenle taşınabilmekte, ses ve ısı yalıtımı amacıyla zemin, duvar ve tavanlarda kullanılabilir. 

Çok yönlülüğü nedeniyle, HempWool her türlü iç mekanda kullanılabilir. Buna binalar, modüler evler ve hatta RV'ler dahildir. HempWool'un basit bileşimi aynı zamanda onu sağlıklı bir yapı malzemesi yapar. İç mekanlara salınabilecek herhangi bir uçucu organik bileşik (VOC) veya toksin içermez. Zamanımızın %90'ını iç mekanlarda geçirdiğimiz için, güvenli ve sağlıklı bir iç ortam yaratmak için çok önemlidir.

Sürdürülebilir Mimaride Kenevir Kullanılır Mı

Sürdürülebilir özelliklerinin yanı sıra HempWool başka faydalı özelliklere de sahiptir. Bu malzeme, her projenin özel ihtiyaçlarına bağlı olarak R-değerleri olarak da bilinen çeşitli derinliklerde ve yalıtım değerlerinde mevcut. HempWool panelleri, kolayca kesilebilen standart modüler boyutlarda da var. Kurulum sırasında paneller bir press fit sistemi kullanılarak yerinde tutulur. Bu zamanla termal ve akustik performansı etkileyebilecek çökme, katlanma ve sarkmayı önler.

Ayrıca yalıtım olarak kenevir kullanılması, maksimum termal ve akustik performans sağlar. Hempwool yüksek termal dirence sahiptir ve mevsim ne olursa olsun iç mekanı konforlu tutan, faz kaymasına dirençli bir malzemedir. Termal konforun çoğu bina kabuğu tarafından düzenlendiği için ısıtma ve soğutma maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur. HempWool ayrıca buhar geçirgendir, yoğuşmayı, küflenmeyi ve bina yapılarının hasar görmesini önler.

Sürdürülebilir Mimaride Kenevir

Genel olarak inşaatta kenevir yünü gibi kenevir bazlı çözümlerin kullanılması, optimum termal ve akustik konfor sağlar. Hepsinden iyisi aşırı maliyetlere katlanmadan, sakinlerin sağlığından ödün vermez ve sürdürülebilir tasarımdan vazgeçmez.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)