Sürdürülebilir Mimaride Miselyum

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Şu anda içinde yaşadığımız jeolojik dönem Antroposen olarak bilinir ve Dünya'nın ekosistemleri ve jeolojisi üzerindeki önemli insan etkisi ile tanımlanır. Buna karşılık Avustralyalı filozof ve çevreci Glenn Albrecht tarafından geliştirilen bir terim olan Simbiyosen, insanlar ve doğal dünya arasında olumlu ve simbiyotik bir ilişki ile nitelendirilen bir gelecek vizyonu sunar. Simbiyosen döneminde insanlar Dünya'nın ekosistemleriyle karşılıklı bağımlılıklarını fark ederek ve doğal çevreyi yenilemek ve restore etmek için gayret göstererek doğayla etkin bir biçimde iş birliği yapmakta, dolayısıyla daha uyumlu ve sürdürülebilir bir dünya oluşturmaktadır.

Mimarların ve şehir tasarımcılarının bu dönüştürücü süreci şekillendirmedeki etkili rolünün bilincinde olan PLP Labs, miselyum biyo-kompozitlerinin yapısal kabiliyetlerini ve mimari potansiyelini keşfetmek için bir yıl sürecek bir deney gerçekleştirdi. PLP Architecture'ın araştırma ve yenilik bölümü olarak hizmet veren laboratuvarın araştırmaları tasarım ve teknolojiden antropoloji ve sosyal bilimlere kadar çeşitli alanları içeriyor. Dünyanın dört bir yanından önde gelen profesyonellerle etkin bir şekilde iş birliği yapan laboratuvar ofislerde sağlık ve esenlik, sanal bilgi paylaşımı, şehir içi hareketlilik sistemleri ve sürdürülebilir malzemelere yönelik devam eden projeleriyle yeni ve başarılı sonuçlara ulaşmak için multidisipliner bir yaklaşım benimsiyor.

Sürdürülebilir Mimaride Miselyum

Clerkenwell Design Week 2023'teki son enstalasyonları Symbiocene Living miselyumdan masa, saksı ve tabure gibi gündelik objeler yetiştirerek insan ve doğa arasındaki simbiyotik ilişkiye odaklandı. Bu gündelik objeler tamamen biyolojik olarak çözünebilir ve beşikten beşiğe bir zihniyeti örnekleyerek dünyaya zarar vermez. Bunların varlığı insan mühendisliği ve yaratıcılığının Dünya'nın doğal özellikleriyle birlikte gezegenimize zarar vermeden her iki gereksinimimize de hizmet edebileceği bir geleceği göstermektedir.

PLP Labs Ekip Lideri Savannah Willits'e göre, "Her şey ekibimizin bir üyesinin malzeme üzerine bir yüksek lisans tezini yeni tamamladıktan sonra malzemeyi ofise getirmesiyle başladı. O andan başlayarak miselyumu farklı türde kalıplarda, alt tabakalarda ve 3D baskılı ahşapla yetiştirme denemeleri yapmaya başladık. Clerkenwell'de sergi açma imkanı doğdu ve burası miselyum deneyimizi bir sonraki adıma taşımak için ideal bir başlangıç yeri ve zaman aralığı gibi göründü. Modüler blok sistemi ileriye dönük pratik bir yol sunduğu ve sunabileceğimiz son yapılandırma türlerini kısıtlamadığı için bir sonraki mantıklı adımdı."

"Miselyumun mimari veya tasarım dili hala gelişmekte. Bu gelişme sürecinde alışılmadık bir malzemeyi tanıdık bir biçimde, modüler bir blok halinde halka tanıtmak istedik. Dolayısıyla yeni bir malzemeyi yeni bir formda tanıtmak yerine yeni malzemeyi tanıdık bir formda tanıttık."

Yaklaşık karpuz büyüklüğündeki 84 bloklar miselyum yapılarıyla etkileşime girmeye ve onları keşfetmeye davet edilen ziyaretçiler için sürükleyici bir tecrübe oluşturmak üzere stratejik bir biçimde düzenlenerek insanlarla mantarlar arasındaki iş birliğiyle ilk elden karşılaşmaları sağlanmıştır. Mantar köklerinin karmaşık ağı olan miselyum bir malzeme olarak olağanüstü bir potansiyele sahip. Araştırma çeşitli mimari uygulamalar için uygun, son derece çok yönlü bir malzeme olduğunu ortaya koydu. Beton ve çelik gibi geleneksel inşaat malzemelerinin tersine, miselyum biyo-kompozitleri yenilenebilir, biyolojik olarak parçalanabilir ve çevre dostu alternatifler sunuyor. Ayrıca bu malzemeler hafif özelliklere, mükemmel yalıtım özelliklerine ve yüksek yangın direncine sahiptir.

Savannah sözlerine şöyle devam ediyor: "Kurulumu baştan sona büyütmek yaklaşık üç ay sürdü. Öncelikle yapı taşı için ahşap bir kalıbı 3D olarak bastık. Daha sonra miselyum ile aşılanmış alt tabakayı kalıbın içine yerleştirdik. Miselyum substrat olarak saman, talaş veya odun talaşı gibi tarımsal atıklar kullanılarak denetimli bir ortamda yetiştirilebilir ve bu geçici bir laboratuvara dönüştürülen bir toplantı odasında kuruldu. Miselyum daha sonra alt tabakayı ele geçirerek farklı formlarda şekillendirilebilen ve kalıplanabilen yoğun ve dayanıklı bir malzeme oluşturuyor."

Yapıların oluşturulmasındaki temel güçlüklerden biri malzemenin büyümesi için en iyi ortamı bulmaktı. Bunun için miselyum-kenevir substratı ahşap yapı içine yerleştirilmeden önce alan sterilize edildi. Birkaç hafta boyunca miselyumun büyümesine izin verildi ve daha sonra daha fazla büyümesini önlemek ve elde edilen kompoziti atıl hale getirmek için kurutuldu. Miselyumun kirlenmesi küf oluşumuna neden olacak ve hem proje hem de ofis ortamı için tehlike oluşturacaktı. Bu yüzden odanın mümkün olduğunca temiz kalmasını sağlamak için tüm süreç boyunca son derece dikkatli ve özenli davranıldı. Neyse ki numunelerden yalnızca biri kirlendi, bu da süreci filme çekmeye çalışırken gerçekleşen ve çevreyi rahatsız eden bir olaydı.

"Bir yıl süren kapsamlı deneylerimizden çıkardığımız en önemli keşif miselyumu 3D baskılı ahşapla birleştirme kabiliyetiydi. Çok sayıda deneme ve yanılmadan sonra CDW'de sergilenen blokları meydana getirmek için iki malzemenin doğru karışımını ve kıvamını bulmayı başardık."

Araştırma ve testler ayrıca miselyumun davranışını, özellikle de zaman içindeki tepkilerini daha iyi anlamaya katkıda bulundu. Miselyum-3D baskılı ahşap kombinasyonu, miselyum biçimi üzerinde hassas kontrol sağlayarak herhangi bir 3D modelin yetiştirilmesine imkan veriyor. Ahşabın kaybolan kalıbı modüler sistemlerde sabit blok boyutu ve yoğunluğunu korumak için önemli olan miselyum küçülmesini önler. Miselyumun nemini ve ağırlığının %40'ına kadarını yitirmesine sebep olarak 5-10 mm büzülmeye yol açan kalıpların tersine, bu yöntem bu gibi sorunları önlüyor.

Sürdürülebilir Mimaride Miselyum

Malzemenin geleceğiyle ilgili olarak Team Lead ümitli ama hala araştırılması ve denenmesi gereken çok şey olduğunu da onaylıyor. "Şu anda miselyum tesisat, aydınlatma ve döşeme için kullanılan bir iç mimari ürünü. Strüktürel ve dış mimari miselyum ürünlerinden hala çok uzağız. Miselyumun uygulanabilmesi için kapsamlı testler ve biyo-bazlı bir politika gerekiyor. Önceki araştırmalar termal özellikleri ve basınç dayanımı kerpiç tuğlaya benzediği için miselyumun sonunda yapılarda yapısal olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Gelecekte bu araştırmayı malzemenin su veya yangın vb. karşısında dayanıklılığına ilave olarak ilerletmeyi düşünüyoruz. Bu bilinmeyenlere karşın miselyumun sürdürülebilirlik ve çevresel etki açısından beton ve çeliği aştığı çok açık. Malzeme yenilenebilir ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir ve büyümek için emici miktarda enerji gerektirmez. Beşikten mezara döngüsellikten ziyade beşikten beşiğe döngüyü ifade etmektedir."

Symbiocene Living enstalasyonu 23 Mayıs - 25 Mayıs tarihleri arasında Clerkenwell Design Week 2023'te sergilendi. İlgilenenler için yıl boyunca Simbiyosen konseptini daha yakından incelemek ve miselyum bloklarının araştırma ve arka planını keşfetmek için olanaklar sağlayacak başka etkinlikler ve katılımlar da gerçekleştirilecek.

Sürdürülebilir Mimaride Miselyum

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)