Sürdürülebilir Mimaride Miselyum Nasıl Kullanılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilirlik Uzmanı David Cheshire'a göre miselyum yakında binaları yalıtmak ve yanmaz hale getirmek ve karbonu tutmak için kullanılacak. Cheshire mantarların kök sistemlerini oluşturan biyomateryalin "inanılmaz" olduğunu söyledi. Cheshire "Doğal olarak yangın geciktiricidir. Aslında çoğu standart yalıtımdan daha iyi yalıtım özelliklerine sahip ve karbonu tutuyor. Tarım endüstrisinden çıkan atıklarla yetiştirildi. Sizce de beğenilmeyecek gibi mi?" dedi. 

AECOM İnşaat Danışmanlığı'nda Sürdürülebilirlik Direktörü Cheshire geçen hafta Dezeen ile Serpentine Pavilion'un bu yılki karbon performansı hakkında konuştu. Geri dönüştürülmüş çelik, kereste ve mantar gibi malzemelerden inşa edilen pavyon, karbon negatiftir. Yani yaşam döngüsü boyunca yaydığı biyomateryallerinde daha fazla atmosferik karbon tutar.

AECOM gerçekten bazı 'harika' yeni miselyum ürünlerini test ediyor

Sürdürülebilir mimari miselyum

Cheshire "Çeşitli miselyum ürünlerine baktık." dedi ancak sonunda alternatif malzemeleri tercih ettiler. "Tasarımcılar dış mekan kullanımına uygun malzemeler istediler ama bizim aradığımız ürün iç mekan kullanımına yönelikti." diye sözlerine ekledi. 

Cheshire ve AECOM ekibi binaların karbon ayak izini en aza indirmek için bir dizi yenilikçi biyomalzemeyi araştırdı. Yapılı çevrenin nasıl döngüsel hale gelebileceğini araştıran ve The Handbook to Building a Circular Economy and Building Revolutions kitabının yazarı Cheshire "Bazı harika yeni teknolojileri ve piyasaya yeni çıkan gerçekten bazı harika ürünleri test ediyoruz." dedi. 

Sürdürülebilir mimari miselyum

Miselyum toprakta veya ahşap gibi yüzeylerde hif adı verilen uzun, ipek benzeri sürgünlerde büyür. Bunlar sklerotia adı verilen sert kütlelere dönüşebilir. Mantarların bitkisel kısmıdır oysa mantar gibi görünen kısmı meyvedir. Miselyum biyokütlede depolanan karbonu tutarak düşük dereceli tarımsal atıklarla beslenebilir. Aksi halde yakılacak veya kompostlanacak, büyüdükçe karbonu atmosfere geri verecek. 

Miselyum biyolojik olarak parçalanabilir ve toksik değildir. Bu yüzden iyi yalıtım, akustik ve yangın performansı sağlar. Hızla büyür, özel olarak tasarlanmış biyoreaktörlerde üretilmesi ucuzdur ve sklerotia, ambalaj ve lambalar gibi uygun ürünler oluşturmak için kalıplara dönüştürülebilir. Mylo gibi deri benzeri ürünler de dahil olmak üzere yeni malzemeler yapmak için de işlenebilir. Bunlar da el çantaları ve giysiler üretmek için kullanılabilir. Ayrıca çok çeşitli miselyum kompozit malzemeleri geliştirilme aşamasındadır.

Sürdürülebilir mimari miselyum

Malzemeyle ilgili bir bilimsel araştırma makalesine göre bunlar yalıtım, kapı göbekleri, paneller, döşeme, dolap ve diğer mobilyalar gibi uygulamalar için köpük, ahşap ve plastiğin yerini almak için kullanılabilir. Raporda "Miselyumdan üretilen malzemelerin geleneksel sentetik malzemelere göre biyolojik olarak parçalanabilirliklerine, düşük çevresel etkilerine, karbon ayak izine, düşük maliyetlerine, yoğunluklarına ve enerji tüketimleri dahil olmak üzere birçok önemli avantajı var." deniyor.

Hatta Sürdürülebilirlik gurusu William McDonough bu hafta başlarında 'Karbon Devrimi' serisinin bir parçası olarak Dezeen ile yaptığı bir röportajda miselyumu övdü. McDonaugh, "Uzun yıllardır miselyumla çalışıyoruz." dedi. "İnanılmaz özelliklere sahipler. Yalıtım, paketleme, çeşitli akustik malzemeler için kullanılabilir. Bir fabrikada buğday samanı veya arpa samanı gibi ikincil tarımsal ürünlerle yetiştirilebilirler." diye sözlerine devam etti.

Sürdürülebilir mimari miselyum

Miselyum yalıtım panelleri üreten bir biyomalzeme şirketi olan Biohm projenin üretiminin karbon negatif olduğunu ve "ayda en az 16 ton karbon tuttuğunu" iddia ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)