Sürdürülebilir Mimaride Yalıtım Nasıl Sağlanır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık'taki evlere yalıtım eklemenin yalnızca kısa vadeli enerji tasarrufu sağladığını ve bunun artan enerji kullanımıyla birkaç yıl içinde dengelendiğini buldu. İngiltere ve Galler'de 55.000'den fazla evin gaz kullanım modellerini analiz eden çalışma, duvar yalıtımının iyileştirilmesiyle gaz tüketiminde sağlanan bir düşüşün dört yıl içinde geçersiz olduğunu buldu.

Araştırmacılar çatı katlarını güçlendirmenin yalnızca yarısı kadar etkili olduğunu kanıtladı ve ikinci yıldan sonra herhangi bir kazancın "önemsiz" hale geldiğini söyledi. Bu "tepki etkisinin" nedenleri hakkında artık daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak çalışma, bunun bir hanenin enerji tüketimini yaklaşık %16 oranında artırabilen eş zamanlı ev uzantılarının inşa edilmesinden kaynaklanabileceğini varsayıyor. 

Sürdürülebilir Mimaride Yalıtım Nasıl Sağlanır?

Çalışmanın Ortak Yazarı olan Cambridge Üniversitesi'nde Kamu Politikası Doçenti Cristina Peñasco bu durumu şu şekilde açıkladı: "Enerji verimliliği güçlendirmenin genellikle yapı iyileştirmeleriyle birleştirildiği ortaya çıkardık. Aslında uzantılar tüketimi arttırır." 

Yapı yalıtımı "sihirli bir değnek değil"

Diğer olası nedenler arasında Birleşik Krallık'taki hanelerin %18'inin kış bahçesine sahip olması ve araştırmaya göre bunun daha ilk yıl içinde enerji tasarrufunu tamamen ortadan kaldırarak enerji ve maliyet tasarruflarının daha fazla tüketimi teşvik etme olasılığı yer alır. Araştırmacılar gaz kullanımında ve ilgili emisyonlarda uzun vadeli önemli azalmalar elde etmek için Birleşik Krallık'ın enerjide kendi kendine yeterlilik ve net sıfır emisyon elde etme misyonu doğrultusunda yalıtım tesisleriyle yakın bir şekilde çalışacak. İnsanların davranışlarını değiştirmek için ısı pompaları ve düzenlemelere uyması gerekir.

Cambridge Çevre, Enerji ve Doğal Kaynak Yönetimi Merkezi Direktörü olan Laura Diaz Anadon "İyi bir yalıtımın özellikle sağlık ve konfor açısından evlere çok gerçek faydaları var. Ancak yapı yalıtımı tek başına sihirli değnek değil. Uzun vadede, İngiltere'nin karbon azaltma ve enerji güvenliği hedeflerini karşılamak için aynı yalıtımı finanse etmek, ölçeği umulduğu gibi hareket ettiremeyebilir." dedi. 

Duvar yalıtımı gaz kullanımında %7 düşüşe neden oluyor

Sürdürülebilir Mimaride Yalıtım Nasıl Sağlanır?

Araştırmacılara göre Energy Economics dergisinde yayınlanan çalışma, İngiltere ve Galler'deki evlerde yalıtımın uzun vadeli etkilerini izleyen ilk çalışmadır. Analizleri, yalıtım yapılmadan önceki ve sonraki beş yıl boyunca evlerin gaz kullanımını takip eden Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından toplanan verilere dayanıyordu.

Binanın yaşı ve büyüklüğü o zamanki hava durumu ve gaz fiyatları göz önüne alındığında, boşluklu duvar yalıtımının en etkili olduğu ortaya çıktı ve ilk yılda gaz kullanımını ortalama %7 oranında azalttı. Karşılaştırıldığında çatı katı yalıtımının yenilenmesi yalnızca yüzde dörtlük bir ilk düşüş gördü.

Çalışma "Mevcut Birleşik Krallık konut stokunun çatı katlarını ve boşluk duvarlarını yalıtmak, yalnızca ilk veya iki yıl için gaz tüketimini azaltır ve tüm enerji tasarrufları, bir güçlendirmeden sonraki dördüncü yılda yok olur." diye sonuçlandırdı. 

Güçlendirmeler ısı pompaları içermelidir

Düşük gelirli haneler için bu tasarruflar daha da küçüktü ve dönüşümden sonraki ilk ve ikinci yılda ortalama %3'tü. Bu herhangi bir tasarrufun yakında evin daha uzun süre ısıtılmasına yönlendirileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bu durumun  özellikle mevcut enerji ve yaşam maliyetleri krizi ışığında yalıtımın ısıtmaya erişimi demokratikleştirmede ve yakıt kıtlığıyla mücadelede etkili olduğunu kanıtlıyor.

Ancak araştırmacılar aynı zamanda gaz kullanımını ve emisyonları fiilen azaltmak için yalıtım güçlendirmelerinin sakinlerin enerji azaltma hedefleri ve düşük gelirli haneler için enerji faturalarından muaf olarak uyumlu olması gerektiğini de ortaya koydu. Ayrıca İngiltere'nin karbon emisyonlarının yaklaşık %14'üne katkıda bulunan konut ısıtmasının karbonu azaltması için yalıtımın yanına elektrikli ısı pompalarının kurulması gerektiğini savunuyorlar.

Ülkenin konut stoku Avrupa'daki en eski ve enerji açısından en az verimli konutlar arasında yer alıyor ve bu durum uzun süredir Royal Institute of British Architects, Construction Leadership Council ve Architects Climate Action Network gibi sektör gruplarını kapsamlı bir ulusal yenileme stratejisi çağrısında bulunmaya yöneltiyor. Yalıtımın yanı sıra bütüncül bir yaklaşımın aynı zamanda "düşük karbonlu" ısı pompalarının ve üç camlı pencerelerin eklenmesi gerektiğini savunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)